reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ppoż > Kontrole przeciwpożarowe – działania pracodawcy

Kontrole przeciwpożarowe – działania pracodawcy

O istocie ochrony przeciwpożarowej dowiadujemy się z reguły wówczas, gdy zetkniemy się już ze skutkami pożarów. Zniszczone dokumenty, zalane podłogi to tylko niektóre straty związane z pożarem w zakładzie pracy. Straty materialne, a zwłaszcza bezpośrednie zagrożenie życia ludzi, uświadamiają, jak ważne i istotne jest zachowanie właściwego poziomu bezpieczeństwa pożarowego, zapewniającego normalną i bezpieczną pracę.

Warunki ewakuacji

Pierwszy z wymienionych powyżej warunków ewakuacji wydaje się najważniejszy i dotyczy w ogólnych założeniach:

  • zapewnienia dostatecznej liczby i szerokości wyjść ewakuacyjnych;
  • zapewnienia właściwych długości, szerokości i wysokości przejść oraz dojść ewakuacyjnych;
  • zapewnienia bezpiecznej pożarowo obudowy i wydzielenia dróg ewakuacyjnych oraz pomieszczeń;
  • zabezpieczenia przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych, w tym: stosowania urządzeń zapobiegających zadymieniu lub urządzeń i innych rozwiązań techniczno-budowlanych zapewniających usuwanie dymu;
  • zapewnienia oświetlenia awaryjnego (bezpieczeństwa i ewakuacyjnego) oraz przeszkodowego w obiektach, w których jest ono niezbędne do ewakuacji ludzi;
  • zapewnienia możliwości rozgłaszania sygnałów ostrzegawczych i komunikatów głosowych przez dźwiękowy system ostrzegawczy w budynkach, dla których jest on wymagany.

W związku z powyższym, z punktu widzenia prawidłowej ewakuacji nie wystarcza usunięcie sprzed wejścia materiałów ograniczających dostęp do drzwi – ważne jest, aby to wyjście było przystosowane do natychmiastowego użycia przez każdego ewakuującego się, a drogi prowadzące do tych drzwi były możliwie najkrótsze, zasadniczo wolne od dymu i wydzielone w sposób zapewniający bezpieczeństwo na czas ewakuacji. Oznakowanie dróg i kierunków do wyjść powinno być przemyślane i, jak określają przepisy, umieszczane „... w sposób zapewniający dostarczenie informacji niezbędnych do ewakuacji”. I nie wystarcza zawieszenie „strzałki” lub innego „zielonego” znaczka, aby system oznakowania był w pełni czytelny.

WSKAZÓWKA!

Aby system oznakowania był czytelny, należy przede wszystkim zrozumieć potrzebę stosowania oznakowywania ewakuacyjnego oraz dostosować się do przestrzegania norm określających (oprócz ogólnych zasad rozmieszczania znaków) również sposób ich „wymiarowania” zapewniający możliwości ich dostrzegania z większych odległości, np. w jednoprzestrzennych, obszernych pomieszczeniach biurowych, handlowych i magazynowych. Prawidłowemu oznakowaniu powinna towarzyszyć analiza zagospodarowania pomieszczeń i układu dróg komunikacyjnych. Częste błędy to również umieszczanie znaków, które nie spełniają norm oraz nie posiadają stosownych dopuszczeń do stosowania w ochronie przeciwpożarowej.

reklama

Czytaj także

Autor:

oficer Państwowej Straży Pożarnej, praktyk, czynnie związany z prewencją przeciwpożarową

Źródło:

INFOR
Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama