Czy środki ochrony indywidualnej mogą być używane przez kilka osób?
REKLAMA
Środki ochrony indywidualnej powinny być przeznaczone do osobistego użytku pracownika. Tylko w wyjątkowych przypadkach środek ochrony indywidualnej może być używany przez więcej niż jedną osobę, jeśli pracodawca wprowadzi działania wykluczające niepożądany wpływ takiego użytkowania na zdrowie lub higienę użytkowników.
REKLAMA
UZASADNIENIE
Zasady wydawania i użytkowania środków ochrony indywidualnej reguluje załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Są w nim określone dość dokładnie zasady wydawania, przydzielania i użytkowania środków ochrony indywidualnej.
Środki ochrony indywidualnej powinny być przeznaczone do osobistego użytku. W wyjątkowych przypadkach środek ochrony indywidualnej może być używany przez więcej niż jedną osobę, o ile zastosowano działania wykluczające niepożądany wpływ takiego użytkowania na zdrowie lub higienę użytkowników.
Oznacza to, że każdy pracownik powinien mieć do własnego użytku środki ochrony indywidualnej. Wyjątek stanowią sytuacje, w których można takie środki odpowiednio przygotować do ponownego użytku, np. proste okulary ochronne można umyć i wydać innemu pracownikowi (jeśli nie są to równocześnie okulary korekcyjne).
REKLAMA
Pracodawca nie powinien wydawać innym pracownikom wiele ze środków ochrony indywidualnej, nawet po odpowiednim ich oczyszczeniu, wypraniu czy dezynfekcji. Takie środki ochrony mogą być nieskuteczne. Tak jest np. z kabłąkowymi ochronami słuchu. Muszla nauszna dopasowuje się do użytkownika i przy dłuższym użytkowaniu zmiany te są trwałe. W takiej sytuacji wydanie tego ochronnika innemu pracownikowi będzie powodować nieskuteczność ochrony.
Sposoby czyszczenia, dezynfekcji powinny być podane przez producenta w instrukcji użytkowania. Podobnie powinna się tam znaleźć informacja dotycząca możliwości użytkowania danego środka przez wielu pracowników.
Wydawanie wspólnych środków ochrony indywidualnej jest dość ryzykowne. W celu osiągnięcia oszczędności zdecydowanie skuteczniejszym sposobem jest zastanowienie się nad doborem stosowanych środków ochrony indywidualnej.
WSKAZÓWKA!
Chcąc wydać używane środki ochrony innemu pracownikowi pracodawca musi się zawsze zastanowić, czy:
● zezwalają na to warunki higieniczne,
● konstrukcja środka ochrony pozwala na zmianę właściciela.
PODSTAWA PRAWNA
- Par. 5 Załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat