REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyszłość pracy: Adaptacja pracowników do nowej rzeczywistości

Przyszłość pracy: Adaptacja pracowników do nowej rzeczywistości
Przyszłość pracy: Adaptacja pracowników do nowej rzeczywistości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszym dynamicznym środowisku pracy, kluczowym wyzwaniem dla przedsiębiorstw jest dostosowanie się do szybkich zmian, takich jak zdalna praca i technologiczne innowacje. Pracownicy stają przed potrzebą ciągłego dostosowywania się do nowej rzeczywistości, co niesie za sobą zarówno wyzwania, jak i możliwości. Jak stwierdził Peter Drucker, „przyszłość zależy od tego, co robimy dzisiaj”. 

W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób dynamiczne zmiany wpływają na pracowników, omawiając zarówno wyzwania, jak i strategie adaptacji.

Autopromocja

Praca zdalna: wygodne wyjście czy wyzwanie?

Zmiany w podejściu do pracy zdalnej stały się jednym z najbardziej widocznych efektów transformacji środowiska pracy. Pracownicy coraz częściej korzystają z elastycznych form pracy, co wymaga dostosowania zarówno ze strony pracodawców, jak i samych zatrudnionych. Według raportu Global Workplace Analytics, praca zdalna może przynieść przedsiębiorstwom oszczędności na poziomie 11 000 dolarów rocznie na pracownika. Wraz z korzyściami, jakie niesie praca zdalna, pojawiają się  jednak również nowe wyzwania związane z utrzymaniem efektywnej komunikacji i motywacji w zdecentralizowanych zespołach.

„Praca zdalna wymaga nie tylko zaawansowanych narzędzi technologicznych, ale także umiejętności zarządzania czasem i samodyscypliny” – zauważa ekspert ds. zarządzania zasobami ludzkimi, Jane Smith.

Strategie adaptacji i rozwijania umiejętności

W kontekście dynamicznych zmian w środowisku pracy, kluczową rolę odgrywa zdolność pracowników do adaptacji i rozwoju umiejętności. Pracodawcy powinni inwestować w programy szkoleniowe, umożliwiając pracownikom nabywanie nowych kompetencji, które są kluczowe w erze cyfrowej. Według badania przeprowadzonego przez McKinsey, firmy, które inwestują w rozwój umiejętności swoich pracowników, są trzy razy bardziej skuteczne w pozyskiwaniu i utrzymaniu talentów. Wprowadzenie elastycznych ścieżek kariery i wsparcie psychologiczne również stanowią istotne elementy strategii adaptacyjnych.

„Elastyczność umiejętności jest obecnie kluczowym czynnikiem sukcesu na rynku pracy. Pracownicy muszą być gotowi na ciągłe doskonalenie się i przyswajanie nowych umiejętności” – podkreśla Anne Johnson, ekspert ds. rozwoju kariery.

Przyszłość rynku pracy: wyzwania i możliwości

Patrząc w przyszłość, rynki pracy będą nadal kształtowane przez innowacje technologiczne i zmieniające się trendy. Pracownicy, którzy potrafią adaptować się do nowych warunków, będą miały szanse na rozwój kariery i osiągnięcie sukcesu zawodowego. Jednak równie istotne będzie budowanie elastyczności organizacyjnej, umożliwiającej firmom efektywne zarządzanie zmianami i przyciąganie najlepszych talentów.

Według raportu Future of Jobs Forum Economic World Forum, umiejętności takie jak kreatywność, rozwiązywanie problemów, i elastyczność będą kluczowe w perspektywie 2025 roku.

Podsumowanie: W obliczu dynamicznych zmian w środowisku pracy, kluczowym elementem jest umiejętność adaptacji pracowników do nowej rzeczywistości. Praca zdalna, innowacje technologiczne i rozwijanie umiejętności stają się fundamentem przyszłości rynku pracy. Pracodawcy i pracownicy, którzy zrozumieją i podejmą wyzwania adaptacyjne, znajdą się na czele tej ewolucji, przyczyniając się do sukcesu zarówno swojego rozwoju zawodowego, jak i przedsiębiorstwa. Jak powiedział Albert Einstein, „jedyną stałą rzeczą jest zmiana”, a umiejętność adaptacji stanie się kluczowym determinantem sukcesu w nowej rzeczywistości pracy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  REKLAMA

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  REKLAMA