Jaka jest podstawa wymiaru zasiłku chorobowego?
REKLAMA
REKLAMA
Zasiłek chorobowy może powstać z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Inaczej liczy się podstawę zasiłku w tych sytuacjach. Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego z ubezpieczenia chorobowego stanowi przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe. Należy odliczyć dokonane przez pracodawcę potrącenie na ubezpieczenia społeczne.
REKLAMA
Jeśli zasiłek pochodzi z ubezpieczenia wypadkowego to, przy ustalaniu podstawy jego uwzględnia się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe. Nie uwzględnia się składników przysługujących za okresy miesięczne. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe.
Dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy podstawa wymiaru nie może być niższa od odpowiedniej do stażu pracy kwoty minimalnego wynagrodzenia, po odliczeniu:
- kwoty odpowiadającej 18,71% tego wynagrodzenia jeżeli zasiłek przysługuje pracownikowi za okres do 30 czerwca 2007 r.,
- kwoty odpowiadającej 15,71% tego wynagrodzenia, jeżeli zasiłek przysługuje pracownikowi za aokres od 1 lipca 2007 r. do 31 grudnia 2007 r.,
- po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia jeżeli zasiłek przysługuje pracownikowi za okres po dniu 31 grudnia 2007 r.
Wysokość zasiłku
Wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru.
Zobacz: Bezpieczeństwo pracy
Zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu przysługuje w wysokości 70% podstawy wymiaru.
Zasiłek w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru przysługuje, jeżeli przyczyną niezdolności do pracy jest:
- wypadek przy pracy,
- wypadek w drodze do pracy lub z pracy,
- choroba zawodowa lub,
- przypada na okres ciąży,
- jeśli niezdolność do pracy powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.
Zobacz serwis: Choroby zawodowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat