reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > ZFRON po utracie statusu zakładu pracy chronionej

ZFRON po utracie statusu zakładu pracy chronionej

Zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych jest funduszem tworzonym co do zasady przez pracodawców prowadzących zakład pracy chronionej. Jednak, jak się okazuje, utrata statusu zpchr nie musi oznaczać likwidacji przez pracodawcę zfron.

Zasadą ogólną jest, że w momencie utraty statusu zakładu pracy chronionej (zpchr) pracodawca ma obowiązek dokonać wpłaty do PFRON niewykorzystanych środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron), a także kwoty odpowiadającej kwocie wydatkowanej ze środków zfron na nabycie, wytworzenie lub ulepszenie środków trwałych w związku z modernizacją zakładu, utworzeniem lub przystosowaniem stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych, budową lub rozbudową bazy rehabilitacyjnej, wypoczynkowej i socjalnej oraz na zakup środków transportu – w części niezamortyzowanej. Natomiast na podstawie art. 33 ust. 7b ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm. – zwanej dalej ustawą o rehabilitacji), jeżeli pracodawca po utracie statusu zpchr osiąga stan zatrudnienia ogółem w wysokości co najmniej 15 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 25%, wówczas zachowuje środki zfron. Pracodawca, który mimo utraty statusu zpchr zachował zfron, ma obowiązek wydatkować te środki zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zmiany nastąpią z kolei w zakresie możliwości zasilania zfron.

Zfron tworzy się w szczególności:

  • ze środków pochodzących ze zwolnień podatkowych oraz zwolnień z opłat, o których mowa w art. 31 ust. 1 ustawy o rehabilitacji, które przysługują zakładom pracy chronionej,
  • z części zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, zgodnie z odrębnymi przepisami,
  • z wpływów z zapisów i darowizn,
  • z odsetek od środków zgromadzonych na rachunku zfron,
  • ze środków pochodzących ze zbycia środków trwałych zakupionych ze środków zfron, w części niezamortyzowanej (art. 33 ust. 2 ustawy o rehabilitacji).

Przepis art. 33 ust. 2 wymienia przykładowe sposoby zasilania rachunku zfron. Należy zauważyć, że nie ze wszystkich wskazanych powyżej sposobów może korzystać pracodawca, który utracił status zpchr. Dotyczy to zwolnień z podatków i opłat wskazanych w art. 31 ust. 1 ustawy o rehabilitacji. Wynika to z tego, że wymienione w tym przepisie zwolnienia przysługują jedynie pracodawcom legitymującym się statusem zpchr. A zatem utrata statusu zpchr automatycznie oznacza również brak zwolnienia z podatków i opłat wskazanych w tym przepisie.

Po utracie statusu zpchr zmieniają się również zasady odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy zatrudnianych pracowników od ich wynagrodzeń. Pracodawcy będący zpchr odprowadzają zaliczki na podatek dochodowy zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2012 r. poz. 361 – zwanej dalej ustawą o podatku dochodowym). A więc zaliczki na podatek od wynagrodzeń wszystkich pracowników pracodawca wpłaca w wysokości 40% do PFRON, a 60% przekazuje na rachunek zfron.

Z kolei pracodawcy, którzy utracili status zpchr, lecz zachowali zfron, odprowadzają zaliczki na podstawie art. 38 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym. Z przepisu tego wynika, że pracodawcy stosują się do jego dyspozycji jedynie w odniesieniu do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników zatrudnionych w zakładzie. Natomiast zaliczki od pełnosprawnych pracowników odprowadzane są do właściwego urzędu skarbowego na zasadach ogólnych. Z przepisu tego wynika również, że kwota zaliczek na podatek od wynagrodzeń tych pracowników, jaką pracodawca ma obowiązek przekazać na zfron, jest uzależniona od osiąganego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama