REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe wyzwania w BHP w dobie pracy zdalnej

Przemieszczenie pracowników z biur do domów wpłynęło na różne aspekty życia zawodowego, w tym na bezpieczeństwo i higienę pracy
Przemieszczenie pracowników z biur do domów wpłynęło na różne aspekty życia zawodowego, w tym na bezpieczeństwo i higienę pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu ostatnich kilku lat praca zdalna stała się kluczowym aspektem świata pracy, a pandemia COVID-19 przyspieszyła ten trend. Przemieszczenie pracowników z biur do domów wpłynęło na różne aspekty życia zawodowego, w tym na bezpieczeństwo i higienę pracy (BHP). 

W niniejszym artykule zgłębimy, jak zmieniają się i rozwijają standardy BHP w odpowiedzi na rosnącą popularność pracy zdalnej, zwracając szczególną uwagę na zmiany w politykach, technologiach i praktykach oraz sposób, w jaki organizacje dostosowują się do tej nowej rzeczywistości.

Autopromocja

Zmiany w politykach BHP

Pierwszym wyzwaniem, przed którym stanęły organizacje, było dostosowanie swoich polityk BHP do pracy zdalnej. Tradycyjne przepisy i procedury BHP, które były stosowane w biurach, musiały być przemodelowane na potrzeby domowych miejsc pracy pracowników. Firmy musiały opracować nowe wytyczne i standardy, uwzględniając specyficzne zagrożenia zdrowotne i bezpieczeństwa związane z pracą w domu. 

Dla niektórych firm oznaczało to również przeprowadzenie przeglądu polityk dotyczących czasu pracy, aby uwzględnić elastyczność i równowagę między pracą a życiem prywatnym pracowników pracujących zdalnie.

Technologie wspomagające BHP

W erze cyfrowej technologia odegrała kluczową rolę w dostosowywaniu się do nowej rzeczywistości pracy zdalnej. Wprowadzenie aplikacji do monitorowania zdrowia, narzędzi do zarządzania czasem pracy i rozwiązań z dziedziny sztucznej inteligencji pomogło pracodawcom w śledzeniu i zapewnieniu bezpieczeństwa swoim zdalnym pracownikom. Ponadto, narzędzia do komunikacji online, takie jak wideokonferencje, umożliwiają pracownikom konsultowanie się z ekspertami ds. BHP bez konieczności fizycznego kontaktu. 

Firmy wykorzystują również technologie do monitorowania poziomu stresu i zdrowia psychicznego pracowników, co jest kluczowe w kontekście zdalnej pracy, która może być bardziej stresująca i izolująca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praktyki związane z BHP w pracy zdalnej

Pracownicy zdalni często muszą być bardziej samodzielni niż ich koledzy pracujący w biurach. Dlatego edukacja i szkolenia w zakresie BHP stały się niezwykle istotne. Organizacje muszą dostarczać pracownikom odpowiednie narzędzia i wskazówki dotyczące prawidłowego wykonywania pracy w warunkach zdalnych. Warto również promować zdrowe nawyki i strategie radzenia sobie ze stresem związanym z pracą na odległość. 

To kluczowy element zapewnienia dobrego stanu zdrowia psychicznego i fizycznego pracowników.

Monitorowanie i analiza danych

Kolejnym wyzwaniem jest monitorowanie i analiza danych związanych z BHP w pracy zdalnej. Firmy coraz częściej wykorzystują dane i analizy, aby ocenić, czy ich pracownicy są bezpieczni i zdrowi. Monitorowanie zdalnych pracowników może obejmować analizę statystyk związanych z urlopami zdrowotnymi, ocenę ergonomii miejsc pracy oraz kontrolę czasu pracy. 

Dzięki zbieranym danym organizacje mogą dostosowywać swoje strategie BHP, aby lepiej chronić swoich pracowników.

Podsumowując, praca zdalna stała się nieodłącznym elementem dzisiejszej rzeczywistości biznesowej, a jej wpływ na BHP jest niezaprzeczalny. Organizacje muszą dostosować swoje polityki, wykorzystywać nowoczesne technologie, inwestować w szkolenia pracowników i stale monitorować skuteczność działań, aby zapewnić bezpieczeństwo i higienę pracowników w tej nowej rzeczywistości pracy zdalnej. Niezbędne jest stałe dostosowywanie i ewoluowanie standardów BHP, aby sprostać tym wyzwaniom i zapewnić pracownikom zdalnym komfort i bezpieczeństwo.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA