REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Weryfikacja szczepień pracowników ważna dla pracodawców

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mózgowiec Karolina
Weryfikacja szczepień pracowników ważna dla pracodawców - szczepionka przeciw COVID-19
Weryfikacja szczepień pracowników ważna dla pracodawców - szczepionka przeciw COVID-19
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Weryfikacja szczepień pracowników jest ważna dla pracodawców. Ułatwi organizację pracy w firmie. Jakie rozwiązania przewiduje projekt ustawy?

Weryfikacja szczepień pracowników a organizacja pracy

Obecnie nie ma podstaw do przetwarzania danych o zaszczepieniu pracowników; uregulowanie tej kwestii pozwoli firmom organizować pracę w zależności, czy dany pracownik jest zaszczepiony, czy nie - powiedział PAP ekspert prawa pracy Pracodawców RP mec. Adrian Prusik.

REKLAMA

Autopromocja

Poseł Czesław Hoc (PiS) zapowiedział w środę w rozmowie z PAP, że do Sejmu trafi przygotowany przez posłów PiS projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Wyraził nadzieję, że projekt będzie rozpatrywany na posiedzeniu Sejmu 1-2 grudnia.

Mec. Prusik podkreślił, że wiedza pracodawców o tym, jaka część ich załogi jest zaszczepiona, może być kluczowa do zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz planowania normalnego toku prowadzenia biznesu. Zauważył, że poziom zaszczepienia społeczeństwa wpływa na podejmowane przez władze środki bezpieczeństwa. "Ta sama potrzeba dostępu do wiedzy jest odczuwana przez firmy" - wskazał ekspert, zastrzegając jednocześnie, że dokładna treść zapowiedzianego projektu przepisów nie jest jeszcze znana.

Pracodawca nie może pytać o szczepienie przeciw COVID

"Na dziś pracodawca nawet nie może pytać, czy pracownik jest zaszczepiony, nawet jeżeli pracownik chciałby udzielić odpowiedzi dobrowolnie. Brak jest podstaw do przetwarzania takich danych, nawet jeśli pracownicy zapytani przez pracodawcę chcieliby takich informacji udzielać" - zaznaczył mec. Prusik.

Jak mówił, uregulowanie tej kwestii pozwoli firmom organizować pracę w zależności od tego, czy dany pracownik jest zaszczepiony, czy nie. "Ma to znaczenie np. dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, którzy mają kontakt z klientami, a także dla samych klientów. Z kolei w firmach produkcyjnych pracodawca w zależności od tego, ile ma zaszczepionych pracowników, mógłby dostosować środki bezpieczeństwa lub ograniczyć liczbę osób przebywających w hali" - powiedział ekspert Pracodawców RP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodał, że potrzebę przygotowania stosownych przepisów przedsiębiorcy zaczęli sygnalizować w połowie zeszłego roku, gdy wyszliśmy z głębokiego lockdownu. Takie sygnały wzmogły się, gdy Polska zaczęła zamawiać szczepionki i później, gdy wprowadzono przepisy pozwalające, by osób zaszczepionych nie wliczano do limitów w kinach czy hotelach.

Certyfikat szczepienia lub przeniesienie do innej pracy

Czesław Hoc poinformował, że poselski projekt składa się z trzech filarów. Przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i, jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść pracownika do działu tam, gdzie nie będzie miał styczności z klientami.

Obowiązek zaszczepienia - podmioty lecznicze

Drugi filar projektu dotyczy podmiotów leczniczych. "Szef każdego podmiotu leczniczego, np. hospicjum, będzie mógł dać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika" – powiedział Hoc. Jeśli pracownik nie zaszczepi się, będzie mogło się to wiązać z restrykcjami w postaci zwolnienia z pracy.

100% zaszczepionych pracowników - brak restrykcji dla firmy

Trzeci filar projektu przewiduje, że jeśli firma wykaże, że wszyscy pracownicy są zaszczepieni, nie będą jej dotyczyć żadne restrykcje.

Wcześniej projekt dotyczący wglądu w informacje o zaszczepieniu pracowników przygotowało Ministerstwo Zdrowia.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA

Niedziele handlowe - maj 2025

Najbliższa niedziela handlowa wypada 27 kwietnia 2025 r. Czy w maju i czerwcu również będą niedziele handlowe? Sprawdź kalendarz niedziel handlowych i niehandlowych.

Maj 2025 – dni wolne, godziny pracy

Maj 2025 – dni wolne i godziny pracy czyli jaka jest norma godzin pracy w miesiącu. Kalendarz maja w 2025 roku zawiera 2 święta ustawowo wolne od pracy. Jedno z nich wypada w sobotę, a to oznacza dodatkowy dzień wolny w tym miesiącu.

Albo matka albo ojciec. Tylko jedno skorzysta z tego uprawnienia

W prawie pracy jest wiele uprawnień rodzicielskich. Pracownicy będący rodzicami mają dodatkowe przywileje jak urlopy, przerwy w pracy, łatwiejszy dostęp do elastycznej organizacji pracy, np. pracy zdalnej. Niektóre prawa przysługują tylko jednemu z rodziców dziecka. Czy 2 dni albo 16 godzin wolnego w roku na opiekę nad dzieckiem zdrowym przysługuje matce i ojcu dziecka?

Podwyżki w budżetówce 2025. Jak zmienią się pensje nauczycieli, urzędników i pracowników samorządowych? Czy będzie wyrównanie od 1 stycznia?

Rok 2025 przynosi kolejne napięcia w sektorze publicznym. Rząd zapowiada kontynuację polityki wzrostu wynagrodzeń w budżetówce, ale samorządy alarmują: „nie mamy z czego płacić”. Jakie grupy zawodowe mogą liczyć na realny wzrost pensji? Kto sfinansuje podwyżki – budżet centralny czy gminy? I czy te zmiany wystarczą, by zatrzymać falę odejść z sektora publicznego?

REKLAMA

Odprawy pracownicze w 2025 r.

Odprawy pracownicze w 2025 r. są bardzo różnorodne. Kwoty i zasady wypłaty świadczeń finansowych różnią się oczywiście od sytuacji, w jakiej znajdzie się pracownik, ale też od zawodu jaki wykonuje. Poniżej opis kilku przykładowych odpraw, jakie może uzyskać pracownik.

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej: zasady, wynagrodzenie, wniosek. Czy pracodawca może odmówić?

Od 2023 r. Kodeks pracy daje pracownikom nowe uprawnienie – możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej. Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z powodu działania siły wyższej? Czy pracodawca może odmówić?

REKLAMA