Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Automatyzacja kadr i płac – które procesy warto usprawnić? [Zaproszenie na webinar]

Subskrybuj nas na Youtube
  • Artykuł partnerski
automatyzacja kadry płace webinar
Automatyzacja kadr i płac – które procesy warto usprawnić?
Shutterstock
Z danych firmy badawczej Gartner wynika, że ponad połowa firm już korzysta z narzędzi automatyzujących procesy kadrowo-płacowe. Z kolei według raportu PwC, ponad 54 proc. specjalistów ds. twardego HR uważa automatyzację za najlepszy sposób na zwiększenie efektywności pracy.

Statystykom pokazującym pozytywne podejście do automatyzacji trudno się dziwić. Nowoczesne technologie nie tylko upraszczają codzienne zadania, lecz również pozwalają pokonać wiele trudności związanych z rosnącymi wymaganiami rynku, brakiem odpowiednich zasobów czy koniecznością szybkiego dostosowania się do zmieniających się przepisów. Nie tylko redukują one czas poświęcany na rutynowe zadania, ale również eliminują ryzyko popełniania błędów, które mogą wynikać z ręcznego wprowadzania danych. Dlatego w rozwiązania automatyzujące różnego rodzaju procesy kadrowe inwestuje dziś coraz więcej przedsiębiorstw – szczególnie zaś tych, w których administracja kadrowa łączy funkcje twardego i miękkiego HR-u.

Główne obszary automatyzacji w obszarze kadr i płac

W średnich i dużych przedsiębiorstwach automatyzacja w kadrach dotyczy przeważnie trzech głównych obszarów: kadr, płac oraz raportowania.

- Z naszych obserwacji wynika, że tego typu procesy zajmują specjalistom nawet kilkadziesiąt godzin miesięcznie. Automatyzacja w obszarze obsługi dokumentacji pracowniczej czy naliczania wynagrodzeń pozwala znacznie skrócić czas poświęcany na rutynowe czynności – wyjaśnia Rafał Szostak, architekt rozwiązań biznesowych w Symfonii.

Jak zautomatyzować pracę w dziale kadr i płac? Zapisz się na bezpłatny webinar >>

Automatyzacja w obszarze kadr

Jeden z najbardziej kłopotliwych procesów kadrowych jest zatrudnienie nowego pracownika. Przygotowanie umowy wraz z kompletem wymaganych dokumentów oraz założenie akt osobowych pochłania bowiem mnóstwo czasu. W pokonywaniu wyzwań, jakie się z tym wiążą, dużym wsparciem może okazać się nowoczesne oprogramowanie kadrowe.

- W programie Symfonia R2Płatnik specjalista ds. kadr może wygenerować paczkę dokumentów potrzebnych do zawarcia umowy, a następnie przesłać je bezpośrednio do pracownika. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność ręcznego wyszukiwania poszczególnych formularzy, a dzięki temu skraca czas przygotowania dokumentacji i minimalizuje ryzyko błędów – wyjaśnia Patrycja Mazurkiewicz-Opałko, konsultant ds. rozwiązań kadrowo-płacowych w Symfonii.

Automatyzacja zyskuje na znaczeniu również w przypadku masowych zmian, takich jak aneksowanie umów, na przykład w związku z podwyżką płacy minimalnej. Programy kadrowo-płacowe potrafią całkiem dobrze obsługiwać tego typu procesy, a także realizować masowe wysyłki zaktualizowanych dokumentów.

kadry, płace, webinar

Automatyzacja kadr i płac – które procesy warto usprawnić?

fot. materiały prasowe

Automatyzacja w obszarze płac

Z badań Deloitte wynika, że aż 57 proc. czasu specjalistów ds. kadr i płac pochłaniają zadania administracyjne związane z wynagrodzeniami oraz urlopami. Sytuacji nie ułatwiają zmiany w przepisach prawa pracy, które sprawiają, że ręczne naliczanie płac staje się nie tylko coraz bardziej skomplikowane, ale i obarczone ryzykiem błędów.

- Warto wiedzieć, że nowoczesne systemy kadrowo-płacowe oferują sporo ułatwień w tym obszarze. Mogą np. samodzielnie pobierać dane płacowe z różnych źródeł, a następnie na ich podstawie automatycznie generować listy płac, uwzględniając przy tym rozmaite składniki wynagrodzeń i mechanizmy ich naliczania – tłumaczy Rafał Szostak, Architekt rozwiązań biznesowych w Symfonii.

Na tym jednak możliwości automatyzacji w obszarze wynagrodzeń się nie kończą, bo niektóre systemy, jak np. Symfonia R2Płatnik, pozwalają także wygenerować paczki przelewów czy paski wynagrodzeń dla pracowników.

Chcesz poznać konkretne przykłady automatyzacji w kadrach i płacach? Już 18 lutego zapraszamy na bezpłatny webinar>>

Raportowanie procesów kadrowych

Raportowanie to kolejny obszar, w którym automatyzacja pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Nic więc dziwnego, że na rynku rosnącą popularnością zaczynają cieszyć się programy kadrowo-płacowe wyposażone w moduły analityczne. Tego typu systemy umożliwiają m.in. tworzenie spersonalizowanych raportów na podstawie danych kadrowych.

- Automatyzacja w tym obszarze pozwala np. na generowanie cyklicznych zestawień w określonych jednostkach czasu. Jest to szczególnie ważne dla firm, które muszą przygotowywać dane do celów wyceny wartości spółki czy rozliczania dofinansowań z funduszy UE – mówi Rafał Szostak.

Korzyści z automatyzacji procesów kadrowo-płacowych

Nowoczesne oprogramowanie kadrowo-płacowe ma potencjał, by znacznie przyspieszyć i uprościć rutynowe zadania. Na rosnące znaczenie tego typu rozwiązań wskazują także prognozy firmy badawczej Gartner. Zgodnie z nimi aż 41 proc. liderów biznesu planuje w najbliższej przyszłości przeprojektować procesy kadrowo-płacowe z wykorzystaniem nowych technologii. Na potrzeby firm związane z optymalizacją procesów z zakresu twardego HR starają się odpowiadać także producenci oprogramowania, oferując systemy kadrowo-płacowe dostępne w elastycznych modelach cenowych. Dzięki temu automatyzacja staje się dostępna nie tylko dla dużych organizacji, ale także małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą poprawić jakość zarządzania personelem.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Artykuł partnerski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?