REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Druga nowelizacja Kodeksu pracy 2023. Lista zmian!

druga nowelizacja kodeksu pracy 2023 lista zmian
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Druga nowelizacja Kodeksu pracy 2023. Jak dobrze przygotować się do zmian i o niczym nie zapomnieć? Oto lista porządkująca najważniejsze zmiany!

Druga nowelizacja Kodeksu pracy

Druga nowelizacja Kodeksu pracy została podpisana przez Prezydenta. Jakie są najważniejsze zmiany? 

REKLAMA

Autopromocja

1. Wydłużony urlop rodzicielski

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy łączny wymiar urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców będzie wydłużony do 41. tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) albo do 43. tygodni (w przypadku porodu mnogiego). Nieprzenaszalną część urlopu określono na 9 tygodni dla każdego z rodziców. Istnieje możliwość skorzystania z urlopu rodzicielskiego przez oboje rodziców jednocześnie. 

2. Dodatkowy urlop opiekuńczy

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczą także bezpłatnego urlopu opiekuńczego, który został zwiększony o dodatkowe 5 dni

Urlop ten będzie przysługiwał pracownikowi w celu zapewnienia osobistej opieki lub udzielenia wsparcia krewnemu (syn, córka, matka, ojciec lub małżonek) albo osobie pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, wymagającej opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.

Quiz baner 1200px

Ostatnie zmiany w Kodeksie pracy – sprawdź co o nich wiesz!

Shutterstock

3. Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej

Nowość stanowi również zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem (pod warunkiem, że będzie w obecny w miejscu działania siły wyższej).  Będzie ono przysługiwało w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. Co ważne, za czas zwolnienia pracownik zachowa prawo do połowy wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Elastyczna organizacja pracy

Nowelizacja reguluje również możliwość szerszego skorzystania z elastycznej organizacji pracy. Będzie ona  przysługiwała rodzicom opiekującym się dzieckiem do 8 lat, a także opiekunom członków rodziny lub osób zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie domowym, które wymagają wsparcia z poważnych względów medycznych.

 

5. Prawo do zmiany rodzaju umowy

Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu pracy, pracownik, który wykonywał pracę co najmniej 6 miesięcy, nabędzie prawo do wystąpienia o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Będzie mógł skorzystać z takiej możliwości raz w roku kalendarzowym. Złożony wniosek nie będzie mógł stanowić podstawy do wypowiedzenia umowy

6. Zmiany w umowie o pracę na okres próbny

Zgodnie z nowelizacją, umowę o pracę na okres próbny będzie można zawrzeć na okres nieprzekraczający: 

  • 1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy, 
  • 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.

7. Dwie dodatkowe przerwy

Nowe przepisy przewidują dwie dodatkowe przerwy, które będą wliczane do czasu pracy. Pracownik będzie mógł skorzystać: 

  • z drugiej przerwy, co najmniej 15-sto minutowej – dobowy wymiar czasu pracy pracownika przekracza 9 godzin,
  • z trzeciej przerwy, co najmniej 15-sto minutowej – dobowy wymiar czasu pracy pracownika przekracza 16 godzin. 

8. Obowiązek informacyjny 

Zgodnie ze zmianami, pracownik będzie musiał być poinformowany przez pracodawcę o:

  • początkowym wynagrodzeniu podstawowym
  • innych elementach składowych wskazanych oddzielnie
  • częstotliwości oraz sposobie wypłacania wynagrodzenia, do którego pracownik ma prawo. 
     
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senior+ i maksymalnie 2333 zł. W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończyły 50. rok życia, a nie ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni)

Co zyskają pracownicy a co pracodawcy? W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończył 50. rok życia, a nie ukończył 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Ma być zawierana specjalna umowa na dofinansowanie wynagrodzenia, ale z kim i co ma zawierać? To będą rewolucyjne zmiany na polskim rynku pracy, bo zmieniają się przepisy po 21 latach.

Niedziela handlowa 2025 [Kalendarz]

Niedziela handlowa w 2025 roku wypada aż 8 razy. Dodana została dodatkowa niedziela handlowa w grudniu 2025 roku. Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa? Oto kalendarz niedziel handlowych na 2025 rok.

Dodatek za pracę w nocy 2025 [TABELA]

Dodatek za pracę w nocy w 2025 roku – ile wynosi w każdym miesiącu? Tabela przedstawia wysokość dodatku za pracę w porze nocnej, który jest uzależniony od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Kiedy można stosować ryczałt?

Czego potrzebują nauczyciele w Polsce? Nie tylko podwyżki

Co zrobić, aby wzrosła liczba nauczycieli w Polsce? Czego potrzebują nauczyciele? Okazuje się, że nie tylko podwyżki wynagrodzeń. Jak zachęcić do wyboru zawodu nauczyciela? Oto pomysły z różnych państw.

REKLAMA

Jesteś chory i masz L4? Nie zapomnij o tym obowiązku, bo możesz stracić pracę

Pracownik na zwolnieniu lekarskim musi poinformować przełożonych o chorobie i związanej z nią nieobecności. Zaniedbanie tego obowiązku może prowadzić nawet do rozwiązania umowy z winy pracownika – ostrzega Państwowa Inspekcja Pracy.

Od 1 marca emeryci i renciści dostaną wyższy ryczałt energetyczny

Od 1 marca 2025 r. zostanie zrewaloryzowany ryczałt energetyczny. Seniorzy co miesiąc otrzymują to świadczenie w celu obniżenia kosztów życia codziennego związanych z opłatami za energię elektryczną, cieplną i gazową.

Wynagrodzenie za przestój 2025

Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, ale tylko w przypadkach, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Takim przypadkiem, w którym pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jest przestój w pracy.

Do 31 stycznia można zgłaszać się do ulgi mały ZUS plus. Kto nie złoży zgłoszenia?

31 stycznia 2025 r. upływa termin na zgłoszenia do ulgi mały ZUS plus. Zgłaszać mogą się osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę. Płatnicy, którzy korzystali z małego ZUS plus w 2024 r. i nadal spełniają warunki do ulgi i zamierzają z niej korzystać, nie muszą ponownie składać zgłoszenia.

REKLAMA

Koszt pracodawcy 2025 [Umowa o pracę]

Jaki jest całkowity koszt pracodawcy w 2025 roku przy zatrudnieniu pracownika na umowie o pracę na najniższą krajową? Minimalna płaca od stycznia wynosi 4666 zł brutto. Ile na rękę otrzyma pracownik, ile musi wydać pracodawca, a ile z tych pieniędzy to składki i podatek?

Odprawa za zwolnienie pracownika 2025

Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem z powodów, które nie leżą po jego stronie, często wiąże się z koniecznością wypłaty odprawy pieniężnej. Do wypłaty zobowiązani są pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników.

REKLAMA