REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skuteczny system wynagradzania – 3 kluczowe elementy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Quercus Sp. z o. o.
ekspert w zakresie wdrażania i serwisowania systemów SAP, autoryzowany Partner SAP
skuteczny system wynagradzania 3 kluczowe elementy
skuteczny system wynagradzania 3 kluczowe elementy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z efektów inflacji, ale też podwyższenia płacy minimalnej, jest tzw. presja płacowa, czyli naciski ze strony pracowników na podwyżki. Oczekiwania często przekraczają wskaźniki inflacji, jednak wielu pracodawców prędzej czy później będzie musiało się zmierzyć z tym tematem. Do takich rozmów trzeba się przygotować. Od czego zacząć? Przede wszystkim od sprawdzenia, czy system wynagradzania w firmie jest skuteczny.

Efektywny system wynagradzania 

Paweł Wysocki, Prezes Zarządu firmy Quercus, specjalizującej się w zaawansowanych rozwiązaniach informatycznych dla działów HR, wymienia 3 kluczowe, z punktu widzenia zarządzania personelem, cechy efektywnego systemu wynagradzania.

REKLAMA

Autopromocja

System wynagradzania jest kluczowym elementem zarządzania strategicznego w firmie, ale również narzędziem kształtującym kulturę organizacyjną oraz przewagę konkurencyjną przedsiębiorstwa. Ta ostatnia kwestia – biorąc pod uwagę bieżącą sytuację na rynku pracy i kształtujące się trendy (deficyt specjalistów, presja płacowa, oczekiwanie jawności wynagrodzeń w ogłoszeniach o pracę, większa mobilność pracowników młodszych generacji) – nabiera coraz większego znaczenia. Jednak aby polityka wynagradzania spełniała swoje funkcje – a zaliczam do nich funkcje wizerunkowe, motywacyjne i społeczne – jako system musi być efektywna.

Co to znaczy?

Co to znaczy efektywny system wynagradzania? Analizując ostatnie dynamiczne czasy i wyzwania, z jakimi mierzyli się w obszarze HR nasi klienci, wymieniłbym 3 cechy:

  1. Transparentność. Tak zwana tajemnica wynagrodzeń powoli odchodzi do lamusa. Nie oznacza to oczywiście, że od razu wprowadzamy jawność wynagrodzeń i wywieszamy listę płac na firmowej tablicy. Transparentny system to taki, w którym każdy pracownik otrzymuje informację o tym, jaka będzie wysokość jego pensji oraz jakie czynniki i w jakim stopniu ją kształtują. Dodatkowym elementem jest wskazanie tych, które mogą wpływać na zmiany wynagrodzeń w przyszłości.
  2. Elastyczność. Czasy pandemii pokazały nam dobitnie, że sztywne systemy wynagradzania, na przykład uzależnione wprost od liczby przepracowanych godzin (odczytanych przez urządzenia rejestrujące wejścia i wyjścia), nijak się miały do pandemicznej rzeczywistości i konieczności pracy zdalnej w czasie lockdownu. Elastyczny system wynagrodzeń jest przygotowany na taką ewentualność i pozwala na sprawne wprowadzenie zmian.
  3. Sprawiedliwość. W tym przypadku elementem wyjściowym jest oczywiście precyzyjny regulamin wynagrodzeń w firmie. Ale pod hasłem sprawiedliwy system wynagrodzeń rozumiem też podpięcie do systemu obsługi pracowniczej, czyli nadanie pracownikowi dostępu do jego danych w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca. Sprawiedliwy system to również system w jak największym stopniu wolny od błędów. Aby uniknąć błędów w naliczaniu płac, warto proces ten zautomatyzować i uzupełnić o opcję audytu. To rozwiązanie, które sprawdza się przede wszystkim w dużych organizacjach i znacznie obniża koszty związane z weryfikacją list płac. Z doświadczenia wiem, że błędy w naliczaniu pensji najczęściej wynikają z tzw. czynnika ludzkiego.

Dobrze zaprojektowany system wynagrodzeń to jedno z narzędzi wspierających zarządzanie personelem i budujących wizerunek współczesnego pracodawcy. Pamiętajmy jednak, że spełni swoje zadanie, jeśli poziom wynagrodzeń będzie kształtować się na poziomie, który zapewni równowagę między niezbędną optymalizacją kosztów a celami rozwojowymi i wizerunkowymi firmy. Na szczęście z pomocą przychodzą zaawansowane narzędzia analityczne, które potrafią to obliczyć i zaprezentować na czytelnym wykresie. Pomagają w znalezieniu złotego środka. A to niezwykle trudne, ale bardzo ważne zadanie, bo poziom wynagrodzeń jest najczulszym elementem konfliktogennym w firmie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

REKLAMA

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

REKLAMA

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

REKLAMA