REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIP na jubileuszowym Kongresie OPZZ

pip
pip
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszego dnia X Kongresu OPZZ zastępca Głównego Inspektora Pracy Małgorzata Dziemińska wręczyła Odznaki Honorowe za Zasługi dla Ochrony Pracy, przyznane przez Głównego Inspektora Pracy Katarzynę Łażewską-Hrycko.

PIP na Kongresie

W dwudniowych obradach Kongresu, który odbywał się 15-16 grudnia 2022 r. w Ożarowie Mazowieckim, wzięło udział blisko trzysta delegatek i delegatów Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: doradca Prezydenta RP Łukasz Rzepecki, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, zastępca Głównego Inspektora Pracy Małgorzata Dziemińska, wiceminister zdrowia Piotr Bromber oraz dyrektor Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog Iwona Zakrzewska.

REKLAMA

Autopromocja

wwwIMG1929
W liście złożonym na ręce przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Andrzeja Radzikowskiego szefowa inspekcji pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko napisała: „Współpraca z organizacjami związkowym, w tym z OPZZ, jest dla Państwowej Inspekcji Pracy, którą mam zaszczyt kierować, ważnym obszarem działalności. To właśnie dzięki Państwa wysiłkom działania naszego urzędu skutecznie przyczyniają się do eliminowania nieprawidłowości w stosunkach pracy. Związki zawodowe, będąc najbliżej pracowników, są strategicznym partnerem zarówno dla instytucji kontrolnych, jak i dla kadry kierowniczej, bezpośrednio wpływającej na procedury obowiązujące w zakładzie pracy. Zarządzana przeze mnie instytucja znajduje szerokie wsparcie w dialogu społecznym, którego uczestnicy na pierwszym miejscu stawiają prawo do wolności i godności, a także prawo do pracy, umożliwiające realizację życiowych aspiracji”.

wwwIMG1941
Katarzyna Łażewska-Hrycko przyznała Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Pracy osobom szczególnie zasłużonym w działaniach na rzecz poprawy warunków pracy i przestrzegania praworządności w stosunkach pracy. Z inicjatywą przyznania odznak wystąpił Andrzej Radzikowski, przewodniczący OPZZ. Odznaki wręczyła Małgorzata Dziemińska. Otrzymali je:

  • Halina Poszytek – prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Garwolinie, przewodnicząca Rady OPZZ Województwa Mazowieckiego;
  • Mirosław Grzybek – przewodniczący FZZ Metalowców i Hutników w Polsce, przewodniczący Rady Branży OPZZ Przemysł;
  • Michał Lewandowski – przewodniczący Zarządu Krajowego OPZZ Konfederacja Pracy.

„Wręczone dzisiaj zaszczytne i honorowe odznaczenia i wyróżnienia stanowią potwierdzenie rozwoju świadomości w zakresie praworządności w stosunkach pracy. Wszystkim uhonorowanym serdecznie gratuluję i bardzo dziękuję za Państwa wytrwałość i ogromne zaangażowanie w kształtowanie bezpiecznych i godziwych warunków pracy” – stwierdziła w dalszej części listu szefowa inspekcji pracy, a życząc wszystkim owocnych obrad i deklarując otwartość na dalszą współpracę, dodała także, że „zestawienie zróżnicowanych poglądów i koncepcji stanowi drogę do znalezienia optymalnych narzędzi ochrony pracy”.

Podczas obrad Delegatki i Delegaci na X Kongres OPZZ wybrali nowego przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Szefem OPZZ został Piotr Ostrowski, który od 2018 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Porozumienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA