REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wręczono nagrody 48. edycji konkursu poprawy warunków pracy

praca
praca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na co dzień w wirze pracy nie zastanawiamy się, jak ważne jest to by w miejscu pracy były odpowiednie bezpieczne warunki pracy dla wszystkich pracowników - mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas gali 48. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy.

Nagrody - poprawa warunków pracy

W czwartek podczas uroczystej gali konkursu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i wiceminister Paweł Wdówik wręczyli nagrody laureatom i wyróżnionym w konkursie.

Autopromocja

Zwracając się do uczestników uroczystości Maląg wskazała jak bardzo ważnym zagadnieniem jest poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy. "Na co dzień, w wirze pracy, kiedy przychodzimy, wykonujemy pewne zadania nie zastanawiamy się nad tym" - powiedziała.

"Praca jest dla każdego z nas bardzo ważna. Z jednej strony daje poczucie godności, stabilizacji zawodowej, stabilizacji rodzinnej. W pracy możemy się realizować. Możemy łączyć obowiązki życia rodzinnego z pracą zawodową. Na pewno to wszystko jest bardzo ważne, ale w tym miejscu pracy, w którym spędzamy wiele godzin, muszą być odpowiednie warunki. Muszą być wprowadzane odpowiednie zmiany, które są potrzebne, aby przede wszystkim, wszystkim pracownikom w miejscu pracy było bezpiecznie, byśmy zwracali uwagę na te istotne sprawy z punktu widzenia zarówno pracownika, jak i pracodawcy" - mówiła szefowa MRiPS.

"Nie byłbym sobą, gdybym wskazał na zmiany w pracy dotyczące pracowników z niepełnosprawnością" - zaznaczył Wdówik. "Wychodzimy z rzeczywistości lat 90. - a w zasadzie wyszliśmy z niej dawno - w której trzeba było przekonywać, zachęcać, motywować, że osoba z niepełnosprawnością może być pracownikiem, który przynosi zysk i korzyść firmie. Jesteśmy w czasach, kiedy firmy stopniowo zaczynają same pytać o pracowników niepełnosprawnością. Wiemy, jaka jest sytuacja, jeśli chodzi o rozwój technologii asystujących, które w szalony sposób zmieniają rzeczywistość dając naprawdę ogromne szanse na funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Zmienia się także świadomość" - ocenił.

"Dlatego jest dla mnie ogromnie ważna rzeczą spotkać się dzisiaj z państwem, docenić tych, którzy wkładają wysiłek w to, żeby praca człowieka była szanowana, doceniana i mieć nadzieję, ze także wspólnym wysiłkiem wszystkich tutaj zgromadzonych podmiotów pracownicy z niepełnosprawnościami dostana tak bardzo należną im szansę, jako obywatele tego kraju, którzy chcą pracować, chcą być niezależni, a która to niezależność my, jako rząd umieściliśmy na pierwszym miejscu w Strategii na rzecz osób z niepełnosprawnościami, nawet przed pracą -prawo do niezależnego życia. A praca jest tym, co największym stopniu te niezależność będzie dawać" - powiedział. "Widząc państwa zaangażowanie możemy także ten obszar uczynić obszarem należącym do kluczowych i priorytetowych" - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nagrody w trzech kategoriach

Nagrody i wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach: rozwiązania techniczne i technologiczne zastosowane w praktyce, prace naukowo-badawcze, które mogą być wykorzystane w praktyce i przedsięwzięcia organizacyjne i edukacyjne popularyzujące bezpieczeństwo pracy.

W kategorii rozwiązania techniczne i technologiczne zastosowane w praktyce nagrodę I stopnia przyznano za innowacyjne, nisko-emisyjne Samojezdne Maszyny Górnicze wiercące i kotwiące z napędem bateryjnym. Nagrodę II stopnia przyznano za zastąpienie badań radiograficznych badaniami ultradźwiękowymi podczas naprawy ekranów szczelnych parownika. Nagrodę III stopnia przyznano za Scaff-Loead - system kontroli i monitorowania obciążeń własnych i użytkowych konstrukcji rusztowań wraz z systemem ostrzegania użytkowników przed przeciążeniami konstrukcji. Przyznano też 4 wyróżnienia.

W kategorii prace naukowo-badawcze, które mogą być wykorzystane w praktyce nagrodę I stopnia przyznano za opracowanie aplikacji użytkowej do doboru sprzętu ochrony układu oddechowego przed bioaerozolem w wybranych środowiskach pracy. Nagrodę II stopnia przyznano za rozprawę doktorską "Ocena narażenia sprawczy na dymy/pyły spawalnicze w oparciu o badania monitoringu środowiska pracy i biomarkerów stresu oksydacyjnego". Nagrodę III stopnia przyznano za pracę magisterską " Instruktaż wstępny bhp narzędziem aktywizacji zawodowej osób z dysfunkcjami intelektualnymi". Przyznano też 4 wyróżnienia.

W kategorii przedsięwzięcia organizacyjne i edukacyjne popularyzujące bezpieczeństwo pracy nagrodę I stopnia przyznano za opracowanie i wdrożenie aplikacji "Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej 360 stopni". Nagrodę II stopnia przyznano za zastaw aplikacji służących poprawie warunków bezpieczeństwa pracowników formy Thai Union Poland. Nagrodę III stopnia przyznano za Edukacyjne Muzeum BHP wraz z podjętymi działaniami promocyjnymi. Przyznano też 13 wyróżnień.

Na 48. edycję konkursu wpłynęło 57 zgłoszeń konkursowych: 17 – w kategorii rozwiązania techniczne i technologiczne zastosowane w praktyce, 9 – w kategorii prace naukowo-badawcze i 31 – w kategorii przedsięwzięcia organizacyjne i edukacyjne. Zgłoszenia konkursowe dotyczyły takich obszarów tematycznych jak np. zagrożenie mechaniczne, zagrożenia hałasem i drganiami, zagrożenia chemiczne i pyłowe, zagrożenia mięśniowo-szkieletowe, transport, środki ochrony indywidualnej, uciążliwość pracy, kultura bezpieczeństwa pracy.

W deklaracji autorów zgłoszonych rozwiązań w wyniku zastosowania ich liczba osób potencjalnie objętych bezpośrednia poprawą warunków pracy to ok. 250 tys. osób, a poprawą pośrednią ok. 5,5 mln osób.

Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy jest organizowany od 1972 r. Laureatom przyznawane są nagrody pieniężne i wyróżnienia, a od 1995 r. – również wyróżnienia dla zakładów pracy. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA