REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pogląd, że wielu ludzi chce przyjechać do pracy do Niemiec jest błędny

pogląd że wielu ludzi chce przyjechać do pracy do niemiec jest błędny
pogląd że wielu ludzi chce przyjechać do pracy do niemiec jest błędny
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rząd RFN chce uprościć zasady wjazdu i uznawania kwalifikacji zawodowych, aby przyciągnąć do kraju więcej zagranicznych wykwalifikowanych pracowników. Ekspert ds. międzynarodowego rynku pracy Chris Pyak uważa, że "pogląd, iż wielu ludzi chce przyjechać do Niemiec, jest błędny". Odstrasza ich m.in. rasizm.

Niemcy atrakcyjne dla pracowników?

Pyak jest zdania, że planowana ustawa będzie pomocna, ale niewystarczająca, aby Niemcy stały się bardziej atrakcyjne dla wysoko wykwalifikowanych osób z zagranicy.

REKLAMA

Autopromocja

"Pogląd, że wielu ludzi chce przyjechać do Niemiec jest błędny" - oświadczył Pyak w wywiadzie dla portalu RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND), opublikowanym w środę. Jego zdaniem "sytuacja prawna jest tu mniejszym problemem", a ważniejszą przeszkodą jest to, że "w Niemczech prawie żadna praca nie jest oferowana w języku angielskim".

"Przed pandemią koronawirusa tylko jeden procent ofert pracy był ogłaszany w języku angielskim” – powiedział Pyak. Obecnie jest niewielki wzrost - do 4 proc. "Tylko jeden procent światowej populacji mówi po niemiecku" - przypomina ekspert. Firmy traciły nawet na sprzedaży, ponieważ nie mogły znaleźć odpowiednich kandydatów, którzy spełniali wszystkie wymagania na ogłaszane stanowiska, przede wszystkim wysoki poziom znajomości języka niemieckiego. Byłoby bardziej pomocne, aby zatrudnić ludzi w języku angielskim, a następnie dać im możliwość uczenia się niemieckiego w pracy - twierdzi Pyak.

Wiele złudzeń

"Niemcy wciąż mają wiele złudzeń co do swojej pozycji w świecie" – uważa ekspert. Dla wielu wykwalifikowanych pracowników RFN jest jednak tylko jedną z wielu możliwości. Jeśli warunki w innych krajach są po prostu lepsze, to większość wysoko wykwalifikowanych nie-Niemców zrezygnuje z pracy w RFN. Pyak wyjaśnia, że rok po roku Niemcy zajmują jedno z najniższych miejsc w badaniu Internations wśród ekspatów, gdy pyta się ich "jak przyjaźni są ludzie w kraju przyjmującym".

REKLAMA

Ekspert widzi drugi możliwy środek zwiększenia atrakcyjności Niemiec na rynku międzynarodowym we wprowadzeniu podwójnego obywatelstwa. Plany rządzącej koalicji są już krokiem w tym kierunku - powiedział. Do tej pory jednak, aby naturalizować się w Niemczech, ludzie muszą zrezygnować z obywatelstwa kraju pochodzenia. "Wielu po prostu nie jest na to gotowych" - podkreślił Pyak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne jest również pytanie, czy społeczeństwo w ogóle jest skłonne do przyjęcia ludzi z zagranicy. Bo rasizm wciąż odgrywa w RFN dużą rolę - uważa Pyak. Niektórzy z jego klientów, dla których załatwił pracę w Niemczech, chcieli po krótkim czasie jak najszybciej wyjechać. "Na ulicy w Dreźnie nikt nie widział ich doktoratu. Tylko ich ciemniejszy kolor skóry" - powiedział Pyak. "Każdy z nich był regularnie obrażany, opluwany, zastraszany" - dodał ekspert i podkreślił, że żaden pracodawca nie jest w stanie wystarczająco dobrze zapłacić, aby zdolni ludzie pozwalali na takie upokorzenia.

Może to mieć również bezpośredni wpływ na niemieckich pracowników. "Moja była klientka z Indii po roku rzuciła pracę naukową i wyprowadziła się" - opowiada Pyak. Powód: "Niemcy byli nieprzyjaźni i czuła się odizolowana". W efekcie projekt badawczy jej pracodawcy musiał zostać przerwany. "Wszyscy niemieccy asystenci laboratoryjni zostali zwolnieni" - powiedział Pyak.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ ap/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA