REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę – skutki dla pracowników

 zakładu pracy; nowy pracodawca;  pracownik
zakładu pracy; nowy pracodawca; pracownik

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach nierzadko mamy do czynienia ze zbyciem prowadzonego przez pracodawcę zakładu pracy na rzecz nowego podmiotu. Co w takiej sytuacji dzieje się z pracownikami zatrudnionymi w danym zakładzie?

Zgodnie z art. 231 §1 kodeksu pracy (dalej „k.p.”) „W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, z zastrzeżeniem przepisów.

Autopromocja

Sytuacja wydaje się być więc klarowna. Dotychczasowi pracownicy stają się z chwilą przejścia zakładu na nowego pracodawcę, jego pracownikami.

Jakie prawa ma pracownik

„Zakładem pracy” jest zaś każda jednostka gospodarcza lub inna w której odbywa się proces pracy zespołowej. Zdaniem Sądu Najwyższego części „zakładu pracy” nie może utożsamiać wyłącznie ze składnikami materialnymi, ponieważ mogą ją również stanowić zadania zakładu pracy.

W razie wątpliwości, czy w danym przypadku nastąpiło przejście części zakładu pracy na innego pracodawcę, istotnym kryterium uznania, że przez innego pracodawcę została przejęta część zakładu pracy, w której pracownik był zatrudniony, jest to, że odpadło zapotrzebowanie na jego dotychczasową pracę w tym samym miejscu i rozmiarze (Grzegorz Goździewicz. Kodeks Pracy. Komentarz. 2011).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przejście pracowników na nowego pracodawcę dotyczy oczywiście wyłącznie tych pracowników, którzy w chwili przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę byli zatrudnieni u aktualnego pracodawcy (Monika Tomaszewska. Kodeks Pracy. Komentarz. 2012).

Jednakże, nowy pracodawca staje się stroną stosunku pracy również wtedy, gdy dotychczasowy pracodawca wydał pracownikowi świadectwo pracy.

Kiedy pracodawca łamie prawa pracownicze?

Nowy pracodawca, z momentem przejścia zakładu pracy, nabywa na zasadzie następstwa prawnego wszelkie prawa wynikające z nawiązania stosunku pracy z poprzednim pracodawcą oraz przechodzą na niego wszystkie obowiązki które na poprzednim pracodawcy ciążyły. W przypadku przejścia części zakładu pracy na nowego pracodawcę powstaje solidarna odpowiedzialność ich obydwu, za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy jakie powstały przed tym przejściem. Przepis ten daje niejako gwarancję pracownikom, iż wszelkie roszczenia ze stosunku pracy do dotychczasowego pracodawcy będą mogli swobodnie kierować również do nowego.

Łatwo jednak w tym miejscu zauważyć, iż solidarność ta nie będzie miała miejsca przy przejęciu całego  zakładu pracy. W takiej sytuacji nowy pracodawca odpowiadał będzie za wszelkie zobowiązania w całości (Kazimierz Jaśkowski. Komentarz aktualizowany do ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. 2012).

Dotychczasowy pracodawca nie odpowiada również za zobowiązania powstałe po przejściu zakładu na nowego pracodawcę.

Warto pamiętać, iż omawiany przepis swoje zastosowanie znajduje również w sytuacji gdy pracodawcy nie działali zgodnie dla osiągnięcia celu przewidzianego w w/w przepisie, ale faktycznie doszło do przejścia majątku i zadań zakładu pracy na nowego pracodawcę (Grzegorz Goździewicz. Kodeks Pracy. Komentarz. 2011).

Kontynuując analizę, należy zauważyć, iż jeśli u nowego pracodawcynie działają zakładowe organizacje związkowe, dotychczasowy i nowy pracodawca informują na piśmie swoich pracowników o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę, jego przyczynach prawnych i ekonomicznych oraz socjalnych skutków dla pracowników, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania.

Zgodnie z wolą ustawodawcy, przekazanie powyższych informacji powinno nastąpić co najmniej na 30-dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu.

Układ zbiorowy pracy a przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę (art.241 (8))


W sytuacji zaś, gdy przejściu podlega wyłącznie część zakładu, powiadomienie to musi dotyczyć tylko tych pracowników którzy są nią objęci (Kazimierz Jaśkowski. Komentarz aktualizowany do ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy. 2012).     

Przejście pracowników następuje z mocy prawa, także wtedy, gdy sami pracownicy sprzeciwią się temu przejściu. W sytuacji, gdy zmiana pracodawcy nie będzie pracownikowi odpowiadać, ustawodawca przewidział szczególną możliwość rozwiązania stosunku pracy. Pracownik może rozwiązać stosunek pracy za siedmiodniowym uprzedzeniem.

Ustanie stosunku pracy następuje wówczas z upływem okresu 7 dni od złożenia pracodawcy oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy w tym trybie. Niezbędnym jest, wyłącznie aby w/w uprzedzenie pracownik złożył w okresie 2 miesięcy od przejścia zakładu lub jego części na nowego pracodawcę i miało ono formę pisemną.

Ponadto, każdemu pracownikowi, świadczącemu pracę na innej podstawie aniżeli umowa o pracę, nowy pracodawca obowiązany jest zaproponować nowe warunki pracy i płacy, wskazując równocześnie, nie krótszy niż 7-dniowy termin do którego pracownicy mogą złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie proponowanych warunków.

Jeżeli warunki te nie zostaną uzgodnione, stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu równemu okresowi wypowiedzenia liczonemu od dnia złożenia przez pracownika odmowy przyjęcia proponowanych warunków lub od dnia w którym mógł złożyć takie oświadczenie.

Przepis ten, swoje zastosowanie znajduje również w sytuacji gdy w następstwie likwidacji pracodawcy należący do niego przez likwidacją zakład przechodzi na nowego pracodawcę oraz w przypadku ogłoszenia upadłości pracodawcy, gdy zakład pracy lub jego część przechodzą na innego pracodawcę.

Krzysztof Gładych, aplikant radcowski,

Łukasz Bernatowicz, radca prawny,

Kancelaria BKM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

REKLAMA

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

REKLAMA