| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Premie i nagrody > Jak rozliczyć nagrodę w konkursie organizowanym przez pracodawcę?

Jak rozliczyć nagrodę w konkursie organizowanym przez pracodawcę?

Nagrody uzyskane w konkursach organizowanych przez pracodawców mogą być zakwalifikowane do przychodów ze stosunku pracy lub do przychodów z innych źródeł. O tym, czy nagroda zostanie zakwalifikowana jako przychód ze stosunku pracy, uzależnione jest od spełnienia warunków.

Problem

Nasza firma ogłosiła konkurs dla pracowników na opracowanie najlepszej koncepcji poprawy produktywności i efektywności firmy. Na zwycięzcę czekają 2000 zł i tablet o wartości 1869 zł. Jak taką nagrodę zakwalifikować? Czy będzie to przychód ze stosunku pracy, czy z innych źródeł, a w konsekwencji jak opodatkować jej wartość?

Odpowiedź

Nagroda będzie stanowić przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu oraz oskładkowaniu na zasadach ogólnych.

Nagrody uzyskane w konkursach organizowanych przez pracodawców mogą być zakwalifikowane do przychodów ze stosunku pracy lub do przychodów z innych źródeł. Od ustalenia prawidłowego źródła przychodu zależy sposób opodatkowania wygranej. Elementem rozstrzygającym jest grupa docelowa, do której adresowany jest konkurs. Jeżeli ma on charakter wewnętrzny, zamknięty i do udziału zaproszeni są tylko pracownicy firmy, to nagroda stanowi przychód ze stosunku pracy. O zakwalifikowaniu świadczenia jako przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) decyduje okoliczność, czy może je otrzymać wyłącznie pracownik, czy także inna osoba. Istotne jest więc to, czy istnieje związek prawny lub też faktyczny danego świadczenia wypłacanego na rzecz określonej osoby z istniejącym stosunkiem pracy.

Polecamy produkt: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik (książka)

Tylko dla pracowników

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że uczestnikami zorganizowanego przez pracodawcę konkursu mogą być wyłącznie jego pracownicy. Zachodzi więc ścisły związek przyczynowo-skutkowy między pozostawaniem podatnika w stosunku pracy a uzyskanym przez niego przychodem. Nie ma przy tym znaczenia, że przystąpienie do konkursu jest dobrowolne. Kluczowe jest ograniczenie uczestników wyłącznie do grona pracowników firmy. Gdyby nie stosunek pracy, osoba nie mogłaby przystąpić do konkursu, a tym samym nie miałaby szansy na uzyskanie przychodu w postaci nagrody pieniężnej czy rzeczowej.

Tematem konkursu jest poprawa produktywności i efektywności firmy, a więc dotyczy on działalności przedsiębiorstwa. Jednak nawet gdyby konkurs nie wiązał się ze sferą służbową, ale z innymi dziedzinami, również nie miałoby to wpływu na kwalifikację przychodu. Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 marca 2015 r. (sygn. akt II FSK 1695/14), przyporządkowaniu przychodu do źródła przychodów ze stosunku pracy nie stoi na przeszkodzie fakt, że wygrane w konkursach nie wiążą się bezpośrednio z obowiązkami pracownika wobec pracodawcy, wynikającymi ze stosunku pracy. Wygrana w konkursie pracowniczym nie jest co prawda wynagrodzeniem pracownika, o którym mowa w art. 78 par. 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.), ale dla celów podatkowych ma ona charakter przychodów ze stosunku pracy zdefiniowany w art. 12 ustawy o PIT. Przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze. Wynagrodzenia pracownicze są więc tylko jednym z jego elementów.

Zobacz serwis: Obowiązki pracownika i pracodawcy

Data publikacji:

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Autor:

ekspert od wynagrodzeń

Zdjęcia

Jak rozliczyć nagrodę w konkursie organizowanym przez pracodawcę?/ Fot. Fotolia
Jak rozliczyć nagrodę w konkursie organizowanym przez pracodawcę?/ Fot. Fotolia

Gazeta Samorządu i Administracji598.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »