| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Ochrona wynagrodzenia > Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzeń i zasiłków w 2017 r.?

Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzeń i zasiłków w 2017 r.?

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe kwoty wolne od potrąceń stosowane do wynagrodzeń pracowników dłużników. Są one konsekwencją podwyższenia wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę do 2000 zł. Ponadto 1 marca i 1 lipca 2017 r. wejdą w życie przepisy zmieniające zasady potrącania z zasiłków przysługujących pracownikom i zleceniobiorcom, polegające na zwiększeniu kwoty wolnej od potrąceń.

Potrącenia za zgodą pracownika

Inne należności niż obowiązkowe mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie. Ponadto pracownik w takim oświadczeniu może zgodzić się na potrącanie z jego pensji tylko konkretnych kwot. Takie stanowisko ugruntowało się w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Przykładowo w uchwale z 4 października 1994 r. (I PZP 41/94, OSNP 1995/5/63) SN stwierdził, że:

Wyrażenie przez pracownika, na podstawie art. 91 k.p. w umowie o wspólnej odpowiedzialności materialnej, zgody na potrącanie przez zakład pracy z wynagrodzenia za pracę należności z tytułu niedoborów, które mogą się ujawnić w przyszłości w wyniku inwentaryzacji – jest nieważne.

Zatem inna forma niż pisemna, w jakiej pracownik składa oświadczenie i zezwala na dokonywanie potrąceń (np. ustna, dorozumiana), albo zgoda wyrażona na piśmie, lecz niezawierająca konkretnej wysokości potrącenia, jest bezwzględnie nieważna. Na takiej podstawie pracodawca nie może dokonywać żadnych potrąceń z wynagrodzenia pracownika.

Zgoda pracownika na potrącenie z wynagrodzenia nie może być ustna ani dorozumiana i musi zawierać konkretną kwotę zobowiązania.

Bezwzględna zgoda pracownika na potrącenie jest wymagana również w sytuacji, gdy pracodawca bezpodstawnie zawyżył wynagrodzenie pracownika. W przypadku nieuzyskania od zatrudnionego zgody na tego rodzaju potrącenie pracodawcy pozostaje jedynie wnieść powództwo cywilne przeciwko pracownikowi o zwrot nadpłaconego wynagrodzenia na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektoratu Pracy wyrażonym w piśmie z 1 lipca 2009 r. (GPP-110-4560-43/09/PE/RP):

W przypadku rozstrzygnięcia korzystnego dla pracodawcy będzie on mógł dokonać potrącenia z wynagrodzenia pracownika na podstawie art. 87 § 1 pkt 2 k.p. W tego rodzaju sytuacjach pracodawca musi jednak liczyć się z tym, iż zgodnie z linią orzecznictwa SN oraz poglądami doktryny pracownik w sytuacji, gdy otrzymuje zawyżone świadczenie, ma prawo uważać, że jako świadczenie spełnione przez pracodawcę, czyli podmiot profesjonalny posługujący się wyspecjalizowanymi służbami, jest ono zasadne i nie musi liczyć się z obowiązkiem jego zwrotu (por. wyrok SN z 7 sierpnia 2001 r., I PKN 408/00, OSNP 2003 nr 13, poz. 305; wyrok SN z 20 czerwca 2001 r., I PKN 511/00, OSNP 2003 nr 10, poz. 131).

Zobacz też: Zbiorowe prawo pracy

Wyjątkiem w zakresie obowiązku uzyskiwania przez pracodawcę pisemnej zgody pracownika na inne potrącenia niż ustawowe jest dokonanie odliczenia z wynagrodzenia za pracę kwoty wypłaconej w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, np. urlopu bezpłatnego. W takim przypadku nie jest wymagana zgoda pracownika na pomniejszenie wynagrodzenia. Jeżeli jednak pracodawca nie zdąży odliczyć nadpłaconej pensji w najbliższym następnym terminie płatności wynagrodzenia, będzie to możliwe później w kolejnych miesiącach, jednak wyłącznie za zgodą pracownika (np. wyrok SN z 4 października 1994 r., I PRN 71/94, OSNP 1995/7/89).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

MonsterPolska.pl

lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »