| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Ochrona wynagrodzenia > Potrącenie kary pieniężnej z minimalnego wynagrodzenia za pracę

Potrącenie kary pieniężnej z minimalnego wynagrodzenia za pracę

Pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika jedynie w sytuacjach określonych przepisami kodeksu pracy. Czy pracodawca może potrącić karę pieniężną z minimalnego wynagrodzenia za pracę?

W konsekwencji w przypadku nałożenia kary lub kar pieniężnych z wynagrodzenia przysługującego bezpośrednio po ich nałożeniu pracodawca nie może potrącić kwoty, która by powodowała obniżenie wynagrodzenie minimalne pracownika netto do poziomu niższego niż 929,11 zł (przy założeniu podstawowych kosztów pracy i kwoty wolnej od podatku).

Ponadto podkreślić należy, iż w przypadku potrąceń sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, brak jest kwoty wolnej od potrąceń odniesionej do minimalnego wynagrodzenie za pracę. Jedynym ograniczeniem jest kwota potrącenia, która nie może być wyższa od trzech piątych wynagrodzenia. W konsekwencji w takim przypadku, jeżeli dojdzie do potrącenia z powyższego tytułu w maksymalnej wysokości, a pracownik osiąga minimalne wynagrodzenie za pracę (potrącenie w wysokości 619,40 zł), to wysokość wynagrodzenie do wypłaty pracownikowi wyniesie mniej niż 90 % minimalnego wynagrodzenia za pracę (412,94 zł). Oznaczać to będzie niemożność potrącenia kary pieniężnej w powyższym przypadku.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Polecamy artykuły

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Potrącenie kary pieniężnej z minimalnego wynagrodzenia za pracę/ Fot. Fotolia
Potrącenie kary pieniężnej z minimalnego wynagrodzenia za pracę/ Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK