REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

II Badanie Wolontariatu Pracowniczego

Wyniki II Ogólnopolskiego Badania Wolontariatu Pracowniczego wskazują, że od 2008 roku wolontariat pracowniczy wyraźnie zyskał na popularności wśród największych przedsiębiorstw w Polsce. Świadomość pojęcia wzrosła niemal o 30 punktów procentowych (z 39% w 2008 roku, do 68% pod koniec 2012 roku).

Spadek bezrobocia utrzymuje się już 6 miesiąc

Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w sierpniu do 13% - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. To szósty z rzędu miesiąc spadku bezrobocia. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się w tym czasie o 252 tys. osób.

Mentoring i coaching w biznesie – sprawdź, kiedy działa

W dniach 16-17-18 września 2013 roku w Warszawie odbędzie się Kongres Mentoring i Coaching. Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu, które dostarczy Państwu konkretnych rozwiązań z zakresu mentoringu i coachingu biznesowego.

Lewiatan: Jak pomóc bezrobotnym?

Konfederacja Lewiatan popiera inicjatywę ministerstwa pracy dotyczącą reformy rynku pracy. Niektóre propozycje resortu wymagają jednak istotnych zmian. Jak pomóc bezrobotnym na rynku pracy?

Dyrektyewa tytoniowa przyczyni się do wzrostu bezrobocia

Nawet kilkadziesiąt tysięcy polskich rodzin może stracić pracę, jeśli w życie wejdzie tzw. unijna dyrektywa tytoniowa. Nowe przepisy zakazywałyby sprzedaży na terenie państw wspólnoty papierosów typu slim oraz smakowych, m.in. mentoli. Zgodnie z argumentacją Komisji Europejskiej, ma to zniechęcać, przynajmniej niektórych palaczy, do sięgnięcia po papierosa. W Polsce ponad 60 tys rodzin jest zaangażowanych w produkcję tytoniu.

Zakaz stosowania weksli wynika już z kodeksu pracy

Głośno w ostatnim czasie jest o chęci zapisania w Kodeksie pracy zakazu stosowania weksli. Eksperci Pracodawców RP zwracają jednak uwagę na fakt, że taki zakaz już jest. – Wynika on z art. 300 k.p. i, co więcej, został potwierdzony przez wyrok Sądu Najwyższego – przypominają eksperci.

Pracodawcy RP: Reforma OFE nie rozwiąże poblemów systemu emerytalnego

Pracodawcy RP nie popierają proponowanych przez rząd zmian w OFE. Zdaniem eksperta Pracodawców RP, zmiany w OFE nie rozwiązują problemów systemu emerytalnego.

Niepełnosprawni na polskim rynku pracy - wyniki kontroli NIK

Po dwóch latach od ostatniej kontroli NIK urzędy są lepiej przygotowane na przyjęcie do pracy osób niepełnosprawnych. Jednak wskaźnik ich zatrudnienia w większości instytucji administracji rządowej nadal nie osiąga ustawowego progu 6 procent. Niewiele pomogła zmiana przepisów, zakładająca większe przywileje dla niepełnosprawnych w procesie rekrutacji.

Lewiatan: Propozycje w sprawie OFE niezdogne z konstytucją

Konfederacja Lewiatan jest przeciwna proponowanej przez rząd reformie OFE. Według jej ekspertów, umorzenie obligacji i przekazywanie środków zgromadzonych w funduszach emerytalnych do ZUS jest niekorzystne dla przyszłych emerytów.

Eksperci o zmianach w OFE

Eksperci są zgodni - zmiany w OFE podreperują budżet państwa. Różnią się jednak w ocenach co do konsekwencji zmian.

Pośrednik i zarządca nieruchomości od 2014 roku bez licencji

Od 2014 roku zniknie większość wymogów prawnych, stawianych do tej pory pośrednikom nieruchomości i zarządcom nieruchomości. To skutek wprowadzonej deregulacji zawodów. Wzajemne obowiązki stron regulować będzie pisemna umowa między nimi. Z dotychczasowych wymagań pozostanie konieczność wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za ewentualne wyrządzone szkody.

Co się zmieni w OFE?

Planowana jest reforma OFE. Na specjalnej konferencji prasowej, Premier Donald Tusk mówił, że środki obligacyjne OFE zostaną przeniesione na subkonto w ZUS, akcyjne pozostaną w Funduszach. Obywatele będą mieli trzy miesiące na wybór - subkonto czy OFE. Brak wyboru w tym czasie oznacza przeniesienie ich do ZUS.

Zmiana planu finansowego NFZ na 2014 r.

Prezes NFZ zmienił plan finansowy na 2014 rok dotyczący uruchomienia środków z rezerwy na koszty świadczeń opieki zdrowotnej w ramach migracji ubezpieczonych oraz środków z funduszu zapasowego.

ZNP broni rocznych urlopów zdrowotnych dla nauczycieli

Związek Nauczycielstwa Polskiego broni Karty Nauczyciela oraz prawa do rocznych urlopów dla poratowania zdrowia dla nauczycieli. Zdaniem szefa związku, dzięki tym urlopom mniej wydajemy na renty. ZNP zabiega również o dalsze podwyżki wynagrodzeń.

Rozsądek przy zmianie pracy jest konieczny

Chęć dalszego rozwoju zawodowego to najczęściej podawana przyczyna poszukiwania nowej pracy - wynika z obserwacji Antal International - firmy rekrutującej specjalistów i menedżerów.Specjaliści radzą, aby przy zmianie pracy zachować rozsądek, tak żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo zmiany pracy.

Doświadczenie najwazniejsze. Ciężko o pracę bez stażu i praktyki

Doświadczenie jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Zatrudnianie młodych, ale już doświadczonych pracowników oznacza dla pracodawcy mniejsze koszty wdrożenia ich do zawodu – przekonuje Joanna Nowocień z firmy doradczej Capgemini Polska. Uczelnie coraz chętniej współpracują z pracodawcami.

Coraz więcej zatrudnionych na czas nieokreślony

Zdaniem specjalistów Konfederacji Lewiatan, poprawia się sytuacja gospodarcza Polski, a co za tym idzie sytuacja na rynku pracy. Rośnie bowiem zatrudnienie na czas nieokreślony.

Zmiany w zatrudnianiu pracowników samorządowych

W dniu wczorajszym, 1-go września 2013 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych. Przewiduje ona zmiany w zakresie obsadzania stanowisk w samorządach oraz wymogów stawianych pracownikom samorządowym.

Urlop wychowawczy dla przedsiębiorców, zleceniobiorców i rolników już obowiązuje

W dniu wczorajszym, 1 września 2013 roku, weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Jej głównym celem jest zrównanie praw ubezpieczonych w czasie sprawowania opieki nad dziecmi niezależnie od rodzaju zatrudnienia.

Absolwenci będą lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce zacieśnienia współpracy polskich uczelni wyższych z przedsiębiorcami i wprowadza obowiązek organizowania praktyk zawodowych. Dzięki temu absolwenci wszystkich kierunków mają być lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy. Efekty będzie widać dopiero za parę lat, bo pierwsi studenci rozpoczęli kształcenie w nowym systemie dopiero rok temu.

Mniej nauczycieli w szkołach

W roku szkolnym 2013/2014 pracować będzie około 7 tysięcy nauczycieli mniej niż w poprzednim. W związku z niżem demograficznym wiele samorządów zmuszonych było do restrukturyzacji zatrudnienia. Niektórym przykre konsekwencje udało się zredukować do minimum.

Zmiany w oskładkowaniu umów?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje oskładkowanie wynagrodzeń członków rad nadzorczych i zmiany w oskładkowaniu umów zleceń. Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ministerstwo skierowało do konsultacji.

Sejm zajął się wydłużeniem czasu pracy sędziów Sądu Najwyższego

Podczas trzeciego dnia posiedzenia plenarnego Sejmu, które miało miejsce 29 sierpnia, posłowie zajęli się między innymi prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który przewiduje między innymi wydłużenie wieku, po osiągnięciu którego sędziowie Sądu Najwyższego będą mogli przejść w stan spoczynku.

Nawet 1000 zł za jednorazowe zlecenie dla Tajemniczego Klienta. Chętnych przybywa.

Nawet tysiąc złotych może zarobić tzw. Mystery Shopper, czyli Tajemniczy Klient. To osoba, która na zlecenie danej firmy prowadzi badania jakości towarów oraz obsługi w punktach handlowych i usługowych. Nie każdy nadaje się do tej funkcji. – Potrzebne są do tego pewne predyspozycje – przekonuje Michał Sępioło, ekspert ds. zarządzania jakością usług i menedżer w International Service Check.

Nielegalne zatrudnianie niań wciąż popularne

Uchwalona w 2011 r. tzw. ustawa żłobkowa miała za zadanie ułatwić legalne zatrudnianie opiekunek, to i tak większość rodziców woli zatrudniać je na czarno. Na przeszkodzie stoją obawy przed formalnościami, a także ograniczenia narzucane przez ustawę.

Nowelizacjia ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej niekonstytucyjna?

Zdaniem Wiceprezydenta Pracodawców RP Andrzeja Mądrali, projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej jest niekonstytucyjny. Wiele jego zapisów budzi również zastrzeżenia co do zgodności z Kodeksem Postępowania Administracyjnego. Zdaniem Wiceprezydenta Pracodawców PP, prace nad projektem zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych powinny zostać przerwane.

Komunikaty Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

W ostatnim czasie, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikaty, wskazujące kwotę przychodu odpowiadająca 70 i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za II kwartał 2013 r. stosowanych przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent oraz obwieszczenie w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2013 r.

Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców

Rządowy projekt ustawy o cudzoziemcach przewiduje ujednolicenie procedury ubiegania się przez cudzoziemców o zezwolenie na pracę i pobyt w Polsce. Projekt ten zakłada również wydłużenie maksymalnego okresu, na jaki udzielane będzie zezwolenie na pobyt czasowy. Zmiany obejmą również cudzoziemców, zamierzających prowadzić w Polsce działalność gospodarczą.

Przybywa centrów usług w całej Polsce

Polska jest najdynamiczniejszym rynkiem centrów usług outsourcingowych (BPO) w regionie. Przybywa ich w naszym kraju szybciej niż w Indiach. Powstają już nie tylko w dużych aglomeracjach, ale także w mniejszych miastach. Samorządy muszą jednak aktywnie zachęcać inwestorów, np. poprzez dopłaty do szkoleń lub pomoc organizacyjną.

Lewiatan: Stawka godzinowa szkodliwa dla rynku pracy

Zdaniem Konfederacji Lewiatan, wprowadzenie zaproponowanej przez związkowców minimalnej stawki wynagrodzenia za godzinę pracy na poziomie 11 złotych brutto, niezależnie od formy zatrudnienia, jest szkodliwe dla rynku pracy. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, spowodować bowiem może utratę miejsc pracy przez osoby zatrudnione w wielu branżach usługowych.

Pomoc dla zwalnianych nauczycieli

Pomoc dla zwalnianych nauczycieli przewidziało Ministerstwo Edukacji Narodowej w wysokości 100 milionów złotych. Będą staże, szkolenia, studia podyplomowe czy warsztaty aktywnego poszukiwania pracy.

Zmiany w ustawie o związkach zawodowych

Zmiany w ustawie o związkach zawodowych przewidują likwidację tzw. etatów związkowych (prawo do wynagrodzenia bez konieczności świadczenia pracy), odebranie pomieszczeń niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej oraz obciążenie zbieraniem składek członkowskich.

Wydłużenie czasu pracy sędziów Sądu Najwyższego

Wydłużenie czasu pracy sędziów Sądu Najwyższego z 70-ego do 75-ego roku życia to propozycja zmian, z którą nie zgadza się PiS.

Modern Employer – konferencja z udziałem prof. Cialdiniego

Już 2 października odbędzie się największe wydarzenie łączące zagadnienia z zakresu HR, Employer Branding i psychologii biznesu. „Jak wizerunek firmy może wpłynąć na jej rentowność i atrakcyjność dla pracowników"? - konferencja Modern Employer będzie stanowiła odpowiedź na to pytanie. Wyjdziemy poza rodzime ramy i pokażemy światowe standardy budowania marki „nowoczesnego pracodawcy". Pomogą nam w tym znamienici eksperci.

Niższe wynagrodzenie funkcjonariuszy na zwolnieniu lekarskim

Niższe wynagrodzenie funkcjonariuszy na zwolnieniu lekarskim to proponowana przez rząd zmiana, do wprowadzenia której mundurowi nie chcą dopuścić.

Urlop i problemy finansowe

Urlop często powoduje problemy finansowe. Dotyczy to przede wszystkim rodzin, które wzięły kredyt, by wyjechać na odpoczynek.

Wcześniejsza emerytura rozwiązaniem dla bezrobocia wśród młodych

Wcześniejsza emerytura rozwiązaniem dla bezrobocia wśród młodych. Wydaje się, że przejście pracowników na wcześniejsze emerytury poprawiłoby sytuację ludzi młodych.

Bezrobocie w lipcu 2013 r.

Bezrobocie w lipcu 2013 r. jest minimalnie niższe niż w czerwcu tego samego roku. Utrzymuje się jednak nadal na wysokim poziomie.

Godzinowa płaca minimalna

Godzinowa płaca minimalna czyli 11 zł brutto za godzinę - co najmniej tyle powinien zarabiać Polak. To pomysł OPZZ.

Elastyczny czas pracy - opinie

Elastyczny czas pracym czyli dłuższe okresy rozliczeniowe i ruchomy czas pracy, już obowiązuje. Jakie są opinie pracodawców i strony związkowej?

Umowy śmieciowe będą uporządkowane

Umowy śmieciowe będą uporządkowane. Powstał projekt ustawy, który częściowo porządkuje zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Proponuje się również zmiany w ustawie o związkach zawodowych.

Zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2014 r.

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2014 r. będzie wynosił 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, czyli ustawowe minimum.

MEN pomoże zwalnianym nauczycielom

W związku z niżem demograficznym i reformą programową redukująca liczbę godzin wybranych przedmiotów, blisko 7 tys. Nauczycieli w Polce straci pracę. Takie są przewidywani Ministerstwa Edukacji Narodowej. W związku z tym MEN chce pomóc nauczycielom w przekwalifikowaniu.

Elastyczny czas pracy juz obowiązuje. Opinie specjalistów są podzielone

W dniu dzisiejszym weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy wprowadzająca elastyczny czas pracy. Pracodawcy, którzy porozumieją się ze związkami zawodowymi, mogą od dziś wydłużać okres rozliczeniowy nawet do 12 miesięcy. Opinie specjalistów są podzielone.

Utalentowani pracownicy na wagę złota

Utalentowani i elastyczni pracownicy są coraz ważniejsi dla pracodawców – wynika z raportu „Trendy w HR 2013” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Pracodawcy walczą wręcz o utalentowanych pracowników. W Polsce najważniejszym trendem jest rosnąca rola działów kadrowych.

Profil na Facebooku przedłużeniem CV

Pracodawcy regularnie korzystają z informacji publikowanych przez kandydatów na portalach społecznościowych. Często publikowane zdjęcia i posty mogą zaważyć na ich ostatecznej decyzji w kwestii zatrudnienia. Dlatego eksperci radzą, by z rozwagą tworzyć swoje profile na portalach społecznościowych. Podstawą jest takie ustawienie prywatności konta, żeby mieć kontrolę nad informacjami, aby przyszły – lub obecny – pracodawca nie miał do nich dostępu.

Elastyczny czas pracy od dziś

Elastyczny czas pracy od dziś. Wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy i ustawy o związkach zawodowych, wprowadzająca dłuższe okresy rozliczeniowe oraz ruchomy czas pracy.

Praca na etacie to już przeszłość?

Praca na etacie idzie w odstawkę, a co za tym idzie nasze zatrudnienie będzie coraz mniej pewne. Rzadziej będziemy zatrudniani w oparciu o umowę o pracę, a częściej na umowach cywilnoprawnych. Nie będziemy już pracownikami, lecz pracującymi. To wnioski z przedstawionego dziś raportu firmy doradczej Deloitte.

Rynek pracy potrzebuje dobrze wykształconych absolwentów. Także humanistów.

Zdaniem wiceminister nauki, liczne zmiany zachodzące na rynku pracy mogą utrudniać młodym ludziom planowanie kariery, ale przynajmniej jedna reguła pozostaje stała. Jak przekonuje prof. Daria Nałęcz, wiceminister nauki – rynek zawsze będzie potrzebował dobrze wykształconych absolwentów – zarówno po kierunkach ścisłych, jak i humanistycznych. Jej zdaniem ukończenie wysokiej jakości studiów znacząco zmniejsza ryzyko zawodowego niepowodzenia.

Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów

Spada liczba cudzoziemców spoza UE pracujących w Polsce. Najbardziej w sektorze budowlanym, gdzie w pierwszej połowie 2013 roku, zapotrzebowanie na pracowników z innych krajów zmalało o prawie 50 proc. Rośnie jednak zapotrzebowanie na specjalistów. Coraz częściej zatrudniani są pracownicy wysoko wykwalifikowani informatycy czy naukowcy.

REKLAMA