Sejm zajął się wydłużeniem czasu pracy sędziów Sądu Najwyższego
REKLAMA
Sejm zajął się w pierwszym czytaniu prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt podnosi z 70 do 75 lat wiek, po osiągnięciu którego sędzia SN ma przechodzić obowiązkowo w stan spoczynku. Nowelizacja ma pozwolić wymiarowi sprawiedliwości na dłuższe korzystanie z wiedzy i wieloletniego doświadczenia sędziów.
REKLAMA
Zgodnie z uzasadnieniem projektu sędziowie kończący obecnie 70 lat są w większości w pełni sprawni psychofizycznie oraz intelektualnie i są w stanie nadal efektywnie pełnić swoje funkcje. Wydłużenie okresu aktywności zawodowej sędziów Sądu Najwyższego ma też przynieść znaczne oszczędności w zakresie wydatków publicznych z części budżetu w dyspozycji SN.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
Jednocześnie wnioskodawca pozostawia przepisy dotyczące orzekania przez lekarzy ZUS o niezdolności do pełnienia funkcji sędziego. Bez zmian pozostają też przepisy mówiące o tym, że nieuzasadniona odmowa poddania się procedurze orzekania o zdolności do pracy upoważnia do przeniesienia sędziego w stan spoczynku.
Uzasadnienie przedstawił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Hubert Łaszkiewicz. W dyskusji zgłoszony został wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Izba rozpatrzy go w bloku głosowań.
Polecamy serwis: Czas pracy
Źródło: sejm.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat