REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ostatni dzwonek na złożenie ZUS IWA

Termin na złożenie ZUS IWA za 2008 r. mija 31 stycznia 2009 r. Na tej podstawie ZUS albo płatnik składek sam wyliczy stawkę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na okres od 1 kwietnia 2009 r. do 31 marca 2010 r.

Nabycie prawa do emerytury nie może być wyłączną przyczyną zwolnienia

Rozwiązywanie stosunku pracy wyłącznie z powodu przekroczenia przez pracownika wieku emerytalnego i nabycia prawa do emerytury jest przejawem dyskryminacji. Tak orzekł siedmioosobowy skład Izby Pracy Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, odpowiadając na pytanie prawne rzecznika praw obywatelskich z października 2008 r. (uchwała z 21 stycznia 2009 r., II PZP 13/08)

Finansowanie żłobków i przedszkoli z zfśs

Środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mogą być przeznaczane na tworzenie żłobków i przedszkoli dla dzieci pracowników.

Składka zdrowotna będzie ustalana tylko raz w roku

Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą sprawdzać wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne tylko raz w roku, a nie co kwartał.

Nowelizacja Karty Nauczyciela

Samorządy, które nie zapewnią nauczycielom wynagrodzeń na poziomie zagwarantowanym przez ustawę, będą musiały na koniec roku wypłacić im wyrównanie.

Wynagrodzenie chorobowe tylko przez 14 dni

Od 1 lutego 2009 r. pracodawca będzie wypłacał pracownikom w wieku powyżej 50 lat wynagrodzenie za czas choroby tylko przez pierwsze 14 dni ich niezdolności do pracy w roku.

Ponad 120 tys. osób wycofało środki z IKE

W ubiegłym roku ponad 120 tysięcy osób wycofało środki z indywidualnych kont emerytalnych (IKE). Polacy nie oszczędzają na przyszłą emeryturę, bo się im to nie opłaca - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Ochrona miejsc pracy i wynagrodzeń

Władze Solidarności domagają się od rządu i pracodawców rozmów w sprawie działań państwa wobec kryzys.

Ustawa obniżająca emerytury funkcjonariuszom organów bezpieczeństwa - do prezydenta

Sejm przyjął ustawę, obniżającą emerytury funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa PRL oraz WRON wraz z zaproponowaną przez Senat preambułą. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem

Nowelizacja przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2008 r. nr 223, poz. 1456) rozszerza krąg osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego wynikającego z konieczności sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem.

Zakaz zrzeczenia się prawa do wynagrodzenia

Zrzeczenie się może obejmować albo zobowiązanie pracownika do świadczenia pracy nieodpłatnie, albo zwolnienie pracodawcy z zapłaty wynagrodzenia za przepracowany przez pracownika okres.

Ochrona przed zwolnieniem w wieku przedemerytalnym

Pracownik, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy o pracę (art. 39 k.p.).

Propozycja nowelizacji kodeksu pracy

Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak wysłała do komisji sejmowej Przyjazne Państwo propozycję nowelizacji art. 2071 i 2091 Kodeksu pracy (tzw. „przepisy przeciwpożarowe”).

Odmowa przyjęcia wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę jest ważne nawet jeśli pracownik odmówi jego przyjęcia.

Rynek pracy w 2008 roku - rynek zmian

Najwięcej ofert pracy w 2008 roku skierowanych było do przedstawicieli branż handel i sprzedaż, bankowość i finanse oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Najtrudniej było o pracę w branży prawo i obsługa prawna oraz w przemyśle chemicznym. To najważniejsze wnioski płynące z raportu "Rynek pracy specjalistów w 2008 roku", przygotowanego przez konsultantów portalu Pracuj.pl.

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Po rozwiązaniu umowy o pracę istnieje możliwość otrzymania z ZUS zasiłku chorobowego.

Zaległe składki na ZUS dotyczą 46 tys. kobiet

Sprawa zaległych składek na ubezpieczenie społeczne kobiet, które pobierały zasiłki macierzyńskie lub przebywały na urlopie wychowawczym i jednocześnie prowadziły działalność gospodarczą, dotyczy obecnie ok. 46 tys. osób - poinformowała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Odsetki za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia

W razie nieotrzymania wynagrodzenia w terminie pracownik ma prawo żądać od pracodawcy odsetek za czas opóźnienia.

Urlop dla ojca, gdy matka w szpitalu

W razie pobytu matki dziecka w szpitalu z części urlopu macierzyńskiego może skorzystać ojciec dziecka.

Zmiany w KRUS

Reforma Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) jest na dobrym etapie, bo obecnie jest już w Sejmie - uważa Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki.

Potrzebna zgoda pracownika na raport elektroniczny

Już za styczeń tego roku płatnicy składek będą mogli przekazywać swoim pracownikom imienne raporty miesięczne w formie dokumentów elektronicznych.

Organizacja prac dla bezrobotnych

Pracodawca składa wniosek o organizowanie prac interwencyjnych do wybranego powiatowego urzędu pracy.

Karani urzędnicy zwolnieni zgodnie z prawem

Zwalniając pracowników samorządowych skazanych prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne, gminy nie naruszyły konstytucji.

Rozwiązanie umowy o pracę przed rozpoczęciem pracy przez pracownika

Dzień rozpoczęcia pracy przez pracownika nie musi pokrywać się z dniem zawarcia umowy o pracę.

Prawo do dodatkowych 8 tygodni zasiłku opiekuńczego

Pracownik ma prawo do dodatkowych 8 tygodni zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad dzieckiem, jeśli w okresie pierwszych 56 dni po porodzie matka dziecka nie może się nim opiekować z powodu pobytu w szpitalu. Zasiłek opiekuńczy na dziecko nie przerywa urlopu i zasiłku macierzyńskiego.

PFRON nie będzie dopłacał do zakupu samochodów

W tym roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie będzie przyjmował nowych wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodów.

Nie będzie masowego powrotu emigrantów

Mimo problemów na rynku pracy w Europie nie będzie masowego napływu osób wracających do kraju. Wracający emigranci ze względu na stosunkowo niskie płace potraktują powrót jako przystanek przed poszukiwaniami atrakcyjnej pracy za granicą.

Środki na emerytury

Senat uchwalił nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Kandydaci do służby muszą mieć średnie wykształcenie

Straż Graniczna oferuje kandydatom zdobycie kwalifikacji i uprawnień zawodowych. Zarobki początkujących funkcjonariuszy wynoszą 1,6 tys. zł netto miesięcznie.

Jak ustalić liczbę osób niepełnosprawnych u danego pracodawcy

Przy obliczaniu wysokości wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie można uwzględniać jako osobę niepełnosprawną pracownika, który nie udokumentował swojej niepełnosprawności.

Nowe zasady wynagradzania samorządowców

Ustawa o pracownikach samorządowych wprowadziła nie tylko nowe zasady zatrudnienia. Zmiany dotyczą także wynagrodzeń.

60-letni mężczyźni nie muszą czekać na wyroki sądów

ZUS nie będzie przyznawał emerytur 60-letnim mężczyznom z 35-letnim stażem, jeśli wciąż w sądzie dopominają się prawa do tego świadczenia. Przyzna je, jeśli wycofają z sądu swoją apelację.

Zmiany w waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych

Rząd ma proponować wzrost wskaźnika waloryzacji emerytur i rent. Wskaźnik najbliższej waloryzacji, która będzie przeprowadzona w marcu 2009 r., najprawdopodobniej będzie już negocjowany według nowych zasad.

Wysokość limitów składek w 2009 r.

Kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2009 r. wynosi 95 790 zł.

Przygotowania do reformy KRUS

Rząd w porozumieniu z partnerami społecznymi przygotuje projekt reformy systemu ubezpieczeń społecznych rolników. Przedsiębiorcy domagają się ujednolicenia sposobu opłacania składek do KRUS i ZUS.

Jednolite zasady obliczania zasiłku

Senat chce zmienić kontrowersyjny przepis o wyliczaniu pracownikom zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

Staż dla bezrobotnego

Każdy bezrobotny będzie mógł odbyć staż w firmie. W tym czasie otrzyma stypendium.

Limity dopłat do wynagrodzeń

Ponieważ od 1 stycznia dofinansowanie do wynagrodzeń nie stanowi pomocy na rekompensatę podwyższonych kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych, pracodawca nie musi wykazywać poniesienia tych kosztów.

REKLAMA