REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wcześniejsza emerytura rozwiązaniem dla bezrobocia wśród młodych

REKLAMA

Wcześniejsza emerytura rozwiązaniem dla bezrobocia wśród młodych. Wydaje się, że przejście pracowników na wcześniejsze emerytury poprawiłoby sytuację ludzi młodych.

W Europie bezrobocie wśród młodych ludzi oscyluje w okolicach 50 procent. W Polsce to około 30 procent. Czy przejście części pracowników na wcześniejsze emerytury może poprawić sytuację młodych?

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Członek zarządu TMS Brokers Marek Wołos zaznacza, że są przypadki, w których młodzi ludzie rzeczywiście zastępują na stanowiskach osoby odchodzące na emeryturę. Dzieje się tak głównie w administracji państwowej i firmach z dużym udziałem skarbu państwa. Tam, zdaniem rozmówcy Informacyjnej Agencji Radiowej, wydłużenie wieku emerytalnego może spowodować ograniczenie przyjęć młodych ludzi. Dla części młodych ludzi trudność w znalezieniu zatrudnienia może oznaczać, że będą musieli zająć się własnym biznesem.

W Europie bez pracy jest prawie 6 milionów osób poniżej 25. roku życia. W niektórych państwach ponad połowa młodych chętnych do pracy jest bezrobotna. Bez zatrudnienia jest 65 procent młodych Greków i ponad połowa młodych Hiszpanów. W naszym kraju bez pracy wciąż pozostaje ponad 2 miliony 100 tysięcy osób. Co trzeci bezrobotny nie skończył 30 lat.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opinia przedstawiciela pracodawców

Wcześniejsze odejście na emeryturę zwalnia miejsce dla młodych? Niekoniecznie. Pracodawcy twierdzą, że może być odwrotnie i tłumaczą, że mniej pieniędzy na emerytury oznacza więcej wydatków na inwestycje i nowe miejsca pracy.

Przedstawiciel pracodawców, Jeremi Mordasewicz z Lewiatana wyjaśnia, że młody człowiek nie zastąpi osoby, która właśnie odeszła na emeryturę. Stałoby się tak, gdyby liczba miejsc pracy w gospodarce była stała. Ale tak nie jest, więc pieniądze, które wydaje się na wcześniejsze emerytury, nie mogą być wydane na inwestycje, które ograniczyłyby bezrobocie.

Zobacz również: Nowe miejsca pracy i łatwy powrót do zatrudnienia

Ekspert szacuje, że utworzenie jednego miejsca pracy kosztuje średnio 200 tysięcy złotych. W przemyśle koszt ten jest dużo większy, mniejszy - w usługach. Na emerytury i renty wydamy w tym roku około 190 miliardów złotych, a w postaci składek do budżetu państwa trafi około 110 miliardów złotych. Oznacza to, że z budżetu państwa trzeba dołożyć do tych świadczeń około 80 miliardów złotych. Zdaniem rozmówcy IAR oznacza to, że dłuższa praca przekłada się na mniejsze bezrobocie także wśród młodych ludzi. Rozmówca IAR jako przykład podaje kraje Unii Europejskiej i OECD. Jeremi Mordasewicz podkreśla, że istnieje związek pomiędzy wiekiem przejścia na emeryturę, a bezrobociem wśród młodych ludzi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA