| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ulgi we wpłatach na PFRON - projekt w Sejmie

Ulgi we wpłatach na PFRON - projekt w Sejmie

Projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewiduje doprecyzowanie przepisów w zakresie finansowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) oraz wyeliminowanie nieprawidłowości w systemie ulg i obniżeń wpłat na PFRON przez pracodawców.

W drugim czytaniu posłowie pracowali nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym.

Projekt doprecyzowuje i uzupełnia obowiązujące przepisy w zakresie finansowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w kierunku zwiększenia jego przychodów oraz wyeliminowania nieprawidłowości w systemie ulg i obniżeń wpłat na PFRON przez pracodawców. Wprowadza też ustawowe unormowania kwestii wystawiania legitymacji dokumentującej niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności.

Zgodnie z projektem, legitymacja potwierdzająca niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności wystawiana będzie na wniosek osoby posiadającej ostateczne orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień. Będzie ona wystawiana na okres ważności orzeczenia, jednak nie dłużej niż na 5 lat. W przypadku, gdy osoba posiada więcej niż jedno orzeczenie, legitymacja będzie wystawiana na podstawie ostatniego z nich. W projekcie zaproponowano też rozszerzenie grupy podmiotów zwolnionych z wpłat na PFRON o zakłady opiekuńczo-lecznicze. Zdaniem autorów osoby przebywające w zakładach opiekuńczo-leczniczych nie zawsze posiadają orzeczenia o niepełnosprawności, ale ich stan zdrowia nie pozwala na w pełni sprawne życie. Wprowadzono wpłaty na Fundusz w przypadkach, w których dochodzi do nieprawidłowości w wystawianiu ulg. Chodzi o sytuację, gdy z ulgi korzysta podmiot, któremu ona nie przysługuje. Podobnie ma być w przypadku opóźnień w przekazywaniu informacji o wysokości ulg lub niewywiązywania się z obowiązku prowadzenia ewidencji informacji o wysokości obniżenia wpłat.

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny wnosi o przyjęcie projektu z poprawkami. Zaproponowano m.in. żeby legitymacja dokumentująca stopień niepełnosprawności w przypadku osób, które nie ukończyły 60. roku życia, była wystawiana na 10 lat. Komisja usunęła też przepis wyłączający z kręgu podmiotów uprawnionych do rozliczania się z wpłat na Fundusz wyższe szkoły zawodowe oraz zakłady kształcenia nauczycieli. W konsekwencji uległ zmianie tytuł projektu na „ustawę o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych”. Wydłużono też vacatio legis do 1 marca 2016 r. Sprawozdanie komisji na posiedzeniu Sejmu przedstawił poseł Sławomir Piechota.

W związku z poprawkami zgłoszonymi podczas drugiego czytania projekt trafił ponownie do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Zadaj pytanie na FORUM

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »