| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Trzy projekty zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS

Trzy projekty zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS

Trzy projekty zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS były przedmiotem dyskusji na 95. posiedzeniu Sejmu (obywatelski, PiS i SLD). Czego dotyczą proponowane zmiany?

W nadesłanych do projektu uwagach Sąd Najwyższy zauważył, że zwiększenie ochrony świadczeniobiorców zmniejszy ochronę wierzycieli – m.in. zwiększy się liczba dzieci, które nie będą mogły otrzymać całej kwoty alimentów. Pierwsze czytanie projektu odbyło się 6 lutego 2013 r. w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która tego samego dnia przyjęła rekomendację dla Sejmu o zakończeniu prac legislacyjnych na tym etapie. Sprawozdanie komisji przedstawił poseł Rajmund Miller.

Projekt SLD

Projekt przedłożony w druku 1034 przewiduje, że w przypadku, gdy jedna osoba będzie miała prawo do renty rodzinnej, a zarazem do jednego z takich świadczeń jak: emerytura z FUS, emerytura rolnicza, wojskowa lub policyjna, renta z tytułu niezdolności do pracy z FUS lub renta rolnicza z tego samego tytułu, wojskowa lub policyjna renta inwalidzka, to jedno ze świadczeń będzie jej wypłacane w całości, a drugie w wysokości 25 proc. Jest to rozwiązanie, które ma umożliwić świadczeniobiorcom otrzymanie części świadczenia po zmarłym współmałżonku, czyli tzw. wdowiej renty. Obecnie, co do zasady, osoby te muszą dokonywać wyboru pomiędzy rentą rodzinną, która wynosi 85 proc. świadczenia, które otrzymywałby zmarły współmałżonek a innym przysługującym im świadczeniem.

Projekt dot. przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy

Wyjątkiem od tej zasady występującym w obowiązujących przepisach jest możliwość łączenia emerytury z rentą wypadkową – przepisy dopuszczają pobieranie emerytury i 50 proc. takiej renty lub odwrotnie – całej renty i połowy emerytury. Tożsame rozwiązania przewidziane są również dla inwalidów wojennych i wojskowych, a także ofiar represji okresu wojennego i powojennego.

Pierwsze czytanie odbyło się 13 czerwca 2013 r. w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Projekt trafił do podkomisji nadzwyczajnej. Podkomisja przyjęła sprawozdanie 25 września 2014 r., a komisja 18 grudnia 2014 r. Komisja wniosła o odrzucenie projektu. Sprawozdanie przedstawiła posłanka Marzena Okła-Drewnowicz.

Wyższe emerytury od 1 maja 2015 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK