| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlopy okolicznościowe > Urlop okolicznościowy – urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy – urodzenie dziecka

Urlopy okolicznościowe to dni wolne szczególnego typu. Są one udzielane pracownikowi w celu załatwienia spraw osobistych i rodzinnych. Otrzymanie ich jest możliwe np. w momencie urodzenia dziecka czy śmierci bliskiej osoby. Czy trzeba przedstawić akt urodzenia dziecka?

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka

Przepisy udzielania urlopu okolicznościowego nie są uwzględnione w Kodeksie pracy. Reguluje je Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r.

Zgodnie z nim w razie urodzenia dziecka pracodawca zobowiązany jest zwolnić od pracy pracownika na okres 2 dni niezależnie od tego, na jaki etat jest on zatrudniony.

Komu taki urlop przysługuje i kiedy trzeba go wykorzystać?

Urlop okolicznościowy z okazji urodzenia dziecka przysługuję rodzicom dziecka zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Korzystają z niego ojcowie, ponieważ matce od dnia porodu przysługuje urlop macierzyński.

Ważne informacje znajdziesz w: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Przepisy prawa nie mówią jasno, kiedy należy wykorzystać ten urlop. Nie jest też powiedziane, czy dwa wolne dni trzeba wykorzystać jednocześnie, czy można rozłożyć je w czasie. Ważne jest jednak, że ma mieć to bezpośredni związek z urodzeniem dziecka.

Urlop okolicznościowy z powodu śmierci teścia lub teściowej - wniosek

Jak go wykorzystać?

Aby otrzymać urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka, należy złożyć wniosek u pracodawcy. Taki wniosek musi zawierać powód udzielenia urlopu oraz jego termin. Powinno się do niego dołączyć dowód urodzenia dziecka (np. odpis aktu urodzenia, wypis ze szpitala). Pracodawca nie ma prawa odmówić udzielenia tego urlopu w terminie zaproponowanym przez pracownika. Należy pamiętać, że pracodawca nie może z własnej inicjatywy udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Wynagrodzenie

Za okres nieobecności w pracy z powodu urodzenia dziecka pracownikowi przysługuje wynagrodzenie ustalone w sposób określony w przepisach w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy. Za niewykorzystanie urlopu okolicznościowego nie przysługuje natomiast ekwiwalent pieniężny ani żadne dodatkowe wolne dni.

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 281 z późn. zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jadwiga Czarnowska

Absolwentka Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Wrocławski). Jest mgr ekonomii – uzyskała dyplom na Wydziale Gospodarki Narodowej w Katedrze Handlu Zagranicznego AE. Jest absolwentką również Alliance Française. Otrzymała w Paryżu francuski dyplom DS.-d’Etudes Françaises Modernes. Posiada długoletnie doświadczenie zawodowe jako kierownik działów finansowo-księgowych przedsiębiorstw i resortu budżetowego oraz jako wykładowca kursów i szkoleń z zakresu rachunkowości przedsiębiorstw, rachunkowości budżetowej i finansów publicznych. Prowadzi również szkolenia z zakresu praktycznego wykorzystania programów księgowych do zadań księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK