| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Inne > Zmiany w urlopach rodzicielskich 2016

Zmiany w urlopach rodzicielskich 2016

Od 2 stycznia 2016 roku rodzice będą mieli więcej uprawnień związanych z rodzicielstwem. Obecnie urlop rodzicielski można wykorzystać w maksymalnie 3 częściach, nie krótszych niż 8 tygodni każda. Po nowelizacji, z urlopu rodzicielskiego będzie można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach. Rodzice będą mieli czas na jego wykorzystanie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

Rodzice mogą także łączyć urlop rodzicielski z pracą zawodową poprzez obniżenie jej wymiaru. W takiej sytuacji pracownik może pracować w wymiarze nie większym niż ½ etatu. Obniżenie następuje na wniosek pracownika. Jedynie wyjątkowo, gdy uwzględnienie wniosku pracownika o obniżenie wymiaru czasu pracy jest niemożliwe z uwagi na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika, pracodawca będzie mógł odmówić obniżenia wymiaru czasu pracy. Pracodawca musi pisemnie uzasadnić odmowę (art. 1821d§2KP).

Całkowitą nowością będzie natomiast proporcjonalne wydłużenie urlopu do pozostałej części wymiaru czasu pracy (maksymalnie do 64 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i 68 w przypadkach urodzenia przy jednym porodzie więcej niż jednego dziecka) – art. 1821e § 1 KP.

Redakcja poleca: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Zgodnie z art. 1821c KP wniosek o udzielnie urlopu rodzicielskiego trzeba będzie złożyć najpóźniej w terminie 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu (do tej pory 14 dni). Złożenie wniosku po wskazanym terminie będzie oznaczało, że pracodawca nie ma obowiązku jego uwzględnienia. W przypadku zatem złożenia wniosku w terminie 10 dni  przed planowanym urlopem będzie oznaczało, że pracodawca może, ale nie musi uwzględnić wniosku.

Jeżeli pracodawca wyrazi zgodę, rodzice będą mogli w każdym czasie zrezygnować z korzystania z urlopu i wrócić do pracy.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2015 poz. 1268); Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tj. Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z poz. zm).

Dołącz do nas na Facebooku!

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 12.01.2016

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

aplikantka radcowska w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewódka i Wspólnicy" Sp. k.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zmiany w urlopach rodzicielskich 2016
Zmiany w urlopach rodzicielskich 2016

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK