| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Świadczenia przyznawane z funduszy a limit zwolnienia od podatku

Świadczenia przyznawane z funduszy a limit zwolnienia od podatku

Limit zwolnienia podatkowego wynoszący 380 zł na rok kalendarzowy dotyczy zarówno świadczeń wypłacanych z zfśs, jak i z funduszu związków zawodowych. W obu przypadkach obowiązuje ww. limit, niezależnie od liczby podmiotów, z których pracownik otrzymał dane świadczenia.

Zwolniona z podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych sfinansowanych w całości ze środków zfśs lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej updof).

A zatem powyższe zwolnienie będzie przysługiwać, jeżeli zostaną łącznie spełnione następujące warunki, tj., że świadczenie:

  • zostało przyznane z uwzględnieniem kryteriów socjalnych,
  • ma charakter świadczenia rzeczowego bądź pieniężnego,
  • jest w całości sfinansowane ze środków zfśs lub funduszu związków zawodowych,
  • nie przekracza w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Limit dotyczy obu świadczeń

Z powyższego wynika, że limit zwolnienia w kwocie 380 zł jest jeden i dotyczy świadczeń o charakterze socjalnym wypłacanych w danym roku z funduszy socjalnych i funduszy związków zawodowych. Nie ma przy tym znaczenia, u ilu pracodawców dany pracownik jest zatrudniony i od ilu podmiotów (pracodawców i związków zawodowych) otrzymuje świadczenia z tych funduszy. Takie stanowisko wynika również z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 11 lutego 2010 r. (ITPB2/415–944/09/TJ).

Czytaj także: Finansowanie prezentów świątecznych z funduszu socjalnego >>

Przykład

Chcemy sfinansować pracownikom koszty wypoczynku z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ponadto niektórzy z pracowników, będący członkami związków zawodowych, postanowili sfinansować sobie dopłaty do wczasów także z funduszu związkowego. Zastanawiam się, czy świadczenia te będą zwolnione z podatku, jeśli osoba uprawniona otrzyma świadczenia o wartości po 380 zł z każdego z tych funduszy.

Okazuje się, że jeżeli przyznano osobie uprawnionej świadczenie z zfśs w wysokości 380 zł i osoba ta otrzyma również świadczenie o charakterze socjalnym w tej samej wysokości z funduszu związków zawodowych, to tylko jedno z przyznanych świadczeń może być zwolnione z podatku.

WAŻNE!

Świadczenia socjalne otrzymane z zfśs i z funduszu związków zawodowych są zwolnione z podatku w ramach tej samej kwoty nieprzekraczającej w danym roku 380 zł bez względu na liczbę podmiotów, od których zatrudniony otrzymał wsparcie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Hetman

Adwokat i radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa autorskiego, pracy, handlowego i europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK