| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Systemy wynagradzania pracowników

Systemy wynagradzania pracowników

Wynagrodzenie zasadnicze pracownika może się różnić w zależności od systemu wynagradzania, jakim został objęty. Najczęściej spotykaną pensją jest wynagrodzenie w stałej wysokości.

System akordowy

Jest to system, który nagradza za efektywność pracy. Tutaj wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od wydajności pracy indywidualnego pracownika lub zespołu pracowników. Pensja w tym wypadku jest określona stawką za wykonanie określonej liczby produktów czy usług. System akordowy musi być również ściśle powiązany z ustaloną dla pracownika normą pracy.

Zdaniem Sądu Najwyższego „system wynagrodzenia akordowego, w którym nie ustalono ilości produktów (wytworów, usług), które mają być wykonane w określonym czasie, jest wadliwy, jeżeli jednocześnie nie przewidziano w nim obowiązywania gwarancyjnej stawki akordowego wynagrodzenia godzinowego” (wyrok SN z 12 czerwca 1997 r., I PKN 204/97).

Kiedy i w jaki sposób wprowadzić regulamin wynagradzania >>

Normy pracy powinny być tak ustalone, aby pracownik mógł je zrealizować w normatywnym czasie pracy. Zastosowanie przez pracodawcę akordowego systemu wynagradzania nie wyłącza stosowania przepisów o czasie pracy. W związku z tym pracownik powinien pracować w systemie czasu pracy, jakim są objęci pracownicy jego działu, np. w podstawowym – po 8 godzin dziennie, średnio 40 w tygodniu, lub równoważnym – możliwość przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin, średnio 40 w tygodniu.

Jeżeli pracownik nie wypracuje określonej normy z tego powodu, że została ona nieprawidłowo określona, to wtedy pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia minimalnego, czyli należy mu wypłacić różnicę między kwotą wynagrodzenia minimalnego a kwotą osiągniętego wynagrodzenia.

System akordowy może być podzielony na:

  • prosty (tzw. czysty) – za każdą wykonaną rzecz czy usługę pracownik ma z góry określoną stawkę,
  • progresywny – za każdy wykonany produkt czy usługę wynagrodzenie jest stałe, ale rośnie, jeżeli pracownik przekroczy ustalone normy,
  • akord z premią – pracownik otrzymuje określone wynagrodzenie za wykonanie produktu lub usługi oraz premię w razie osiągnięcia określonego obrotu.

System ten wymusza na pracowniku efektywne wykonywanie obowiązków, ponieważ nie gwarantuje stałego wynagrodzenia. Z tego też względu jest dobry dla pracodawcy.

Ponieważ wynagrodzenie w systemie akordowym zależy od efektów pracy, jest bardziej motywujące dla pracownika niż wynagradzanie w stałej miesięcznej wysokości lub godzinowe. Nie zapewnia ono jednak pracownikowi żadnej stabilizacji finansowej. System ten nie sprzyja także pracy zespołowej, ponieważ każdy z pracowników zorientowany jest na określony cel, który ma bezpośredni związek z osiągnięciem określonego dochodu.

System prowizyjny

W tym wypadku wiadoma jest jedynie stawka prowizji. System ten uzależnia pensję pracownika od wyników pracy. Stosuje się go głównie w handlu i usługach.

W tym systemie pracodawca określa wynagrodzenie w postaci pewnego procentu (ułamka procenta) od wartości dokonanych przez pracownika transakcji, usług lub obrotu czy zysku. Często stawka prowizyjna zależy od osobistego zaszeregowania pracownika oraz od poziomu wymaganych kwalifikacji zawodowych.

W systemie prowizyjnym pracownik musi otrzymać co najmniej pensję minimalną. W związku z tym, jeżeli okaże się, że w danym miesiącu osiągnął np. za mały obrót i jego pensja nie wyniesie nawet 1386 zł, pracodawca będzie musiał jego pensją uzupełnić do tej kwoty.

System ten często jest również łączony ze stawką stałą. Pracownik co miesiąc ma zagwarantowane określone stałe wynagrodzenie plus ustalony procent od obrotu czy liczby wykonanych usług.

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 12 czerwca 1997 r. (I PKN 204/97, OSNP 1998/10/299).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK