REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczne postępowanie upominawcze

Krzysztof Czerwiński

REKLAMA

Od 1 stycznia 2010 r. obowiązują nowe przepisy w procedurze cywilnej dotyczące elektronicznego postępowania upominawczego, które mają na celu ułatwienie dochodzenia roszczeń pieniężnych.

Od 1 stycznia 2010 r. weszła w życie zasadnicza część ustawy z 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw (DzU nr 26, poz. 156). Wprowadzone nią elektroniczne postępowanie upominawcze ułatwi znacząco dochodzenie roszczeń, zwłaszcza przez przedsiębiorców, którzy mają wielu dłużników, a ich wierzytelności są rozdrobnione.

Autopromocja

Postępowanie upominawcze

Przed przedstawieniem instytucji elektronicznego postępowania upominawczego należy wspomnieć krótko o „zwykłym” postępowaniu upominawczym.

Odpowiedzialność pracownicza materialna >>

W postępowaniu tym nie odbywają się rozprawy (art. 4971 § 2 k.p.c.), jeżeli nie zachodzą podstawy do wydania nakazu zapłaty (art. 498 § 2 k.p.c.). Nakaz wydaje się, jeśli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a w innych przypadkach, gdy ustawa tak stanowi (art. 498 § 1 k.p.c.). Natomiast nakazu nie wydaje się, jeżeli roszczenie jest oczywiście bezzasadne (tzn. że z pozwu wynika, iż wierzycielowi nie przysługuje prawo żądania określonego świadczenia na podstawie przytoczonych okoliczności faktycznych), przytoczone okoliczności budzą wątpliwości, zaspokojenie roszczenia zależy od spełnienia świadczenia wzajemnego lub miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdyby doręczenie nakazu nie mogło nastąpić w kraju (art. 499 k.p.c.).

Od nakazu zapłaty można wnieść sprzeciw w terminie 2 tygodni od jego otrzymania (art. 502 § 1 k.p.c). Wówczas nakaz traci moc i wyznaczana jest rozprawa (art. 505 § 1 k.p.c.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotne cechy elektronicznego postępowania upominawczego

Wydaje się, że mechanizm postępowania upominawczego jest dość sprawny i prosty w stosowaniu. Gdy mamy wierzytelność, występujemy z powództwem. Sąd nakazuje zapłatę, a w braku działania dłużnika nakaz staje się prawomocny. W dobie komputeryzacji procedury na papierze nie są dość nowoczesne. Dlatego też ustawodawca wprowadził elektroniczne postępowanie upominawcze.


Dla ułatwienia poniżej nie będzie przedstawiana numeracja przepisów z ustawy zmieniającej, ale numeracja kodeksowa, która obowiązuje od stycznia.

Elektroniczne postępowanie upominawcze wprowadza rewolucyjne zmiany w postępowaniu sądowym. Rozszerzone zostają kompetencje referendarza sądowego (a więc nie sędziego), który może wykonywać „czynności”, przy czym ich zakres w Kodeksie postępowania cywilnego nie jest ograniczony (art. 50530 § 1 k.p.c.). Może także wydawać nakazy zapłaty (art. 3531 § 2 k.p.c.). Czynności te są utrwalane tylko w postaci cyfrowej. Nie ma więc klasycznych akt, które dokumentowałyby działania sądu (art. 50530 § 2 k.p.c.).

Opisywana modyfikacja obejmuje nie tylko akta dotyczące działań sądu. W przypadku jednak czynności podejmowanych przez powoda i pozwanego sytuacja przedstawia się odmiennie.

Jeżeli powód wniesie jakiekolwiek pismo w formie papierowej, nie wywoła ono żadnych skutków (art. 50531 § 1 k.p.c.). Pozwany natomiast może wnosić pisma procesowe w klasycznej formie (art. 50531 § 2 k.p.c.). Gdy jednak pozwany wniesie pismo procesowe w formie elektronicznej, kolejne jego pisma będą musiały mieć formę wyłącznie elektroniczną (art. 50531 § 3 k.p.c.).

Zasady ponoszenia kosztów sądowych w sprawach ze stosunku pracy >>

Pozew elektroniczny powinien zawierać numer PESEL i NIP powoda (art. 50532 k.p.c.).

Co istotne, pozwany, wnosząc sprzeciw od nakazu zapłaty, nie musi go uzasadniać (art. 50535 k.p.c.).

Po uchyleniu nakazu zapłaty (np. w wyniku wniesienia sprzeciwu przez pozwanego) sąd musi wyznaczyć rozprawę. Przejście jednak na tryb zwyczajny postępowania cywilnego powoduje konieczność zgromadzenia klasycznego materiału w sprawie. W pierwszej kolejności będzie to dotyczyło uzupełnienia braków pism procesowych powoda i pozwanego (chociażby przez załączenie dokumentów, które nie było możliwe ze względu na elektroniczną formę pozwu – art. 50537 § 1 k.p.c.). Jeśli braki nie zostaną uzupełnione, postępowanie zostanie umorzone.

A zatem nowe postępowanie upominawcze wprowadza dość prosty mechanizm. Powód może wybrać elektroniczną drogę dochodzenia swoich roszczeń, pozwany nie jest jednak tym wyborem związany. Strony mogą wnosić pisma prostsze niż w „papierowym” postępowaniu (o czym mowa będzie niżej), jednak będą musiały je uzupełnić w razie przejścia postępowania do klasycznej formy. Podkreślana jest tu dyspozytywność postępowania. Jeśli taka jest wola stron, całe postępowanie może zamknąć się w wymianie prostych pism elektronicznych, co znacznie przyspiesza i ułatwia (jaka będzie praktyka pokażą najbliższe lata) postępowanie sądowe.


Ułatwienia wynikające z postępowania elektronicznego

Sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym zawsze rozpoznają sądy rejonowe (art. 17 pkt 4 k.p.c.). Klauzula prorogacyjna (zapis na sąd) nie obowiązuje w przypadku złożenia przez powoda pozwu w elektronicznym postępowaniu upominawczym (art. 46 § 1 k.p.c.).

Obowiązki pracodawcy przy egzekucji >>

W elektronicznym postępowaniu upominawczym nie trzeba składać pełnomocnictwa, należy jednak wskazać jego datę, zakres oraz podstawę prawną, dzięki której dana osoba może być pełnomocnikiem (art. 89 § 1 k.p.c.). Pismo elektroniczne nie musi ponadto spełniać wszystkich wymogów określonych w art. 126 k.p.c. (art. 126 § 31 k.p.c.). Każde takie pismo musi jednak być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym (art. 126 § 5 k.p.c.). Co oczywiste, do pism elektronicznych nie załącza się odpisów załączników i odpisów (art. 128 § 2 k.p.c.). Pozew opłaca się w wysokości wpisu stosunkowego, który należałby się od klasycznego pozwu w postępowaniu zwyczajnym – tak stanowi nowy art. 19 ust. 2 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Sposób doręczeń pism procesowych w elektronicznym postępowaniu upominawczym zależy od tego, czy pozwany wstąpi na zinformatyzowaną ścieżkę postępowania sądowego. Jeśli tak, pisma będą doręczane w wersji elektronicznej za pomocą systemu teleinformatycznego obsługującego elektroniczne postępowanie upominawcze. Jeśli natomiast pozwany zechce składać pisma w formie klasycznej, wówczas doręczane będą mu pisma również w takiej formie (art. 1311 § 1 k.p.c.).

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA