REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek za wysługę lat u drugiego pracodawcy

Joanna Skrobisz

REKLAMA

Jednym ze składników wynagrodzenia, który otrzymują nauczyciele szkół publicznych, jest dodatek za wysługę lat. Jest on jednak różnie liczony, gdy nauczyciel podejmuje pracę w kilku placówkach.

Zasadą jest, że nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych, poczynając od 4. roku pracy, z tym że dodatek ten nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego (art. 33 Karty Nauczyciela). Dodatek ten jest wypłacany w okresach miesięcznych, poczynając od 4. roku pracy.

Autopromocja

Minister Edukacji Narodowej określił w rozporządzeniu w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli ogólne warunki przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (zwanym dalej rozporządzeniem), szczególne przypadki zaliczania okresów zatrudnienia oraz innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat. Natomiast szczegółowe warunki przyznawania dodatku stażowego określają organy prowadzące (jednostki samorządu terytorialnego) w regulaminach wynagradzania.

Jak ukarać nauczyciela? >>

Zgodnie z przepisami wymienionego rozporządzenia do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Prawo do dodatku stażowego, a także do jego wypłaty od 1 stycznia 2005 r. nabywają nauczyciele niezależnie od wymiaru zatrudnienia. Tak więc również ci, którzy, rozpoczynając pracę w szkole, są zatrudnieni w wymiarze niższym niż 1/2 etatu. Także wcześniejsze okresy zatrudnienia w wymiarze niższym niż 1/2 etatu zaliczane są do okresu zatrudnienia mającego wpływ na wysokość otrzymywanego dodatku stażowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odrębnie w każdej szkole

Nauczyciele podejmują często dodatkowe zatrudnienie w innych szkołach. W takich przypadkach „dodatkowi” pracodawcy mają wątpliwości, czy nauczycielom tym należy wypłacać dodatek za wysługę lat, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości, czy też nabywają do tego dodatku prawo od początku.

Zatrudnienie nauczyciela >>

Nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia.

Przykład

Nauczyciel języka polskiego pracował przez 11 lat w bibliotece publicznej. 1 września 2006 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel w szkole podstawowej. Pracodawca zaczął wypłacać temu nauczycielowi dodatek za wysługę lat w wysokości 11%, od 1 września 2007 r. 12%, a od 1 września 2008 r. 13%. 1 września 2007 r. nauczyciel ten rozpoczął pracę w gimnazjum w wymiarze 1/2 etatu. Prawo do dodatku stażowego w gimnazjum nauczyciel ten nabywa od początku, tj. dopiero w 4. roku pracy.


Od powyższej zasady ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki, które określił w § 7 ust. 3 i 4 rozporządzenia. Otóż nauczycielowi pozostającemu w stosunku pracy jednocześnie w kilku szkołach w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół wlicza się zakończone okresy zatrudnienia.

Przykład

Ten sam nauczyciel, opisany w poprzednim przykładzie, rozpoczął pracę w szkole podstawowej i w gimnazjum, w każdej w wymiarze 1/2 etatu. Łącznie wymiar zatrudnienia tego nauczyciela nie przekracza całego etatu. Dlatego też u obydwu pracodawców wcześniejszy 11-letni okres zatrudnienia zostanie zaliczony do ustalenia wysokości dodatku za wysługę lat.

Od dnia 1 stycznia 2005 r. na prawo do dodatku stażowego nie ma wpływu wymiar zatrudnienia. Oznacza to, że nauczyciel, który podejmuje pierwszą pracę w życiu np. w wymiarze 1/4 etatu, również nabywa prawo do dodatku w 4. roku pracy. Także wcześniejsze okresy zatrudnienia w wymiarze niższym niż 1/2 etatu zaliczane są do okresu zatrudnienia mającego wpływ na wysokość otrzymywanego dodatku stażowego.

Nauczycielowi mianowanemu lub dyplomowanemu, który przeszedł do pracy w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej lub okręgowej komisji egzaminacyjnej na stanowisko wymagające kwalifikacji pedagogicznych, do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy pracy zaliczane do dodatku za wysługę lat w szkole, w której nauczyciel otrzymał urlop bezpłatny na czas zajmowania tego stanowiska.

Reguły wypłacania dodatku

Organy prowadzące szkoły określają zasady wypłacania dodatku za wysługę lat. Jednostki samorządu terytorialnego czynią to corocznie w regulaminach wynagradzania, natomiast dla nauczycieli zatrudnionych w placówkach prowadzonych przez organy rządowe robi to minister.

WAŻNE!

Dodatek za wysługę lat nauczyciel otrzymuje za dni pracy i jest on wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia.


W okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy do najczęściej spotykanych zapisów w regulaminach wynagradzania możemy zaliczyć zapis „dodatek za wysługę lat przysługuje również za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego”. Przy takim zapisie nauczyciel w okresie choroby otrzymuje dodatek za wysługę lat.

Regulamin wynagradzania powinien zawierać również zapisy dotyczące wypłaty tego dodatku w związku z upływem kolejnego roku zatrudnienia czy dostarczenia dodatkowych świadectw pracy mających wpływ na jego wysokość.

Zapis ten może brzmieć „dodatek za wysługę lat przysługuje:

  • począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,
  • za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca”.

Przepisy rozporządzenia do okresu pracy uprawniającego do dodatku za wysługę lat zaliczają inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Takimi okresami są okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium dla osób odbywających staż na podstawie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, okresy zatrudnienia obywateli polskich za granicą u pracodawców zagranicznych, udokumentowane okresy zatrudnienia za granicą repatriantów oraz osób uznanych za repatriantów.

Podstawa prawna:

  • art. 33 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.),
  • § 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (DzU nr 22, poz. 181 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

REKLAMA

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

REKLAMA