| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Równe traktowanie telepracownika (art. 67(15))

Równe traktowanie telepracownika (art. 67(15))

Pomimo odrębności zarówno dotyczących sposobu świadczenia pracy, jak i miejsca jej wykonywania pracownikowi świadczącemu pracę w formie telepracy przysługują - tak jak pozostałym pracownikom - wszystkie prawa wynikające ze stosunku pracy, na przykład prawo do urlopu wypoczynkowego.

Pracownik świadczący pracę w formie telepracy nie może ponosić jakichkolwiek konsekwencji z tytułu takiego sposobu wykonywania pracy, gwarancje zawarte w przepisach kodeksu pracy obejmują równe traktowanie telepracownika i pozostałych pracowników w zakresie nawiązywania stosunku pracy oraz dostępu do podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Pracodawca nie może np. w regulaminie pracy kształtować uprawnień i obowiązków pracowniczych inaczej dla tej grupy pracowników tylko z tego tytułu, że są telepracownikami i świadczą pracę poza siedzibą zakładu pracy. Pracownik nie może być również dyskryminowany z uwagi na odmowę wykonywania pracy w formie telepracy.

Polecamy: Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia (art. 55)

Należy zwrócić uwagę, że do telepracownika znajdują zastosowanie przepisy o czasie pracy, w szczególności o normach czasu pracy, okresach odpoczynku czy wykonywaniu pracy w godzinach nadliczbowych. Wydawałoby się, iż najwłaściwszym systemem czasu pracy wykonywania telepracy jest zadaniowy system czasu pracy. Jednakże telepraca może być świadczona w ramach wszystkich systemów czasu pracy. Wybór systemu czasu pracy jest uzależniony od jej rodzaju oraz potrzeb pracodawcy.

Przeczytaj także Czym jest prawo do wypoczynku?

Umowa o pracę zawarta pomiędzy pracodawcą a telepracownikiem powinna spełniać wszelkie wymogi przewidziane przez kodeks pracy dla każdej standardowej umowy o pracę. Umowa ta powinna przede wszystkim zawierać postanowienia określone w art. 29 kodeksu pracy, a więc określać rodzaj wykonywanej pracy, miejsce jej wykonywania, wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi powierzonej pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia, wymiar czasu pracy telepracownika oraz termin przystąpienia do pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa o pracę zawarta pomiędzy pracodawcą a telepracownikiem powinna spełniać wszelkie wymogi przewidziane przez kodeks pracy dla każdej standardowej umowy o pracę.
Umowa o pracę zawarta pomiędzy pracodawcą a telepracownikiem powinna spełniać wszelkie wymogi przewidziane przez kodeks pracy dla każdej standardowej umowy o pracę.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Zatrudnienia KS Service

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK