| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia (art. 55)

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia (art. 55)

Nie tylko pracodawcy mogą wypowiadać umowy w trybie natychmiastowym. Również pracownicy, w przypadku naruszenia swoich praw, mają prawo do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia i do odszkodowania.

Kodeks pracy dopuszcza dwie sytuacje, kiedy pracownik może wypowiedzieć umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia; pierwsza sytuacja związana jest z zaistnieniem szkodliwego wpływu wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, druga natomiast dotyczy przypadku, gdy pracodawca dopuścił się naruszenia jego podstawowych obowiązków w stosunku do pracownika.

Zapoznaj się z serwisem Urlopy

Do tego, aby pracownik miał możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w pierwszej ze wskazanych sytuacji konieczne jest łączne spełnienie dwóch następujących przesłanek:

  • zostało wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej przez pracownika pracy na jego zdrowie oraz termin na przeniesienie do innej pracy, o czym pracodawca został poinformowany, a ponadto
  • pracodawca nie przeniósł pracownika w terminie wskazanym w tym orzeczeniu lekarskim do innej pracy, która byłaby odpowiednia biorąc pod uwagę stan zdrowia oraz kwalifikacje zawodowe pracownika.

Zobacz także:  Kiedy pracodawcy przysługuje odszkodowanie (art. 61(1))

Aby pracownik miał możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w drugiej ze wskazanych na wstępie sytuacji, konieczne jest zaistnienie naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika, które to naruszenie zostało dokonane w sposób „ciężki” (np. rażące naruszenie godności pracownika, poważne zaniedbania co do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, niewypłacenie należnego wynagrodzenia). W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy.
Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy Rejestr Wierzytelności

Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »