| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Spory ze stosunku pracy > W jakich składach działa komisja pojednawcza? (art.249)

W jakich składach działa komisja pojednawcza? (art.249)

Komisja pojednawcza przeprowadza postępowanie pojednawcze w zespołach składających się co najmniej z 3 członków tej komisji.

O sposobie działania komisji pojednawczej, której zadaniem jest polubowne rozstrzyganie sporów decyduje pracodawca. Pracodawca powołuje do życia komisje pojednawczą wraz z zakładową organizacją związkową, jeśli taka u pracodawcy działa. Jeśli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa do powołania komisji niezbędnie jest uzyskanie przez pracodawcę pozytywnej opinii pracowników.

Podmioty powołujące komisje pojednawczą decydują o jej składzie, ilości członków i czasie trwania ich kadencji.

Zobacz: W jakich składach działa komisja pojednawcza? (art.249)

Członkowie komisji nie muszą posiadać specjalnych kwalifikacji, uprawnień lub określonego wykształcenia. Jednak pracodawca powinien wybierać pracowników o sporym doświadczeniu i długim stażu pracy. Członkowie komisji pojednawczej powinni cieszyć się zaufaniem pracowników i kierownictwa i mieć u nich autorytet.

Komisja musi być organem bezstronnym i niezależnym od pracodawcy. Z tego powodu bierze się zakaz powoływania jako członków komisji następujących osób:

  • zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
  • głównego księgowego,
  • radcy prawnego,
  • prowadzących sprawy osobowe, zatrudnienia i płac.

Na pierwszym posiedzeniu komisja wybiera ze swego grona przewodniczącego oraz jego zastępców. Ich liczba zależy od liczby członków komisji oraz pracowników w zakładzie.

Komisja pojednawcza nie działa z urzędu, tylko na wniosek pracownika. Z wnioskiem o wszczęcie postępowania może wystąpić każdy pracownik.

Zobacz serwis: Wypowiedzenie

Komisja pojednawcza przeprowadza postępowanie pojednawcze w zespołach składających się co najmniej z 3 członków tej komisji. Rozpoznawanie sprawy przez zespół orzekający składający się z mniejszej liczby osób niż trzy stanowi rażące naruszenie przepisów prawa. Jednak zawarcie ugody przed niewłaściwie skompletowaną komisją nie wpływa na jej ważność.

Podstawa prawna: Art. 249 Kodeksu pracy

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Komisja pojednawcza nie działa z urzędu, tylko na wniosek pracownika. Z wnioskiem o wszczęcie postępowania może wystąpić każdy pracownik.
Komisja pojednawcza nie działa z urzędu, tylko na wniosek pracownika. Z wnioskiem o wszczęcie postępowania może wystąpić każdy pracownik.

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »