| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Dokumentacja płacowa > Określenie wynagrodzenia w umowie o pracę - brutto czy netto?

Określenie wynagrodzenia w umowie o pracę - brutto czy netto?

Określenie wynagrodzenia za pracę jest obowiązkowym elementem każdej umowy o pracę. W jaki sposób należy określić wynagrodzenie pracownika w umowie – czy powinna być podana kwota brutto czy netto? Czy ochrona wynagrodzenia dotyczy kwoty brutto czy netto?

Wynagrodzenie za pracę obejmuje także składki na ubezpieczenia społeczne i zaliczki na podatek dochodowy.

Wynagrodzenie netto jest kwotą pochodną – różnicą między wynagrodzeniem brutto a odliczeniami składek ubezpieczeniowych i zaliczek na podatek dochodowy. W tym rozumieniu kwota netto nie musi być kwotą rzeczywiście wypłacaną pracownikowi, gdyż po odliczeniach podatkowo-składkowych pracodawca może dokonać potrąceń określonych w art. 87 k.p. (tj. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi, kary pieniężne).

Oznacza to, że rzeczywista wysokość wynagrodzenia netto jest uzależniona od zmian, m.in. kwot wynagrodzenia brutto w poszczególnych miesiącach (np. wypłat zmiennych składników wynagrodzenia), zmian obciążeń podatkowych i składkowych w ciągu roku czy dokonywanych przez pracodawcę potrąceń z wynagrodzenia pracownika. W konsekwencji faktyczna wysokość wynagrodzenia netto może się różnić w poszczególnych miesiącach od wysokości ustalonej w umowie o pracę, a więc rzeczywista kwota wynagrodzenia netto nie może być wskazana w umowie o pracę. A zatem wynagrodzenie za pracę powinno być określone w umowie o pracę w kwocie brutto. Skoro pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w kwocie brutto, to ochrona wynagrodzenia za pracę odnosi się do całej tak rozumianej zapłaty.

Podstawa prawna:

● art. 2, art. 22, art. 29, art. 78, art. 87 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1268).

Dołącz do nas na Facebooku!

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »