| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych - kolejna niezdolność do pracy

Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych - kolejna niezdolność do pracy

Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych obliczana jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Jak kolejna niezdolność do pracy wpływa na ustalenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych?

PROBLEM

Jedna z naszych pracownic po raz drugi jest w ciąży. Od 4 marca br. jest na zwolnieniu lekarskim. Pracownica wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim na pierwsze dziecko w połowie września 2012 r. Z jakiego okresu należy ustalić wysokość przysługującego jej świadczenia chorobowego (wynagrodzenia chorobowego i zasiłku) z tytułu aktualnej niezdolności do pracy?

RADA

Ponieważ przerwa między okresem pobierania zasiłku macierzyńskiego a okresem pobierania wynagrodzenia chorobowego trwała ponad 3 miesiące kalendarzowe, podstawę wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących pracownicy od 4 marca br. należy ustalić ponownie z okresu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, tj. z okresu od marca 2012 r. do lutego 2013 r.

UZASADNIENIE

Podstawy wymiaru zasiłku zarówno tego samego, jak i innego rodzaju (np. pracownik po zasiłku opiekuńczym nabędzie prawo do zasiłku chorobowego) nie należy ustalać ponownie, jeżeli między okresami pobierania zasiłków (lub wynagrodzenia za czas choroby) nie było przerwy lub przerwa trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe (art. 43 ustawy zasiłkowej). Konieczność ustalenia nowej podstawy wymiaru zasiłku istnieje tylko w przypadku, gdy przerwa między okresami jego pobierania wynosi co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe.

Polecamy również serwis: Wynagrodzenia

PRZYKŁAD

Ilona F. zatrudniona od 1 lutego 2011 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim od 2 sierpnia do 20 września 2012 r. Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących jej za ten okres została ustalona z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania, tj. od sierpnia 2011 r. do lipca 2012 r. Pracownica stała się ponownie niezdolna do pracy z powodu choroby od 5 grudnia 2012 r. Ponieważ prawo do zasiłku chorobowego powstało po przerwie krótszej niż 3 miesiące kalendarzowe (przerwa w niezdolności do pracy trwała 2 miesiące kalendarzowe, tj. październik i listopad 2012 r.), podstawę wymiaru przysługującego jej zasiłku chorobowego stanowi to samo wynagrodzenie, które przyjęto do obliczenia wynagrodzenia i zasiłku chorobowego przed przerwą.

Państwa pracownica do połowy września 2012 r. pobierała zasiłek macierzyński na pierwsze dziecko. Podstawę jego wymiaru stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających prawo do zasiłku. Od 4 marca 2013 r. Państwa pracownica w związku z ciążą stała się niezdolna do pracy. Ponieważ niezdolność do pracy powstała po przerwie wynoszącej pełne 3 miesiące kalendarzowe, tj. październik, listopad i grudzień 2012 r., podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić na nowo z uwzględnieniem wynagrodzenia z okresu 12 miesięcy przypadających przed niezdolnością do pracy, tj. od marca 2012 r. do lutego 2013 r.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »