| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego

Nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego

Zwolnienie lekarskie wystawia się w celu usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności zapewnienia opieki choremu członkowi rodziny. Za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Jakie skutki rodzi nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego?

Nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego

W przedstawionej w pytaniu sytuacji otrzymali Państwo informację, że pracownik w trakcie zwolnienia uczęszcza codziennie (na kilka godzin) na kurs języka angielskiego i przygotowuje się do końcowego egzaminu. Udział w zajęciach oraz nauka do egzaminu wymaga zarówno wysiłku umysłowego, jak i fizycznego, co może utrudniać rekonwalescencję. Dlatego, jeżeli w trakcie kontroli okaże się, że otrzymane informacje są zgodne ze stanem rzeczywistym, mogą Państwo postępowanie pracownika potraktować jako nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego, czego skutkiem będzie odebranie prawa do świadczenia chorobowego – w tym przypadku wynagrodzenia chorobowego. Uczestnictwo w zajęciach oraz nauka do egzaminu końcowego nie należą bowiem do czynności życia codziennego, jest to zatem wykorzystywanie zwolnienia w innym celu niż odzyskiwanie zdolności do pracy. Stanowisko takie wyraziło też Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z 6 kwietnia 2011 r. (sygn. SPS-023-21763/11): W razie stwierdzenia w trakcie kontroli, że zwolnienie lekarskie zostało wykorzystane przez pracownika w sposób niezgodny z jego celem, albo stwierdzenia, że pracownik wykonuje w trakcie zwolnienia inną pracę zarobkową, pracownik ten, zgodnie z ustawą chorobową, traci prawo do zasiłku chorobowego (wynagrodzenia za czas choroby) za cały okres określony w zwolnieniu lekarskim, podczas którego wykonywana jest kontrola.

Jeżeli jednak po przeprowadzonej kontroli będą Państwo mieli wątpliwości dotyczące interpretacji informacji zawartych w protokole sporządzonym w wyniku kontroli, to powinni Państwo wystąpić o rozstrzygnięcie do ZUS. W takim przypadku ZUS zwraca się do lekarza leczącego o sporządzenie opinii i wydaje w razie sporu decyzję, od której przysługują stosowne środki odwoławcze do właściwego sądu rejonowego w terminie miesiąca od otrzymania decyzji. W razie potwierdzenia przez ZUS, że faktycznie doszło do nadużycia ze strony ubezpieczonego, traci on prawo do świadczenia chorobowego za cały okres choroby.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w Poradniku Organizacji Non Profit >>>

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK