| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Emerytury 2017 - najważniejsze zmiany

Emerytury 2017 - najważniejsze zmiany

W 2017 r. wchodzi w życie wiele niezwykle istotnych zmian dotyczących emerytur - takich jak obniżenie wieku emerytalnego, podwyżka minimalnego świadczenia czy obniżka emerytur dla byłych funkcjonariuszy SB. Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania.

TAK

ZUS także po wejściu nowych przepisów będzie miał możliwość zmiany prawomocnej decyzji w ciągu 10 lat. Ten okres będzie jednak dotyczyć wyłącznie tych decyzji, które zostały wydane na podstawie dowodów, które okazały się fałszywe, a miały istotne znaczenie dla okoliczności sprawy. Podważenie decyzji będzie także możliwe w przypadku, kiedy decyzja została wydana na skutek świadomego wprowadzenia w błąd organu rentowego przez osobę pobierającą świadczenie. Jeśli jednak ZUS nie zmieni decyzji w ciągu 10 lat, to nie będzie mogła już ona być zmieniona w późniejszym okresie.

Podstawa prawna

Art. 1 ustawy 10 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw

Czy pomyłka przy rachunkach zmniejszy wypłatę

W listopadzie tego roku przechodzę na obniżoną emeryturę, bo kończę 60 lat. Już teraz zaczęłam zbierać świadectwa pracy potwierdzające okresy zatrudnienia. W archiwum mojego pracodawcy spotkałam starszą koleżankę z pracy, która przegrała z ZUS. Pracownik zakładu pomylił się na jej korzyść i teraz organ rentowy zażądał zwrotu nienależnie wypłaconych świadczeń. Czy jeśli ZUS pomyli się na moją korzyść, to za dwadzieścia lat też będę musiała zwracać nadpłatę?

NIE

Zmiana przepisów spowoduje, że jeśli przyznanie świadczeń lub nieprawidłowe obliczenie ich wysokości nastąpiło na skutek błędu organu rentowego, to ZUS będzie miał trzy lata na poprawę takiej decyzji. Jeśli nie zrobi tego w tym okresie, to po pięciu czy sześciu latach nie będzie mógł już zmniejszyć wysokości świadczenia.

Podstawa prawna

Art. 1 ustawy 10 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw

Zobacz: Wynagrodzenia

Czy najbiedniejsi będą musieli oddać pieniądze

Od roku pobieram emeryturę. Kilka dni temu organ rentowy zawiadomił mnie, że otrzymywane przeze mnie świadczenie jest za wysokie. Z przesłanego wyliczenia wynika, że dostałam za dużo o równowartość jednej emerytury. Co prawda wina leży po stronie urzędników wystawiających decyzję, ale to mnie chcą teraz ukarać, nakazując mi zwrot nienależnie otrzymanych świadczeń. Jestem w krytycznej sytuacji. Choruję na raka. Koszty mojego leczenia są tak duże, że niewiele zostaje mi na jedzenie. Nie mam skąd wziąć pieniędzy na zwrot. Czy osoba w tak dramatycznej sytuacji będzie musiała zwracać emeryturę?

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK