| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy po rozwiązaniu umowy o pracę z emerytem pracodawca powinien przesłać do ZUS zaświadczenie o jego zatrudnieniu

Czy po rozwiązaniu umowy o pracę z emerytem pracodawca powinien przesłać do ZUS zaświadczenie o jego zatrudnieniu

W lipcu 2010 r. przekazaliśmy do ZUS wniosek o emeryturę dla naszego pracownika wraz z niezbędną dokumentacją. Po przyznaniu świadczenia pracownik ten nieprzerwanie był u nas zatrudniony. Rozwiązaliśmy z nim stosunek pracy 30 listopada br. Czy emerytura pracownika zostanie przeliczona, jeśli niedługo po rozwiązaniu z nim umowy przekażemy do ZUS zaświadczenie potwierdzające okres jego zatrudnienia od 1 lipca do 30 listopada 2010 r.?

Osoba uprawniona powinna dołączyć do wniosku o doliczenie okresu zatrudnienia zaświadczenie pracodawcy potwierdzające ten okres. Nie ma przeszkód, aby zaświadczenie to przekazał do ZUS bezpośrednio pracodawca. Jednak ZUS nie przeliczy emerytury, jeśli nie otrzyma odpowiedniego wniosku w tej sprawie podpisanego przez osobę uprawnioną.

Oznacza to, że wraz z zaświadczeniem o zatrudnieniu pracownika w okresie od 1 lipca do 30 listopada 2010 r. powinni Państwo przekazać do ZUS jego wniosek o doliczenie tego okresu. Wniosek ten pracownik może również złożyć we własnym zakresie, dołączając do niego otrzymane od Państwa świadectwo pracy. W takim przypadku nie mają już Państwo obowiązku wystawiania odrębnego zaświadczenia i przekazywania go do ZUS.

WAŻNE!

Jeżeli pracownik po ustaniu stosunku pracy składa wniosek do ZUS dołączając do niego świadectwo pracy, wówczas pracodawca nie ma obowiązku przekazywania do ZUS odrębnego zaświadczenia o okresie jego zatrudnienia.

Podstawa prawna

  • art. 112–113 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

taxonline.pl

Serwis podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK