| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy po rozwiązaniu umowy o pracę z emerytem pracodawca powinien przesłać do ZUS zaświadczenie o jego zatrudnieniu

Czy po rozwiązaniu umowy o pracę z emerytem pracodawca powinien przesłać do ZUS zaświadczenie o jego zatrudnieniu

W lipcu 2010 r. przekazaliśmy do ZUS wniosek o emeryturę dla naszego pracownika wraz z niezbędną dokumentacją. Po przyznaniu świadczenia pracownik ten nieprzerwanie był u nas zatrudniony. Rozwiązaliśmy z nim stosunek pracy 30 listopada br. Czy emerytura pracownika zostanie przeliczona, jeśli niedługo po rozwiązaniu z nim umowy przekażemy do ZUS zaświadczenie potwierdzające okres jego zatrudnienia od 1 lipca do 30 listopada 2010 r.?

Osoba uprawniona powinna dołączyć do wniosku o doliczenie okresu zatrudnienia zaświadczenie pracodawcy potwierdzające ten okres. Nie ma przeszkód, aby zaświadczenie to przekazał do ZUS bezpośrednio pracodawca. Jednak ZUS nie przeliczy emerytury, jeśli nie otrzyma odpowiedniego wniosku w tej sprawie podpisanego przez osobę uprawnioną.

Oznacza to, że wraz z zaświadczeniem o zatrudnieniu pracownika w okresie od 1 lipca do 30 listopada 2010 r. powinni Państwo przekazać do ZUS jego wniosek o doliczenie tego okresu. Wniosek ten pracownik może również złożyć we własnym zakresie, dołączając do niego otrzymane od Państwa świadectwo pracy. W takim przypadku nie mają już Państwo obowiązku wystawiania odrębnego zaświadczenia i przekazywania go do ZUS.

WAŻNE!

Jeżeli pracownik po ustaniu stosunku pracy składa wniosek do ZUS dołączając do niego świadectwo pracy, wówczas pracodawca nie ma obowiązku przekazywania do ZUS odrębnego zaświadczenia o okresie jego zatrudnienia.

Podstawa prawna

  • art. 112–113 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ratajczak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »