| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Szkolenie pracowników w dniu wolnym od pracy

Szkolenie pracowników w dniu wolnym od pracy

Organizowanie przez pracodawcę szkoleń z zakresu bhp i ppoż należy do jego obowiązków. Czy pracownikom należy się dzień wolny, gdy szkolenie wypada w dniu, który zgodnie z obowiązującym ich czasem pracy jest dniem wolnym od pracy?

Problem:

Zorganizowaliśmy dla wszystkich pracowników działu obowiązkowe szkolenie bhp i ppoż. Dla części z nich (z uwagi na harmonogram czasu pracy) szkolenie to wypadnie w dniu, który jest dla nich dniem wolnym od pracy wynikającym z 5-dniowego tygodnia pracy. Czy za ten dzień pracownicy powinni otrzymać inny dzień wolny?

Odpowiedź:

Tak. Z uwagi na to, że pracownicy odbywają szkolenie na polecenie pracodawcy w dniu dodatkowo wolnym od pracy i są w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, pracodawca powinien udzielić pracownikom innego dnia wolnego.

Uzasadnienie

Szkolenie z zakresu bhp odbywa się na koszt pracodawcy i w miarę możliwości w czasie pracy pracownika. W związku z tym szkolenie bhp jest to jedyne szkolenie, które w pełni zalicza się do czasu pracy. Pracownicy muszą znać podstawowe sposoby rozpoznawania i reagowania na zagrożenia i uczestniczyć w szkoleniach przeciwpożarowych. Dlatego też, nawet jeżeli szkolenie bhp i ppoż. odbywa się w dniu wolnym dla danego pracownika, pracodawca musi ten czas zaliczyć jako świadczenie pracy. Czas poświęcony na szkolenie w zakresie bhp jest czasem pracy pracownika, za który pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jeżeli szkolenie nie może odbyć się w godzinach pracy pracownika, wówczas odbywanie tego szkolenia poza normalnymi godzinami pracy traktuje się jako pracę w godzinach nadliczbowych. A zatem pracownik za czas, w którym uczestniczył w szkoleniu bhp, zachowuje prawo do wynagrodzenia ze stosownym dodatkiem lub powinien mu zostać udzielony czas wolny od pracy. Z uwagi na to, że w Państwa przypadku szkolenie odbyło się w dniu wolnym dla pracownika od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, trzeba mu zapewnić inny dzień wolny od pracy. Nie ma w tym przypadku znaczenia, ile czasu trwało to szkolenie. Pracownikowi przysługuje bowiem cały dzień wolny.

Podstawa prawna:

  • art. 128, art. 2373 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1028).
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK