| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Szkolenie pracowników w dniu wolnym od pracy

Szkolenie pracowników w dniu wolnym od pracy

Organizowanie przez pracodawcę szkoleń z zakresu bhp i ppoż należy do jego obowiązków. Czy pracownikom należy się dzień wolny, gdy szkolenie wypada w dniu, który zgodnie z obowiązującym ich czasem pracy jest dniem wolnym od pracy?

Problem:

Zorganizowaliśmy dla wszystkich pracowników działu obowiązkowe szkolenie bhp i ppoż. Dla części z nich (z uwagi na harmonogram czasu pracy) szkolenie to wypadnie w dniu, który jest dla nich dniem wolnym od pracy wynikającym z 5-dniowego tygodnia pracy. Czy za ten dzień pracownicy powinni otrzymać inny dzień wolny?

Odpowiedź:

Tak. Z uwagi na to, że pracownicy odbywają szkolenie na polecenie pracodawcy w dniu dodatkowo wolnym od pracy i są w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, pracodawca powinien udzielić pracownikom innego dnia wolnego.

Uzasadnienie

Szkolenie z zakresu bhp odbywa się na koszt pracodawcy i w miarę możliwości w czasie pracy pracownika. W związku z tym szkolenie bhp jest to jedyne szkolenie, które w pełni zalicza się do czasu pracy. Pracownicy muszą znać podstawowe sposoby rozpoznawania i reagowania na zagrożenia i uczestniczyć w szkoleniach przeciwpożarowych. Dlatego też, nawet jeżeli szkolenie bhp i ppoż. odbywa się w dniu wolnym dla danego pracownika, pracodawca musi ten czas zaliczyć jako świadczenie pracy. Czas poświęcony na szkolenie w zakresie bhp jest czasem pracy pracownika, za który pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jeżeli szkolenie nie może odbyć się w godzinach pracy pracownika, wówczas odbywanie tego szkolenia poza normalnymi godzinami pracy traktuje się jako pracę w godzinach nadliczbowych. A zatem pracownik za czas, w którym uczestniczył w szkoleniu bhp, zachowuje prawo do wynagrodzenia ze stosownym dodatkiem lub powinien mu zostać udzielony czas wolny od pracy. Z uwagi na to, że w Państwa przypadku szkolenie odbyło się w dniu wolnym dla pracownika od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, trzeba mu zapewnić inny dzień wolny od pracy. Nie ma w tym przypadku znaczenia, ile czasu trwało to szkolenie. Pracownikowi przysługuje bowiem cały dzień wolny.

Podstawa prawna:

  • art. 128, art. 2373 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1028).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK