| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Dodatek stażowy oraz nagroda jubileuszowa a okres urlopu wychowawczego

Dodatek stażowy oraz nagroda jubileuszowa a okres urlopu wychowawczego

Dodatek stażowy oraz nagroda jubileuszowa przysługuje w zależności od długości zatrudnienia. Czy przy dokonywaniu obliczeń należy wziąć pod uwagę okres urlopu wychowawczego?

Jesteśmy pracodawcą samorządowym. W lipcu 2013 r. zatrudniliśmy pracownicę, która przedłożyła dokumenty potwierdzające 22 lata i 11 miesięcy zatrudnienia. W tym czasie przez 8 lat 11 miesięcy i 5 dni korzystała z urlopu wychowawczego na troje dzieci i przez 3 lata przebywała na urlopie bezpłatnym. Czy do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicy do dodatku stażowego oraz nagrody jubileuszowej, powinniśmy zaliczyć jej cały okres urlopu wychowawczego?

Do stażu pracy zaliczanego do nagrody jubileuszowej wliczeniu podlega cały okres przebywania na urlopie wychowawczym. Obowiązujące przepisy nie przewidują ograniczenia w tym zakresie. Do stażu nie powinni Państwo wliczać urlopu bezpłatnego.

Przy ustalaniu stażu pracy uprawniającego pracowników samorządowych do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia pracownika oraz inne okresy, od których zależą uprawnienia pracownicze (art. 38 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych). Wliczeniu podlegają również okresy, zaliczane na podstawie przepisów szczególnych. Do okresu uprawniającego pracownika do nagrody jubileuszowej należy zatem zaliczyć m.in.:

  • okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie,
  • okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
  • zakończone okresy zatrudnienia (czyli świadczenia pracy na podstawie umowy o pracę).

Obowiązujące przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych wskazują, że przez okresy zatrudnienia należy rozumieć okresy świadczenia pracy przez pracowników na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Tylko takie okresy są brane pod uwagę przy ustalaniu uprawnień pracowników samorządowych do nagrody jubileuszowej. Okres urlopu wychowawczego jest traktowany na równi z okresem pracy. Natomiast okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, takie jak długość okresu wypowiedzenia czy wymiar urlopu wypoczynkowego, a także wysokość dodatku za wysługę lat.

Podstawa prawna:

w art. 38 ust. 5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych – Dz.U. Nr 223, poz. 1458; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 675

w § 7–8, § 12 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych – Dz.U. Nr 50, poz. 398; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 190

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK