| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Kiedy nie przysługują świadczenia z ubezpieczenia chorobowego

Kiedy nie przysługują świadczenia z ubezpieczenia chorobowego

Prawo do świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Nie jest to jedyny warunek przyznania tych świadczeń. Znaczenie ma również data powstania niezdolności do pracy oraz okres, przez jaki wnioskujący o świadczenie podlega ubezpieczeniu.PRZYKŁAD


Pracownik zatrudniony od 3 lat w jednym zakładzie przebywał na urlopie bezpłatnym od 1 kwietnia do 30 czerwca 2008 r. Na okres od 16 czerwca do 2 lipca 2008 r. otrzymał zwolnienie lekarskie z powodu choroby. Jest to jego pierwsza w tym roku nieobecność z powodu choroby. Pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego od 16 do 30 czerwca, ponieważ choruje w trakcie urlopu bezpłatnego. Wynagrodzenie chorobowe pracodawca wypłaci mu za 1 i 2 lipca 2008 r., po powrocie z urlopu.


1.4. Urlop wychowawczy


Urlop wychowawczy jest przerwą w ubezpieczeniu chorobowym. W takich przypadkach prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego nie przysługuje za okres przypadający w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego.


WYJĄTEK!


Urodzenie dziecka w trakcie urlopu wychowawczego uprawnia do zasiłku macierzyńskiego od dnia porodu.


Okres, za jaki przysługuje zasiłek macierzyński, do którego prawo powstało w okresie urlopu wychowawczego, zależy od tego, czy pełny wymiar zasiłku macierzyńskiego wykracza poza udzielony urlop wychowawczy. Jeżeli okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego wykracza poza urlop wychowawczy, to pracownicy przysługuje pełny wymiar zasiłku macierzyńskiego. Natomiast w przypadku, gdy pełny zasiłek macierzyński przysługuje w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński jest krótszy o 2 tygodnie.


1.5. Odsunięcie od pracy z powodu choroby zakaźnej


Na równi z chorobą traktuje się niemożność wykonywania pracy na podstawie decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot do zwalczania chorób zakaźnych. Pracownik podejrzany o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej ma obowiązek podjąć inną pracę, proponowaną przez pracodawcę i odpowiadającą jego kwalifikacjom zawodowym lub pracę, którą może wykonywać po uprzednim przeszkoleniu. Odmowa przyjęcia tej pracy skutkuje utratą prawa do zasiłku chorobowego.


Jeżeli pracodawca nie może przesunąć pracownika do innej pracy, to za ten okres przysługuje zasiłek chorobowy. Podstawą przyznania zasiłku chorobowego jest decyzja wydana przez właściwy organ lub uprawniony podmiot na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach.


 


2. Brak prawa do świadczeń po stronie pracownika


 


2.1. Tymczasowe aresztowanie lub odbywanie kary pozbawienia wolności


Prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego nie przysługuje w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności.


WYJĄTEK!


Osoby, które wykonują odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania mają prawo do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli przystąpiły do ubezpieczenia chorobowego.


Osoby wykonujące w tym czasie pracę mogą dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli osoba, która wykonuje pracę w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, nie przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego, to nie ma prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK