| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Dwa dni na opiekę nad dzieckiem po rozwodzie - wzór oświadczenia

Dwa dni na opiekę nad dzieckiem po rozwodzie - wzór oświadczenia

Od 2 stycznia 2016 r. pracownik będący rodzicem dziecka ma prawo do 16 godzin albo dwóch dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w ciągu roku z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Kiedy rozwiedzionemu pracownikowi przysługuje prawo do dwóch dni opieki nad dzieckiem? Przedstawiamy wzór oświadczenia o skorzystaniu ze zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat.

W aktach osobowych zamieszcza się oświadczenie pracownika będącego rodzicem lub opiekunem dziecka o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z uprawnień rodzicielskich m.in. dotyczących dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem do 14 lat (§ 6 ust. 2 pkt 2 lit. c rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika). Zatem jeżeli w omawianej sytuacji pracownik złoży takie oświadczenie, będą mu Państwo musieli udzielić takich dni wolnych. Pracodawca nie może bowiem weryfikować, czy rozwiedziony pracownik utrzymuje kontakt z dzieckiem albo czy matka dziecka złożyła u swojego pracodawcy oświadczenie o zamiarze korzystania z dni wolnych na dziecko w wieku do 14 lat. Pracodawca nie ma też obowiązku wystawienia zaświadczenia, że dany pracownik korzysta lub nie korzysta z uprawnień rodzicielskich i przekazania go innemu pracodawcy.

Rodzice i opiekunowie mogą dzielić się częściowo uprawnieniem wolnego na dziecko do 14 lat (np. każde z rodziców może wykorzystać po jednym dniu takiego zwolnienia), pod warunkiem że nie będą korzystać z niego w tym samym czasie.

Rodzice 3-letniego dziecka rozwiedli się. Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Dziecko mieszka u matki, a ojciec zabiera je do siebie na weekendy. Obydwoje rodzice pozostają w stosunku pracy. Uzgodnili, że każdy z nich będzie korzystać z 1 dnia opieki nad dzieckiem w ciągu roku kalendarzowego. Takie rozwiązanie jest dopuszczalne. W tej sytuacji obydwoje rodzice powinni złożyć pracodawcy stosowne oświadczenia w tym zakresie.

Wzór oświadczenia o skorzystaniu ze zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat

infoRgrafika

Podstawa prawna:

● art. 188, art. 1891 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2016 r., poz. 1666

● § 6 ust. 2 pkt 2 lit. c rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika – Dz.U. Nr 62, poz. 286, ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 2005

Autor: Małgorzata Mędrala-Natkaniec - radca prawny, doktor nauk prawnych, autorka wielu publikacji z zakresu prawa pracy

Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »