| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Wniosek o dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem

Wniosek o dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem

Zgodnie z Kodeksem pracy rodzicom przysługują dwa dni wolne od pracy na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 roku życia w roku kalendarzowym. Z tego uprawnienia może skorzystać tylko jedno z pracujących rodziców. Należy w tym celu złożyć stosowny wniosek o dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem.

Zwolnienie zawsze na wniosek pracownika

W celu uzyskania zwolnienia na opiekę nad dzieckiem pracownik zobowiązany jest do złożenia stosownego wniosku do pracodawcy albowiem zwolnienie na opiekę nad dzieckiem udzielane jest na wniosek pracownika. Niemniej jednak decyzja o jego udzieleniu należy zawsze do pracodawcy, do którego pracownik występuje ze stosownym wnioskiem.

Należy pamiętać, że pracodawca zobowiązany jest do udzielenia dni wolnych w terminie wskazanym przez pracownika. Natomiast w razie odmowy, pracownik może wystąpić do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych z powództwem o nakazanie pracodawcy udzielenia pracownikowi zwolnienia na opiekę nad dziećmi (zob. postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 26 listopada 1998 r., I PKN 460/98).

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Uprawnienie przysługuje tylko jednemu z rodziców

Prawo do zwolnienia od pracy przysługuje zatrudnionej matce, ojcu albo opiekunowi prawnego dziecka. Z powyższego uprawnienia mogą skorzystać również rodzice adopcyjni. Jeżeli obydwoje rodziców lub opiekunów prawnych dziecka jest zatrudnionych, z uprawnień określonych w art. 188 Kodeksu pracy, może skorzystać tylko jedno z nich.

Nowe rozwiązania w Kodeksie pracy dla pracujących rodziców

Zgodnie z § 6 ust. 2 pkt. 2 lit. c rozporządzenia  Ministra Pracy i Polityki Socjalnej  z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. 1996 Nr 62, poz. 286), pracodawca przechowuje w aktach osobowych oświadczenie pracownika będącego rodzicem lub opiekunem dziecka o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z uprawnień określonych w przepisach wymienionych w art. 1891 Kodeksu pracy.

Liczba dzieci a wymiar zwolnienia

Niezależnie od liczby posiadanych przez pracownika dzieci spełniających określone w Kodeksie pracy warunki wiekowe, łącznie pracownikowi przysługuje tylko dwa dni na wszystkie dzieci w ciągu roku kalendarzowego. 

Zwolnienie na opiekę a wynagrodzenie

Za czas nieobecności w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem pracownikowi przysługuje zasiłek. Prawo do zasiłku za czas nieobecności w pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem regulują przepisy art. 32 – 35 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.). Ustawa przewiduje zasiłek opiekuńczy. 

10 dni na opiekę nad członkami rodziny w Niemczech

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK