| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Wniosek o dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem

Wniosek o dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem

Zgodnie z Kodeksem pracy rodzicom przysługują dwa dni wolne od pracy na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 roku życia w roku kalendarzowym. Z tego uprawnienia może skorzystać tylko jedno z pracujących rodziców. Należy w tym celu złożyć stosowny wniosek o dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem.

Zwolnienie zawsze na wniosek pracownika

W celu uzyskania zwolnienia na opiekę nad dzieckiem pracownik zobowiązany jest do złożenia stosownego wniosku do pracodawcy albowiem zwolnienie na opiekę nad dzieckiem udzielane jest na wniosek pracownika. Niemniej jednak decyzja o jego udzieleniu należy zawsze do pracodawcy, do którego pracownik występuje ze stosownym wnioskiem.

Należy pamiętać, że pracodawca zobowiązany jest do udzielenia dni wolnych w terminie wskazanym przez pracownika. Natomiast w razie odmowy, pracownik może wystąpić do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych z powództwem o nakazanie pracodawcy udzielenia pracownikowi zwolnienia na opiekę nad dziećmi (zob. postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 26 listopada 1998 r., I PKN 460/98).

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Uprawnienie przysługuje tylko jednemu z rodziców

Prawo do zwolnienia od pracy przysługuje zatrudnionej matce, ojcu albo opiekunowi prawnego dziecka. Z powyższego uprawnienia mogą skorzystać również rodzice adopcyjni. Jeżeli obydwoje rodziców lub opiekunów prawnych dziecka jest zatrudnionych, z uprawnień określonych w art. 188 Kodeksu pracy, może skorzystać tylko jedno z nich.

Nowe rozwiązania w Kodeksie pracy dla pracujących rodziców

Zgodnie z § 6 ust. 2 pkt. 2 lit. c rozporządzenia  Ministra Pracy i Polityki Socjalnej  z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. 1996 Nr 62, poz. 286), pracodawca przechowuje w aktach osobowych oświadczenie pracownika będącego rodzicem lub opiekunem dziecka o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z uprawnień określonych w przepisach wymienionych w art. 1891 Kodeksu pracy.

Liczba dzieci a wymiar zwolnienia

Niezależnie od liczby posiadanych przez pracownika dzieci spełniających określone w Kodeksie pracy warunki wiekowe, łącznie pracownikowi przysługuje tylko dwa dni na wszystkie dzieci w ciągu roku kalendarzowego. 

Zwolnienie na opiekę a wynagrodzenie

Za czas nieobecności w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem pracownikowi przysługuje zasiłek. Prawo do zasiłku za czas nieobecności w pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem regulują przepisy art. 32 – 35 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.). Ustawa przewiduje zasiłek opiekuńczy. 

10 dni na opiekę nad członkami rodziny w Niemczech

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK