| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak rekompensować pracę w święto

Jak rekompensować pracę w święto

Pracownik wykonujący pracę w święto musi otrzymać odpowiednią rekompensatę. Jak zrekompensować pracownikowi pracę w święto, np. w dniu 26 maja, tj. w święto Bożego Ciała?

Problem

Niektórzy pracownicy naszej firmy pracowali 3 maja, tj. w Święto Konstytucji, a inni będą pracować 26 maja, tj. w święto Bożego Ciała. Jak zrekompensować im pracę w te dni? Czy rekompensata finansowa jest zawsze obowiązkowa? – pyta Czytelnik z Bełchatowa.

Odpowiedź

Za pracę w święto pracownikowi przysługuje oprócz normalnego wynagrodzenia 100% dodatek za każdą godzinę pracy w tym dniu. Jeżeli udzielą Państwo pracownikowi innego dnia wolnego od pracy za pracę w święto, to obowiązkowa będzie wyłącznie wypłata normalnego wynagrodzenia za przepracowane godziny w dniu świątecznym. W każdym przypadku wykonywania pracy w dniu świątecznym pracownik ma prawo do normalnego wynagrodzenia za przepracowane godziny.

Polecamy produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

Pracownik wykonujący pracę w święto musi otrzymać odpowiednią rekompensatę. W takiej sytuacji należy udzielić mu w ciągu okresu rozliczeniowego innego dnia wolnego. Jeżeli w tym terminie wykorzystanie dnia wolnego jest niemożliwe, należy wypłacić zatrudnionemu normalne wynagrodzenie i dodatek za każdą godzinę pracy w święto w wysokości 100% wynagrodzenia.

Brak dnia wolnego za pracę w święto może spowodować przekroczenie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, a z tego tytułu również przysługuje 100% dodatek pieniężny.

Za pracę w święto pracodawca powinien w okresie rozliczeniowym udzielić pracownikom dnia wolnego od pracy.

Dni wolne od pracy 2016

W zakresie liczby dodatków przysługujących pracownikowi za pracę w święto istnieją dwa odmienne stanowiska – Sądu Najwyższego oraz PIP.

Zdaniem Sądu Najwyższego, pracownikowi za każdą godzinę pracy w tym dniu przysługuje jeden 100% dodatek (uchwała z 15 lutego 2006 r., II PZP 11/05, OSNP 2006/11-12/170). Sąd uznał, że nie ma uzasadnienia, aby tę samą pracę podwójnie rekompensować.

Natomiast PIP uważa, że w tej sytuacji pracownikowi należy wypłacić 2 dodatki. Według stanowiska z 9 lutego 2005 r. „w razie niezrekompensowania pracownikowi pracy w święto dniem wolnym, przysługuje mu 100% dodatek do wynagrodzenia. Jeżeli jednak w wyniku braku takiej rekompensaty zostanie przekroczona przeciętna tygodniowa norma czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, pracownikowi przysługuje kolejny dodatek za pracę przekraczającą tę normę w wysokości 100% stawki godzinowej wynikającej z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną (art. 1511 § 3 Kodeksu pracy.) (...) Przepisy powyższe ustanowiły bowiem dwa niezależne od siebie tytuły do otrzymania dodatku do wynagrodzenia.

Oznacza to, że w takim przypadku pracownikowi powinno być wypłacone, poza normalnym wynagrodzeniem, łącznie odpowiednio: 200% lub 150% wynagrodzenia wynikającego z jego osobistego zaszeregowania z tytułu ww. dwóch autonomicznych dodatków”.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »