REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działania prozdrowotne w zakładzie pracy korzyścią dla pracodawcy

Działania prozdrowotne w zakładzie pracy korzyścią dla pracodawcy. /Fot. Fotolia
Działania prozdrowotne w zakładzie pracy korzyścią dla pracodawcy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak wynika z raportu firmy Buck Consultants at Xerox , dla niemal 4 na 5 pracodawców tworzenie kultury zdrowia w pracy stanowi jeden z priorytetów. Ponad 2/3 badanych twierdzi, że programy wellness mają duży lub bardzo duży wpływ na pozyskiwanie i utrzymywanie pracowników w firmie. Dla rosnącej liczby organizacji troska o zdrowie pracowników to sposób na zwiększenie zaangażowania zespołu i efektywności działania całego przedsiębiorstwa.

Jak wynika z raportu, więcej niż co drugi pracodawca na świecie mierzy rezultaty działań prozdrowotnych – jest to wzrost o 16 proc. w porównaniu z rokiem 2012. 

Autopromocja

- Jako pracodawca mamy świadomość jak ważne jest kultywowanie  właściwych zachowań prozdrowotnych. Dlatego osobom, które u nas pracują oferujemy np. karty na siłownię, jak również możliwość wspólnej gry w piłkę nożną. Dzięki temu nasi pracownicy są bardziej produktywni, wypoczęci oraz świadomi zagrożeń wynikających z prowadzenia niezdrowego trybu życia. Ponadto prowadzenie programów wellness traktujemy jako formę docenienia ich za codzienną pracę - mówi Marta Urbańska, HR Manager w Xerox Polska.

Mentoring w środowisku pracy

Pracodawcy widzą też inną zależność – pomiędzy atrakcyjnością oferowanych benefitów a zaangażowaniem i motywacją zespołu. Dlatego coraz częściej decydują się na zwiększenie inwestycji w programy zdrowotne dedykowane pracownikom.

- W branży informatycznej, gdzie konkurencja firm o najzdolniejszych pracowników jest szczególnie intensywna, jakość oferowanych benefitów odgrywa bardzo ważna rolę. Dlatego osobom zatrudnionym w Luxoft, niezależnie od zajmowanego stanowiska, zapewniamy zarówno abonamenty medyczne, jak i ubezpieczenia na życie. Pakiet ten rozszerzony jest także o niestandardowe elementy, takie jak m.in. opieka stomatologiczna. Co więcej, nasi pracownicy mają możliwość za niewielką dopłatą rozszerzyć firmowy pakiet medyczny na innych członków najbliższej rodziny - małżonka oraz dzieci – mówi Anna Kosińska, Poland Marketing Manager w Luxoft.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowoczesne narzędzia badania well-being pracowników

Mało ćwiczeń, dużo stresu

Wśród najważniejszych czynników wpływających negatywnie na zdrowie pracowników można wymienić zbyt wiele stresu, za mało ruchu i nieodpowiednią dietę. Nie bez znaczenia jest też ergonomia biura, w którym codziennie spędzamy długie godziny. Dolegliwości wynikające z przyjmowania nieprawidłowej pozycji ciała stanowią 30 proc. wszystkich urazów zawodowych, które skutkują zwolnieniami z pracy. Zespół cieśni nadgarstka, napięcie mięśni szyjnych czy problemy z kręgosłupem to charakterystyczne dolegliwości osób spędzających dużą liczbę godzin przed komputerem. Ustawienie klawiatury, monitora czy krzesła ma znaczący wpływ na zdrowie i posturę użytkownika.

- Dane z raportu Eurostatu na IV kw. 2013 r. pokazują, że Polacy spędzają w pracy średnio 38,5 godz. tygodniowo. Pod tym względem Polska znajduje się więc w pierwszej dziesiątce krajów Unii.  Znaczną część swojego życia poświęcamy celom zawodowym. Wyposażenie biur powinno zatem nie tylko umożliwiać wykonywanie pracy, ale także sprzyjać zdrowiu pracowników. Organizując stanowisko pracy należy np. dopasować rozmiary mebli do wzrostu ich użytkowników. Praktyka ta zmniejsza obciążenia dla kręgosłupa i tym samym poprawia komfort pracy. Dobrym rozwiązaniem są krzesła posiadające podłokietniki, które pozwalają utrzymać prawidłową postawę osobom siedzącym przy biurku – mówi Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor Marki i Członek Zarządu Mikomax Smart Office, firmy specjalizującej się w optymalizacji przestrzeni biurowych, która realizowała projekty aranżacji przestrzeni m.in. dla EY, Qatar Airways czy Narodowego Banku Polskiego.

Pierwszy dzień w pracy

W zdrowym ciele dobry pracownik

Troska o zdrowie pracowników przestaje być tylko pustą frazą. Pracodawcy dbają o zdrowie fizyczne, społeczne czy psychiczne zespołu ponieważ mają świadomość, że wszystkie te czynniki są ze sobą ściśle powiązane. Zmotywowani, zdrowi i szczęśliwi pracownicy będą generować lepsze efekty, dlatego zrozumienie ich potrzeb z jest kluczowe w procesie rozwoju przedsiębiorstwa. Co więcej najnowsze technologie, jak np. system GPS, dają możliwość nie tylko ochrony pracowników, ale także pomagają w zastosowaniu profilaktyki prozdrowotnej firmy.

- Osoby, których praca wymaga spędzania wielu godzin w samochodzie, są szczególnie narażone na problemy zdrowotne, takie jak bóle kręgosłupa czy pogarszanie się wzroku. Co więcej, z tegorocznego raportu NIK i Policji wynika, że najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych są przemęczenie i zaśnięcie za kierownicą, co dowodzi, że wielu kierowców nieracjonalnie ocenia swoje siły, narażając zdrowie i życie własne oraz innych. W zarządzaniu mobilnymi pracownikami, także w zakresie dbania o ich stan zdrowia, pracodawcom przychodzi z pomocą monitoring GPS. Dzięki odbiornikom zamontowanym w pojazdach można kontrolować nie tylko czas i sposób jazdy kierowców, ale także parametry samochodu. Dane, które firmy gromadzą dzięki systemom zarządzania flotą, stanowią obecnie cenne źródło informacji także dla działów HR, ponieważ na ich podstawie można określić potrzeby szkoleniowe w zakresie bezpieczeństwa pracowników na drodze i zachowań prozdrowotnych podczas jazdy - mówi Kamil Jakacki, , Dyrektor ds. Sprzedaży w Cartrack Polska.

Forum Kadry

Źródło: LINKLEADERS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA