| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Kolory w pracy

Kolory w pracy

Kolory w pracy mają znaczenie. Przed wyborem kolorystyki ścian lub mebli w biurze warto się najpierw dobrze zastanowić. Odpowiednio wybrana kolorystyka wnętrza może bowiem korzystnie wpływać na nastrój oraz wydajność pracy przebywających w nim osób i odwrotnie.

Czy można wpłynąć na swój nastrój kolorem?

Tak, choć w ograniczonym stopniu. Ubierając osobę w depresji od stóp do głów na czerwono nie sprawimy, że poczuje się silna i niezwyciężona, a ubierając osobę żywą i energetyczną na szaro, nie spowodujemy nagłego wyciszenia emocji. Częściowo jednak można manipulować kolorami dla uzyskania odpowiedniego efektu. Zdecydowanie też wpływać można na emocje za pomocą koloru nie ubrania a ścian pomieszczenia. Nasz organizm podświadomie reaguje na kolorystyczne sygnały. W związku z tym możemy odczuwać stały dyskomfort, nie wiedząc, że jego źródłem jest oddziaływanie barwy, która nie jest dla nas odpowiednia. Wiedza na temat wpływu kolorów na naszą psychikę rozwija się bardzo intensywnie i coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z siły działania barw. Każdy z nas sięga intuicyjnie po dany kolor, chociażby przy zakupie odzieży lub przy okazji aranżacji mieszkania.

Kiedyś a dziś

Już starożytni znali działanie i zastosowanie kolorów, a ich wpływ na życie człowieka trzy tysiące lat temu omawiała - zajmująca się również dekoratorstwem i architekturą - chińska filozofia feng shui, nierozerwalnie łącząca harmonię ducha z harmonią naszego otoczenia. Dla feng shui kolor to bardzo ważny element harmonizujący nasze życie oraz wspomagający wyciszenie.

Dzisiaj psychologia koloru ma szerokie znaczenie w marketingu, handlu, reklamie, a także kreacji wizerunku zarówno korporacyjnego, jak i indywidualnego. Istnieją branże nieodzownie związane z trendami, które wyznacza kolor np. branża odzieżowa, kosmetyczna, wyposażeniowa, etc., więc znajomość symboliki i psychologii koloru stanowi niezwykle cenną wiedzę. Tak jak z mowy ciała dowiadujemy się wielu informacji, tak obserwacja wyborów kolorystycznych stanowi silny kanał komunikacyjny. Warto poszerzać świadomość kolorystyczną, wiedzę o kolorze, zwłaszcza, że jej źródłem jest nasza podświadomość, której podobno nie można oszukać.

Co do współczesności - warto zauważyć, że ludzie spędzają nieraz więcej czasu w pracy niż w domu, a co za tym idzie - ważne są kolory otoczenia również w miejscu pracy, np. wymowa wnętrza biura.

„Kolorowa” praca

Wcześniejsze informacje przedstawiają powagę sytuacji: przed wyborem kolorystyki ścian lub mebli w biurze warto się najpierw dobrze zastanowić. Tymczasem rzadko zdarza się, by szefowie firm lub dyrektorzy administracyjni, decydując o wyborze kolorów, w pełni zdawali sobie sprawę, że tym samym stają się odpowiedzialni za dobre samopoczucie, a nawet zdrowie pracowników biurowych. Odpowiednio wybrana kolorystyka wnętrza może bowiem korzystnie wpływać na nastrój oraz wydajność pracy przebywających w nim osób i odwrotnie - nieumiejętny dobór oraz złe zestawienie kolorów w pomieszczeniu może powodować nadmierne rozdrażnienie, zmęczenie bądź senność.

Doświadczeni architekci wnętrz dla każdego z pomieszczeń w naszym domu zalecają użycie tzw. koloru wiodącego. Podobnie w biurze: w zależności od tego, jaką działalność prowadzimy lub w jakim zawodzie pracujemy, powinniśmy zastosować tam inną kolorystykę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Adwokat dr Sebastian Koczur

ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK