| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Płeć psychologiczna a wybory zawodowe

Płeć psychologiczna a wybory zawodowe

Co predysponuje nas do wykonywania konkretnego zawodu? Co sprawia, że czujemy się wystarczająco kompetentni, aby pełnić określoną funkcję? Oczywistymi odpowiedziami są: wykształcenie, zdolności czy aspiracje. Nie jest to jednak aż tak oczywiste w przypadku obszarów zawodowych zdominowanych przez konkretną płeć, przykładowo tych, które stereotypowo postrzegane są jakie męskie.

Płeć mózgu. Zrozum siebie

Co więc motywuje kobiety do bycia żołnierzami, politykami czy informatykami? Okazuje się, że paradoksalnie jest to właśnie płeć. Jednak nie płeć biologiczna, a psychologiczna.

Męskość, kobiecość i androgynia

Płeć psychologiczna stanowi poczucie przynależności do danej płci, kształtuje nasze oczekiwania i działania wedle tego, co w danym społeczeństwie postrzegane jest jako męskie lub kobiece. Jest nabywana  w trakcie życia i stanowi efekt interakcji czynników kulturowych i biologicznych.

Polecamy produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

W 1974 r. Sandra Bem wysunęła tezę, że męskość oraz kobiecość charakteryzują konkretne cechy. Przykładowo: cechami kobiecymi są opiekuńczość, wrażliwość czy zdolność do poświęcania się. Jako cechy męskie wyróżnić można chociażby łatwość w podejmowaniu decyzji, niezależność i agresywność. Oczywiście zestawy cech składających się na konkretną płeć psychologiczną są odzwierciedleniem wzorców i stereotypów obowiązujących w danej kulturze, jednak nie sposób zaprzeczyć, że wzorce te mają pewien wpływ na kształtowanie się osobowości.

Co ciekawe, męskość i kobiecość plasują się jako krańce swoistego kontinuum, którego środkową część stanowi androgynia – łącząca w sobie cechy i zachowania charakterystyczne dla obu rodzajów. Według Bem osoby androgyniczne mają możliwość prezentowania szerszego repertuaru zachowań niż pozostałe typy płciowe. Zachowania oraz koncepcja własnej osoby u ludzi androgynicznych nie odwołują się do kulturowych wzorców kobiecości i męskości, co umożliwia tym osobom sprawniejsze adaptowanie się do nowych sytuacji, ponieważ stereotypy dotyczące ról płciowych nie stanowią dla nich bariery.

Płeć psychologiczna a wybory zawodowe

W wielu obszarach zawodowych wciąż pokutuje przekonanie, że konkretna płeć biologiczna predysponuje do pełnienia określonej funkcji, a pojawienie się przedstawiciela lub przedstawicielki płci przeciwnej wśród reprezentantów tego typu zawodu budzi zaskoczenie lub ciekawość. Nadal potrafią nas dziwić kobiety-programiści czy mężczyźni chcący opiekować się dziećmi. Okazuje się, że „nietypowe” wybory zawodowe często podejmowane są przez osoby w typie androgynicznym.

W 2007 roku Lemons i Parzinger przedstawili wyniki badań przeprowadzonych wśród pracowników branży IT. Na ich podstawie można wywnioskować, że pracujące w tej dziedzinie kobiety postrzegają role płciowe w sposób charakterystyczny dla typu androgynicznego. Mimo, że pracują w branży zdominowanej przez mężczyzn, są w stanie rozpatrywać swoje sukcesy i porażki jako wynik własnych działań i poziomu kompetencji, ograniczając patrzenie na siebie i współpracowników przez pryzmat stereotypów płciowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Woźniakowski

Expert zajmujący się problematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi od ponad 20 lat. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, były wieloletni pracownik naukowy Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. W przeszłości przez wiele lat pracował jako menedżer i konsultant takich międzynarodowych firm doradczych, jak Ernst & Young, Capgemini, Hay Group i Deloitte. Obecnie jest Partnerem w firmie doradczej WorkNet. Główna specjalizacja to projektowanie i wdrażanie systemów motywacji, Zarządzanie Zmianami Organizacyjnymi, zwiększanie potencjału innowacyjności firm i optymalizacja zatrudnienia. Entuzjasta metody Action Learning wykorzystywanej do zespołowego rozwiązywania problemów organizacyjnych i zarządzania wiedzą w organizacji. Autor wielu publikacji na tematy związane z HR, występował na licznych konferencjach i seminariach poświęconych problematyce HR. Wspiera firmy w zarządzaniu ryzykami personalnymi pokazując sprawdzone rozwiązania na przeciwdziałanie mobbingowi czy zagrożeniu szeroko rozumianą dyskryminacją.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK