REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw - raport/ Fot. Fotolia
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw - raport/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia jest cyklicznym badaniem, mierzącym intencję pracodawców odnośnie kwestii zwiększenia lub zmniejszenia kadry pracowniczej w swoich oddziałach. Raport dla naszego kraju jest niezmiennie optymistyczny.

Badanie jest bardzo szanowane na całym świecie i rokrocznie bierze w nim udział ponad 65 tysięcy pracodawców z około 40 państw. W naszym kraju, do najnowszego barometru, przebadanych zostało 752 osób. Uczestnicy odpowiedzieli na pytanie: „Jakie są przewidywania dotyczące zmian w całkowitym zatrudnieniu firmy w Pani/Pana oddziale w ciągu trzech miesięcy, od początku października do końca grudnia 2016 r., w porównaniu do obecnego kwartału?”.

Autopromocja

15% firm zwiększa zatrudnienie

Zastosowany w raporcie parametr „prognoza netto zatrudnienia” to wyrażona w procentach różnica pomiędzy liczbą pracodawców przewidujących wzrost całkowitego zatrudnienia a liczbą pracodawców deklarujących spadek całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Uzyskany wynik to prognoza netto zatrudnienia. Tym samym, w czwartym, trwającym właśnie, kwartale naszego roku zwiększenie zatrudnienia planuje 15% przebadanych firm, 75% nie zamierza nic zmienić, natomiast 7% przewidywało redukcję etatów. Co ciekawe, we wszystkich regionach Polski panuje w materii zatrudnienia optymistyczne nastawienie pracodawców. Najkorzystniejsza sytuacja panuje na południowym zachodzie, gdzie zwiększenie etatów deklarowało 16% respondentów, a także w regionie wschodnim i północno-zachodnim. Odpowiednio 12 i 11%. Najmniej korzystnie jest w Polsce południowej, 6%, oraz północnej – 5%.

Polecamy produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Polska w czołówce

Nie mamy też czego się wstydzić w porównaniu z Europą. Pod względem łatwości znalezienia zatrudnienia w ostatnich trzech miesiącach tego roku Polska zajmuje czołowe miejsce wśród krajów europejskich. Ustępujemy jedynie Irlandii, 12%, oraz Bułgarii, Węgrom, Słowenii i Rumunii, które uzyskały jedenastoprocentowy wynik. Najsłabsze rezultaty zostały odnotowane w krajach, w których najbardziej dynamiczny rozwój rynku pracy przybiegł na poprzednie lata – Belgii, Finlandii, Szwajcarii i Włoszech. Niewiele lepiej jest w Szwecji, Francji, Holandii i Austrii. Można wręcz pokusić się o tezę, że mniejsza aktywność zatrudnienia w tych państwach, w perspektywie lat, może spowodować zbliżenie poziomu łatwości zatrudnienia pomiędzy większością krajów europejskich. Czy również w kwestii zarobków? Na to, właśnie, liczymy, choć aktualnie pensje nie idą w parze z dynamicznym wzrostem zapotrzebowania na pracowników.

Najgorzej w energetyce

Prognoza netto jest dodatnia w dziewięciu sektorach gospodarki. Największe perspektywy są przed branżami produkcji przemysłowej, której wskaźnik wyniósł aż 19%. Niewiele gorzej jest w logistyce i komunikacji oraz transporcie, które uzyskały 15%, a także w budownictwie. Jedyną branżą, która uzyskała wynik minusowy, więc wszystko wskazuje, że w niej czeka pracowników redukcja etatów, to energetyka / gazownictwo / wodociągi. Uzyskana nota to minus 4%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Symbole religijne w miejscu pracy

Symbole religijne w miejscu pracy to temat bardzo kontrowersyjny. Z jednej strony mamy wolność do wyrażania i uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych a pracodawca i współpracownicy nie mogą z tego powodu dyskryminować a z drugiej strony pracodawca może wprowadzić zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania światopoglądowe lub religijne.

Wyższe emerytury i wynagrodzenia od lipca 2024 r. Dla kogo?

Od 1 lipca zwiększają się minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa. Jak to może wpłynąć na emeryturę?

Już niedługo praca od poniedziałku do czwartku. Zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Czy szkoły też będą otwarte 4 dni w tygodniu?

Wkrótce czeka nas nowelizacja Kodeksu pracy. Projekt ustawy jest już w Sejmie. Czego będą dotyczyć zmiany?

Od 1500 zł do 45 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę

Kiedy pracodawca może otrzymać karę aż do 45000 zł za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę? 

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kiedy można odwołać z urlopu

Okazuje się, że podczas zbliżającego się długiego weekendu w dniach 30 maja do 2 czerwca 2024 roku - pracodawca może odwołać pracownika z urlopu. Nie uchroni pracowników od tego nawet wolny czwartek i święto Bożego Ciała. Kiedy można odwołać z urlopu? Czy pracownik musi odebrać telefon od pracodawcy w trakcie urlopu wypoczynkowego?

Renta wdowia 2024 r. Ile, dla kogo, kiedy

Zmienią się zasady przyznawania świadczeń osobom owdowiałym. W Sejmie trwają prace nad nowym świadczeniem, tzw. rentą wdowią, którego celem jest wsparcie wdów i wdowców po śmierci małżonka.

Od 1000 zł do 30 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za zatrudnienie pracownika na umowie śmieciowej

Zatrudnienie pracownika na umowie śmieciowej może skończyć się dla pracodawcy karą grzywny w wysokości od 10000 zł do 30000 zł. Kiedy umowa cywilnoprawna wyczerpuje znamiona stosunku pracy i należy zmienić ją na umowę o pracę?

Czas pracy kierowcy autobusu - nowe przepisy od 22 maja 2024 r.

Czas pracy kierowców autobusów - zmiany od 22 maja 2024 roku wynikają z wdrożenia przepisów UE. Zmiany dotyczą m.in. przerw w pracy kierowców i wydłużenia doby do 25 godzin.

REKLAMA

ABW szuka łowców szpiegów. Jakie warunki musi spełnić kandydat?

Rząd Polski buduje 15 delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w terenie. Głównym wyzwaniem jest brak osób z przygotowaniem kontrwywiadowczym - informuje wtorkowa gazeta "Rzeczpospolita". ABW nie podaje dokładnej liczby osób, które planuje przyjąć do służby.

Sygnalista – dlaczego Polska ma problem z przepisami o ochronie sygnalistów? [WYWIAD]

Ustawa o ochronie sygnalistów - "[…] istnieje szansa, że ustawa wejdzie w życie jeszcze w tym roku." O problemach Polski z wdrożeniem ustawy opowiada dr Łukasz Bolesta.

REKLAMA