REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw - raport/ Fot. Fotolia
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw - raport/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia jest cyklicznym badaniem, mierzącym intencję pracodawców odnośnie kwestii zwiększenia lub zmniejszenia kadry pracowniczej w swoich oddziałach. Raport dla naszego kraju jest niezmiennie optymistyczny.

Badanie jest bardzo szanowane na całym świecie i rokrocznie bierze w nim udział ponad 65 tysięcy pracodawców z około 40 państw. W naszym kraju, do najnowszego barometru, przebadanych zostało 752 osób. Uczestnicy odpowiedzieli na pytanie: „Jakie są przewidywania dotyczące zmian w całkowitym zatrudnieniu firmy w Pani/Pana oddziale w ciągu trzech miesięcy, od początku października do końca grudnia 2016 r., w porównaniu do obecnego kwartału?”.

REKLAMA

Autopromocja

15% firm zwiększa zatrudnienie

Zastosowany w raporcie parametr „prognoza netto zatrudnienia” to wyrażona w procentach różnica pomiędzy liczbą pracodawców przewidujących wzrost całkowitego zatrudnienia a liczbą pracodawców deklarujących spadek całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Uzyskany wynik to prognoza netto zatrudnienia. Tym samym, w czwartym, trwającym właśnie, kwartale naszego roku zwiększenie zatrudnienia planuje 15% przebadanych firm, 75% nie zamierza nic zmienić, natomiast 7% przewidywało redukcję etatów. Co ciekawe, we wszystkich regionach Polski panuje w materii zatrudnienia optymistyczne nastawienie pracodawców. Najkorzystniejsza sytuacja panuje na południowym zachodzie, gdzie zwiększenie etatów deklarowało 16% respondentów, a także w regionie wschodnim i północno-zachodnim. Odpowiednio 12 i 11%. Najmniej korzystnie jest w Polsce południowej, 6%, oraz północnej – 5%.

Polecamy produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Polska w czołówce

Nie mamy też czego się wstydzić w porównaniu z Europą. Pod względem łatwości znalezienia zatrudnienia w ostatnich trzech miesiącach tego roku Polska zajmuje czołowe miejsce wśród krajów europejskich. Ustępujemy jedynie Irlandii, 12%, oraz Bułgarii, Węgrom, Słowenii i Rumunii, które uzyskały jedenastoprocentowy wynik. Najsłabsze rezultaty zostały odnotowane w krajach, w których najbardziej dynamiczny rozwój rynku pracy przybiegł na poprzednie lata – Belgii, Finlandii, Szwajcarii i Włoszech. Niewiele lepiej jest w Szwecji, Francji, Holandii i Austrii. Można wręcz pokusić się o tezę, że mniejsza aktywność zatrudnienia w tych państwach, w perspektywie lat, może spowodować zbliżenie poziomu łatwości zatrudnienia pomiędzy większością krajów europejskich. Czy również w kwestii zarobków? Na to, właśnie, liczymy, choć aktualnie pensje nie idą w parze z dynamicznym wzrostem zapotrzebowania na pracowników.

Najgorzej w energetyce

Prognoza netto jest dodatnia w dziewięciu sektorach gospodarki. Największe perspektywy są przed branżami produkcji przemysłowej, której wskaźnik wyniósł aż 19%. Niewiele gorzej jest w logistyce i komunikacji oraz transporcie, które uzyskały 15%, a także w budownictwie. Jedyną branżą, która uzyskała wynik minusowy, więc wszystko wskazuje, że w niej czeka pracowników redukcja etatów, to energetyka / gazownictwo / wodociągi. Uzyskana nota to minus 4%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Asystencja osobista: 240 godzin miesięcznie po 65 zł za godzinę

Projekt ustawy o asystencji osobistej określa zasady nabywania prawa do asystencji osób z niepełnosprawnościami. Minimalna liczba godzin asystencji będzie wynosiła od 30 do 240. Maksymalna stawka godzinowa za pracę asystenta ma wynieść 65 złotych.

Wypadki przy pracy od stycznia do września 2024 r. Wzrósł wskaźnik wypadkowości. [Dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane wstępne dotyczące wypadków przy pracy w okresie styczeń-wrzesień 2024 r. Wzrósł wskaźnik wypadkowości. Gdzie najczęściej dochodziło do wypadków? Co robiły osoby poszkodowane w trakcie wypadku?

Obuwie bezpieczne: zmiany 2024. Nowa wersja normy EN ISO 20345:2022 obowiązuje od 11 listopada 2024 r. Jakie nowe wymagania?

W dniu 30 marca 2023 r. została opublikowana nowa wersja normy w zakresie obuwia bezpiecznego EN ISO 20345:2022, która zastąpiła poprzednią wersję (20345:2011). Od 11 listopada 2024 r. wszystkie buty muszą być certyfikowane zgodnie z nową normą, a te tracące ważność certyfikatu wymagają recertyfikacji według zaktualizowanych wymogów.

Art. 107 ustawy o PPK - za niedokonanie wpłat do PPK grozi grzywna

Niewykonanie obowiązków związanych z wdrożeniem lub obsługą PPK może spowodować odpowiedzialność wykroczeniową pracodawcy albo osoby obowiązanej do działania w jego imieniu. Ściganie tych wykroczeń należy do zadań Państwowej Inspekcji Pracy. 

REKLAMA

Zatrudnianie cudzoziemców. Co warto wiedzieć o pracownikach z Afryki?

Pracownicy z Nigerii, Kenii i Zimbabwe stają się istotnym wsparciem dla polskiego rynku pracy, szczególnie w sektorach wymagających wytrzymałości i tężyzny fizycznej, takich jak przemysł, logistyka, budownictwo. Proces legalizacji zatrudnienia, choć wymagający i czasochłonny, jest fundamentem długotrwałej współpracy, która pozwala skuteczne wypełniać luki kadrowe.

Uzupełniający urlop macierzyński coraz bliżej. Sejm przyjął poprawki do ustawy

Nowelizacja Kodeksu pracy trafi do Prezydenta. Sejm przyjął poprawki Senatu. Ustawa wprowadza uzupełniający urlop macierzyński do 8 albo do 15 tygodni dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu.

KRUS: Wyższe składki na ubezpieczenia w I kwartale 2025 r.

W I kwartale 2025 r. składki na ubezpieczenie w KRUS będą wyższe. Ustawowy termin uregulowania należnych składek za rolników, małżonków i domowników upływa z dniem 31 stycznia 2025 r.

31 grudnia 2024 r. mija termin sporządzenia planu urlopów. Jak zaplanować urlopy wypoczynkowe na 2025 r.?

Plan urlopów na 2025 r. należy sporządzić do 31 grudnia 2024 r. Należy w nim uwzględnić wszystkie dni należnego urlopu wypoczynkowego. Wyjątek dotyczy urlopu na żądanie w wymiarze 4 dni. Pracodawca powinien podać plan urlopów do wiadomości pracowników.

REKLAMA

Dni wolne od pracy w Niemczech w 2025 roku [wspólne i w poszczególnych landach]

Jak wypadają dni wolne od pracy i święta w Niemczech w 2025 roku, wielu już teraz się nad tym zastanawia planując urlop wypoczynkowy i inne wyjazdy np. do Polski. Niemcy pod tym względem są dość złożone, ponieważ wiele zależy od wewnętrznego prawa uregulowanego w danym landzie. Są obchodzone liczne święta regionalne, co wiąże się z niemiecką tradycją. Są jednak pewne wspólne regulacje i dni wolne, o czym poniżej.

Kodeks pracy: Pracownicy ujawnią nawzajem pensje. Do tej pory zezwalał na to SN. Teraz będzie przepis

Wynika to m.in. z tego przepisu, który niedługo pojawi się w Kodeksie pracy:

REKLAMA