| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Komunikacja niewerbalna podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Komunikacja niewerbalna podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Oprócz wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego bardzo ważne na rozmowie kwalifikacyjnej jest nasze zachowanie. Jaki wpływ na wynik rekrutacji może mieć nasza mimika i gesty i jakich zachowań unikać podczas rozmów kwalifikacyjnych?

Z dostępnych badań psychologicznych wynika, iż podczas rozmowy niemal 93 proc. przekazu odbieramy w sposób niewerbalny. W związku z tym, jeśli informacje wychodzące z naszych ust są sprzeczne z tym, co mówi nasze ciało, to nasz rozmówca jest bardziej skłonny uwierzyć w to, co widzi niż słyszy.

Przygotowując się do rozmowy z przyszłym pracodawcą, warto zwrócić uwagę na postawę ciała oraz gesty. Z niektórych złych nawyków często nie zdajemy sobie sprawy, dla nas wydawać się mogą nic nieznaczące, a dla innych mogą świadczyć o naszych negatywnych cechach charakteru.

Zobacz także: Najczęstsze błędy kandydata do pracy

Badania naukowców z Wielkiej Brytanii wykazały, iż uścisk ręki także może mieć wpływ na zdobycie zatrudnienia. Jedna trzecia badanych przyznała, że ocenia ludzi na podstawie uścisku dłoni.

Co może zdradzać uścisk dłoni?

Uścisk dłoni to na ogół pierwsza forma kontaktu, która dla osób zainteresowanych tą tematyką może ułatwić rozpoznanie profilu psychologicznego współrozmówcy. Uścisk może zdradzić, czy jesteśmy szczerzy, odważni, silni, czy też godni zaufania.

Zostało wyodrębnionych kilka rodzajów uścisku dłoni, z których każdy świadczy o określonych cechach człowieka. I tak, na przykład uścisk określany jako „śnięta ryba”, gdzie dłoń, jak sama nazwa wskazuje, jest wiotka, często spocona, przypisywany jest osobom o słabym charakterze i pozbawionych energii.

Źle postrzegany jest również tzw. „żelazny uścisk”, któremu, oprócz mocnego objęcia dłoni, towarzyszy energiczne potrząsanie. Osoby, które preferują tego typu powitanie, uważane są za zakompleksione i bojące się zdominowania przez innych. Negatywne cechy charakteru, a konkretnie dominacja, przypisywane są również osobie, która przy powitaniu obiema rękami ujmuje dłoń drugiej osoby.

Polecamy serwis: Komunikacja

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK