REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak negocjować wynagrodzenie? - krok po kroku

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Jak negocjować wynagrodzenie? - krok po kroku/ Fot. Fotolia
Jak negocjować wynagrodzenie? - krok po kroku/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Negocjacje z pracodawcą dotyczące wynagrodzenia nie są łatwym punktem rozmowy kwalifikacyjnej. W tym artykule dowiesz się jak to zrobić krok po kroku.

Pracodawcy rzadko od razu składają najlepszą możliwą propozycję wynagrodzenia. Zatem Ci, którzy podejmują negocjacje, zarabiają najczęściej więcej od tych, którzy się poddają. Dobrze przemyślane i rozegrane pertraktacje nie tylko mogą spowodować, że będziesz więcej zarabiał, ale również czynią Cię silniejszym kandydatem, a co za tym idzie – pracownikiem.

Autopromocja

Z reguły kandydaci, którzy przystępują do negocjacji pensji w konstruktywny i przemyślany sposób, są lepiej postrzegani niż Ci, którzy w ogóle się tego nie podjęli. Pokazują oni bowiem, że posiadają umiejętności, dzięki którym firma będzie chciała ich zatrudnić. Powinieneś zatem zacząć przygotowywać grunt pod rozmowy o wynagrodzeniu nawet przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną. Oto przewodnik eksperta monsterpolska.pl, jak - krok po kroku – to zrobić.

INFORAKADEMIA poleca: Motywowanie finansowe

Podczas rekrutacji

Zrób research: Przed rozmową dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której aplikujesz – ile zarabiają pracownicy, jakie posiadają świadczenia pozapłacowe oraz sprawdź średnie zarobki w Twojej branży. Postaraj się także dowiedzieć wszystkiego o firmie, jej konkurencji i całej branży. Potem zastanów się, jaka pensja i dodatki by Cię zadowoliły oraz czy chciałbyś piąć się w górę. Te informacje okażą się kluczowe podczas negocjacji – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Nie rozpoczynaj tematu zbyt wcześnie: Nigdy nie odniesiesz sukcesu, jeśli zbyt szybko zaczniesz mówić o pieniądzach. Przystąp do ataku dopiero wtedy, gdy rekruterzy Cię pokochają. Wcześniej jesteś tylko jednym z wielu kandydatów, których łatwo można odrzucić. Kiedy pracodawca poczuje, że jesteś tym właściwym, rozpocznie się proces dochodzenia do kompromisu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie daj się złapać w pułapkę: Jeśli osoba prowadząca rekrutację jako pierwsza zada Ci pytanie o wymarzone wynagrodzenie, odpowiedz w następujący sposób: „Doskonale rozumiem, dlaczego jest to ważna kwestia – Państwo staracie się zdecydować, kogo chcecie widzieć dalej w procesie rekrutacji, a rozmowy z nieosiągalnymi kandydatami nie mają sensu. Po drugie, wiem, że ludzie bardzo często zaniżają swoje oczekiwania w obawie, że wypadną z gry. Ja wolę dowiedzieć się, jakie są Państwa możliwości, przy pogodzeniu  wartości jaką wniosę do organizacji i firma będziecie sobie mogła na to pozwolić”. W ten sposób sprawdzisz, jaką pensję proponują – to będzie Twój punkt wyjściowy do negocjacji, oczywiście jeśli ta kwota Cię nie zadowoli – zaznacza Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Jeśli rekruterzy nadal będą chcieli poznać konkretną kwotę z Twojej strony, spróbuj porozmawiać o średnich przedziałach pensji w tej branży.

Czas negocjacji

Zacznij pierwszy: Postaraj się wspomnieć dokładną kwotę, zanim zrobi to pracodawca. Wtedy negocjacje będą obracać się wokół Twoich oczekiwań finansowych.

Nie zobowiązuj się zbyt szybko: Pracodawca często oferuje pracę i wysokość pensji w jednym czasie. Nigdy nie zgadzaj się od razu – nawet jeśli propozycja Ci się podoba. Zawsze możesz zdobyć więcej. Powiedz, że się zastanowisz i podaj konkretny termin, kiedy podejmiesz decyzję.

Wzbudź w nich zazdrość: Jeśli brałeś udział w innych rekrutacjach, wspomnij o potencjalnych pracodawcach. Powiedz, jakie złożyli Ci oferty, i zobacz, czy przyspieszą przez to proces rekrutacji lub podniosą swoją propozycję wynagrodzenia. Wiedza, że otrzymałeś już inne oferty pracy, sprawi, że staniesz się w ich oczach bardziej atrakcyjny. Nie zmyślaj jednak. Takie rzeczy czasem wychodzą na jaw i wówczas potencjalny pracodawca prawdopodobnie skreśli Cię z dalszych etapów rekrutacji – przestrzega Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Wyraź swoje oczekiwania: Powiedz jasno pracodawcy, czego oczekujesz od pracy - w zakresie wynagrodzenia, świadczeń pozapłacowych oraz możliwości rozwoju. Może to być np.: możliwość pracy zdalnej, autonomia lub kierownictwo nad danym obszarem czy nazwa stanowiska, jeśli ma to dla Ciebie duże znaczenie.

Wynegocjuj dodatki: Jeśli pracodawca nie może zaoferować satysfakcjonującej Cię kwoty, pomyśl o innych wartościowych opcjach, które mogą nie być tak kosztowne. Może to być zwrot kosztów edukacji, która w dłuższej perspektywie zwiększy Twoją zawodową atrakcyjność na rynku pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia grupowe: Zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

REKLAMA

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA