| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Casual fridays

Casual fridays

W korporacjach zwykle obowiązuje strój biznesowy. Mogłoby się wydawać, że casual friday to wybawienie dla pracowników, którzy chociaż jednego dnia mogą ubrać się swobodnie. Jednak sytuacja, nie jest wcale tak prosta – od poniedziałku do czwartku nie ma wątpliwości, w co się ubrać, natomiast luźny strój w piątek może budzić wątpliwości. Jak się ubrać, żeby czuć się swobodnie i jednocześnie zachować profesjonalizm?

Dla kogo casual fridays?

Casual fridays dotyczy pracowników firm, w których na co dzień obowiązuje strój biznesowy. Wiele korporacji praktykuje luźniejszy ubiór w piątek, a nawet skrócone godziny pracy tego dnia. Nie jest to jednak normą, dlatego najpierw należy zapoznać się ze zwyczajami panującymi w firmie. W razie wątpliwości, lepiej spytać kolegów z pracy, tak by ani nie ubrać się zbyt formalnie, ale też nie przesadzić ze zbyt luźnym strojem. W każdym z przypadków należy zadbać o schludność ubioru i dopasowanie do sylwetki. Luźny strój, nawet w firmach, które pozwalają pracownikom na casual friday, nie obowiązuje osób mających bezpośredni kontakt z klientami, czy uczestniczących w spotkaniach biznesowych. Osoby te, jako wizytówka firmy, nie mogą pozwolić sobie na rezygnację ze stroju formalnego nawet w piątek.

Mentoring w organizacji

Po co casual fridays?

Przede wszystkim po to, by pozwolić poczuć się pracownikom swobodnie. Niektórzy mówią, że piątek to dla nich początek weekendu, w tym dniu nie zostaje się po godzinach i nie rozpoczyna nowych projektów. Szczególnie młodzi pracownicy, dla których garnitur dotąd kojarzył się z egzaminem, doceniają, gdy chociaż w tym jednym dniu nie muszą trzymać się sztywnych form ubioru. Zgoda pracodawcy na luźny ubiór w piątek świadczy o nowoczesności firmy i dostosowaniu do potrzeb zatrudnionych.

Integracja w pracy - sposób na dobry zespół czy niepotrzebny wydatek?

Co jest zabronione w casual fridays?

Nie wolno zapomnieć, że pracownicy reprezentują firmę przez cały tydzień. Nawet w luźny piątek nie wolno przesadzać ze swobodą ubioru. Nadal zakazane są klapki, krótkie spódnice i sportowe buty. Kobiety nie powinny nosić przezroczystych bluzek odsłaniających bieliznę, ani kolczyków w innym miejscu niż uszy. Mężczyźni nie mogą nosić dresów, bluz z kapturem. Każdego obowiązuje schludności i dbałość o czystość garderoby. Luźny piątek nie zezwala na przyjście do pracy w czymkolwiek.

Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »